NOVA GRADIŠKA - Danas je održana dvadeset i prva po redu sjednica Grada Nove Gradiške. Sjednici je nazočilo svih 15-ero gradskih vijećnika. Točke dnevnog reda i dokumentacija usvojena danas dostupna je OVDJE.
Gradska vijećnica Marija Bradašić Mikolčević (lista Grupe birača nositelja Vinka Grgića) stavila je mandat u mirovanje zbog stupanja na dužnost nespojivu s tom. Naime, postala je ravnateljica novogradiške Gradske knjižnice. Zamijenila ju je Sandra Petrović Đanić.
Aktivan sat namijenjen vijećničkim pitanjima uistinu je bio aktivan. Jedno od važnijih postavljenih pitanja je i ono o značajno većim računima za vodu.
- Povećanje od 70 posto ne čini se korektnim, pogotovo kad netko ima monopol. Smatramo da je to veliko i neopravdano povećanje pa molim obrazloženje zašto je došlo do toga. - pitao je Tomislav Bečirević (HDZ).
Važno je pritom napomenuti kako je Grad Nova Gradiška najveći dioničar (42 posto vlasništva) Vodovoda zapadne Slavonije, a ostatak dijeli deset općina.
- Jedna od najvažnijih reformi vodnog gospodarstva je okrupnjavanje isporučitelja vodnih usluga. Ostali smo jedni od 41 isporučitelja na području RH, a bilo nas je više od 160. Jedni smo od rijetkih koji nećemo doživjeti promjene u ovoj godini. Svi drugi imaju pripajanje nekomu ili se njima netko pripaja. ne pamtimo kad smo posljednji put imali obavijest da voda koju isporučujemo nije za piće. Dakle, 365 dana u godini nemamo prekida isporuke. Zakonodavnom je regulativom propisano da isporučitelji moraju biti održiva poduzeća. Ta je održivost funkcionalna i ekonomska. Jedan smo od rijetkih vodovoda koji ne radi uz pomoć subvencija lokalne samouprave. Jedni smo od rijetkih koji nemaju većinskog vlasnika. Drugi gradovi pomažu vodovodima da ne dođe do značajnijeg povećanja cijena. Žao mi je kad se barata paušalnim postotcima. Povećanje cijene od 70 posto ne postoji. No, na povećanje smo morali ići. Objasnit ću zašto. Imamo nešto manje od 13 tisuća korisnika, 12.600 vodomjera, a na više od 5.500 vodomjera u listopadu 2023. godine nema potrošnje, dok je na njih 838 potrošnja jedan kubik. To znači da 50 posto naših korisnika troši nula ili jedan kubik. U svakom trenutku za svakog našeg korisnika (pa i za navedene) moramo biti spremni 365 dana, a polovica ih uopće ne troši vodu. No, kad/ako otvore pipu, iz nje mora ići zdravstveno ispravna voda. Takav način funkcioniranja je neodrživ i plod je povijesnih okolnosti u kojima živimo. Okolnosti u kojima na velikom području dugo vremena nismo imali vodovod i ljudi su bili prisiljeni kopati bunare. Tako da mnogi danas rijetko ili uopće ne koriste vodovod, a mi ga čitavo to vrijeme moramo održavati, baždariti, mijenjati, obilaziti, ispravno fakturirati,… Da bismo izbjegli varijantu u kojoj oni koji troše pokrivaju te troškove održavanja za one koji ne troše, morali smo povećati fiksni dio cijene. Kod nas je prosječna potrošnja po domaćinstvu dva kubika, a na razini Hrvatske je 12,05 kubika. - kazao je Davor Rukavina, direktor Vodovoda zapadne Slavonije.
Vijećnik Bečirević odgovorom nije bio zadovoljan te je inzistirao na tomu da su nekima računi za vodu skočili i do 65 posto.
U priloženom videu moguće je poslušati i pogledati kako je u cijelosti protekao Aktualni sat.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -