3041
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD – Nakon što je Brodsko-posavska županija za milijun i 750 tisuća kuna kupila slavonskobrodskom Sveučilištu zgradu nekadašnje Zdravstvene stanice Doma zdravlja, započela je njena obnova koja se odvija u dvije faze. Prva je, može se reći, interventna kako bi se godinama zapušteni prostor priveo svrsi, a druga je priprema dokumentacije za energetsku obnovu kompletne zgrade.
Trenutno radnici na toj lokaciji u Ulici Mile Budaka, nakon što su detektirani glavni problemi koje treba otkloniti, rade na njihovoj sanaciji
- Na zgradi UNISB broj 10, dakle bivšoj zgradi Doma za zaštitu zdravlja radnika ĐĐ, tijekom ljetne stanke predviđeno je da se naprave interventni radovi na hidroizolaciji krova (500 m2 sjeverna zgrada + 540 m2 južna zgrada), te uređenje okoliša koje podrazumijeva vađenje panjeva u krugu predmetne nekretnine, interventni radovi na kanalizacijskom sustavu odvodnje u sklopu zgrade, kemijsko čišćenje ureda koji su godinama bili zapušteni i devastirani itd. U zgradi 10 je puštena struja, pregledane su instalacije vode i kanalizacijskog sustava, radi se na projektu uvođenja plina, uređen je minimum sanitarnih čvorišta itd. ). Interventni radovi su nužni radi toga što krov propušta i što je želja da se toj zgradi udahne život te da se u barem jednom dijelu tog prostora već na jesen započne s nastavom. Plan nam je da to bude nekoliko predavaonica i ureda za nastavnike. – za SBplus je kazao rektor Sveučilišta prof.dr.sc. Ivan Samardžić, naglašavajući ovom prilikom kako su tijekom sveg ovog razdoblja imali 'veliku pomoć od strane ĐĐ Holdinga i tvrtke Zajedničke službe kao i od dipl.ing. Stjepana Spajića i njegovih djelatnika.
Svjesni kako se određeni minimum radova, posebice ako se već s jeseni, želi početi raditi u prostoru, mora riješiti što prije u Upravi Sveučilišta ne odustaju niti od energetske obnove ove zgrade nad kojom, u trenutku prijave energetske obnove za zgrade dva, šest i sedam, nisu imali vlasništvo zbog čega ona nije mogla biti dio tog projekta.
- Za zgrade 2, te 6 i 7 (studeni 2020.) zgrade dokumentacija za energetsku obnovu se radi iz sredstava HBOR-a. Vrijednost je 230 tisuća kuna, a procjena je da bi trebala biti gotovo do 1. rujna ove godine. Uskoro ćemo početi s izradom dokumentacije za energetsku obnovu zgrade br. 10 što bi prema našim procjenama moglo trajati šest do devet mjeseci te da ćemo to morati platiti iz vlastitih sredstava. Jasno je da će biti nužna pomoć mnogih institucija da se podrži financiranje naših objekata iz EU sredstava. Napominjem, kako ovi interventni radovi (hidro izolacija krova, uređenje okoliša tj. dovođenje okoliša u koliko toliko prihvatljivo stanje) nisu ono što se financira u sklopu energetske obnove, a mi nemamo vremena ni čekati. Možemo slobodno reći da se debelo već kasni. Nismo pesimisti, ali stvarno je vrijeme da se ujedinimo i da brzo rješavamo nagomilane izazove. Bez sinergije Grada, Županije, naših saborskih zastupnika i nadležnih ministarstava RH i svih djelatnika UNISB, poprilično sam siguran da nećemo doći do željenog cilja koji u stvari zajednički cilj svih nas. Mi ćemo ustrajati na tom cilju i nećemo se umoriti dok ga u cijelosti ne ostvarimo. To je naša misija i rad na tome nas veseli! – po tko zna koji puta pozvao je rektor Samardžić na zajedničko djelovanje s ciljem stvaranja što boljih uvjeta za mlade.
I ovom prilikom dotaknuo se problema nedostatka kadra.
- Naše su namjere jasne i mi ćemo ustrajati u tome do kraja. Treba nam prostor koji s dobrim ljudima oko nas stavljamo u funkciju, ali nam trebaju i sredstva za financiranje nastavnika. Javljaju nam se mnogi sa svih strana i kažu kako su čuli da na UNISB postoji problem kadrova. Rado bi došli do nas i bili dio našeg tima. Problem je kako financirati te kadrove, jer svatko treba dobiti pošteno zarađenu plaću. Za sada to plaćamo iz vlastitih sredstava, ali ako želimo "kvantni skok" prema novim studijskim programima i razvoju Sveučilišta, onda su potrebna sredstva za plaće tih ljudi, sobe za smještaj profesora, stručnih službi i studenata (Studentski dom), oprema za laboratorije i dr. – istaknuo je rektor Samardžić, dodajući kako se, unatoč problemima na Sveučilištu, ipak puno toga uspjelo i napraviti, u prvom redu jer su znali što žele, jer su imali dosta onih koji su ih podržavali i jer su radili složno kao tim koji je spreman prihvatiti sve one koji razmišljaju i djeluju kao i oni, a s ciljem da mladima ponude bolju budućnost.