SLAVONSKI BROD - Nakon što je krajem lipnja 2024. godine na slavonskobrodskom Gradskom groblju blagoslovljena zajednička grobnica Udruge Betlehem, a redakcija PlusPortala o tomu je izvijestila, dio čitatelja javio nam se nepovjerljiv glede procedure za ukop ostataka mrtvorođenog djeteta. Zbunjivao ih je i sam (pomalo nespretan i možda nedovoljno informativan) naziv 'grobnice za nerođenu djecu'.
- Ako je dijete, ili bilo koji dio njega, došao na ovaj svijet onda ga ne možemo nazvati 'nerođenim', nego - eventualno - mrtvorođenim. No, bitnija od terminologije je procedura. Na koji način Udruga Betlehem, pravno gledano, dolazi do tih posmrtnih ostataka? Mislim da to ne može biti legalna procedura i da takvo što ne postoji u našem zakonu. - komentar je našeg čitatelja koji je želio ostati anoniman.
Iz slavonskobrodske Opće bolnice, pak, pojasnili su kako itekako postoji legalan put za suradnju roditelja s Udrugom Betlehem. Opširno su nam i spremno pojasnili proceduru te objasnili sve korake. U nastavku donosimo najbitnije dijelove tog odgovora.
- Posmrtne ostatke mrtvorođenog djeteta preuzimaju preko pogrebnog poduzeća roditelji, iznimno drugi članovi obitelji uz suglasnosti s roditeljem /roditeljima. Ako roditelji/članovi obitelji pokop žele prepustiti Udruzi Betlehem to je njihova odluka i nakon preuzimanja mrtvorođenog djeteta slobodni su obratiti se Udruzi Betlehem Ako roditelji odnosno članovi obitelji odbijaju preuzeti ili nisu preuzeli posmrtne ostatake mrtvorođenog djetata, postupa se prema Pravilniku Bolnice. (...) Ustanova je u svrhu zadovoljavanja propisanih uvjeta zaključila ugovor s komunalnim poduzećem u Slavonskom Brodu temeljem kojega je bolnica osigurala grobna mjesta na Gradskom groblju. Bolnica postupa u skladu s propisima i voljom roditelja odnosno članova obitelji koji odlučuju na koji način će se izvršiti pokop posmrtnih ostataka mrtvorođenog djeteta. Sve što je izvan okvira definicije pojma mrtvorođenog djeteta može biti preuzeto od strane roditelja / članova obitelji, ako to oni zahtjevaju kako bi se izvršio pokop, a ako takovog zahtjeva nema, zbrinjava se prema posebnom postupku zbrínjavanja. - stoji u odgovoru Bolnice koji potpisuje ravnatelj Josip Samardžić.
Drugim riječima, svatko ima pravo samostalno odlučiti što će se dogoditi ako već u majčinoj utrobi dođe do prekida trudnoće - neovisno o tomu u kojoj fazi do toga dođe. Nitko tada ne smije niti je pozvan raspravljati o tomu u kojem trenutku, tjednu, mjesecu,... počinje život. Nažalost, mnogi roditelji nesvjesni su te činjenice te nisu upoznati s mogućnošću podnošenja zahtjeva.
Riječ je o izrazito osjetljivoj, teškoj (posebice glede terminologije), a za mnoge i bolnoj temi, no razjašnjavanje situacije poput ove svakako ostavlja manje mjesta nagađanjima i dezinformacijama. Tim više jer je ovakvih grobnica sve više i jer je riječ o novijoj praksi odnosno inicijativi. Bez obzira na proceduru ukopa koju je, bez daljnjeg, poželjno pojasniti svima zainteresiranima, nova slavonskobrodska grobnica ostaje dostupna onima kojima je najpotrebnija - roditeljima koji se teško nose s gubitkom te žele imati mjesto na kojemu djetetu čije prve dane života nisu dočekali, mogu zapaliti svijeću.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -