1443
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Ministarstvo unutarnjih poslova nedavno je, temeljem redovnog internog natječaja, imenovalo načelnike devet policijskih uprava u Hrvatskoj. Sukladno zakonu, najbolje kandidate iz redova policije odabralo je povjerenstvo i to na mandat od pet godina. Policijska uprava brodsko-posavska dobila je „novog starog“ načelnika, Antuna Valića, čiji je izbor jučer podržala i Županijska skupština. Povodom reizbora na tu važnu i odgovornu javnu funkciju, razgovarali smo s načelnikom Valićem.
Od nas se u poslu očekuje ostvarivanje konkretnih zadataka, a vrlo je važno i konceptualno postavljanje zadaća, uz mnogo promišljanja.
Ključnim smatram svoje dugogodišnje i raznoliko iskustvo u policijskim poslovima. Policijsku karijeru započeo sam 1991. godine kao dragovoljac Domovinskog rata, obavljajući razne zadaće, od djelatnika u Specijalnoj jedinici Policije, u postaji Prometne policije i Odsjeku Policije, do pomoćnika načelnika postaje Prometne policije, odnosno načelnika postaje Prometne policije. Potom sam obnašao dužnost načelnika Policijske postaje Slavonski Brod, a posljednjih pet godina dužnosti načelnika Policijske uprave brodsko-posavske.
Krenuo sam, dakle, od poslova pozornika, stigavši, penjući se stepenicu po stepenicu u profesionalnoj karijeri, do pozicije načelnika. S vremenom sam se stručno usavršavao, usvajao nova znanja i vještine, što činim i na ovom radnom mjestu.
Spomenuo bih i vrijeme provedeno u tvrtci „Elektromont“ u „Đuri Đakoviću“ jer mi je stečeno iskustvo sa svakog radnog mjesta vrlo važno, kao i dobra koordinacija i komunikacija sa suradnicima. Moj moto je, kako često kažem na sastancima – red, rad, rad, rad i disciplina, što očekujem i od suradnika, policijskih službenika i drugih djelatnika Policijske uprave.
Ono što sam uvijek nastojao postići, bez obzira na radno mjesto, jest proaktivnost u poslu, znači razmišljanje i predlaganje novih načina rada, predviđanje problema u vezi s nekim događajem ili slučajem te preventivno djelovanje da se ti problemi izbjegnu ili umanje. Kao služba ne smijemo, dakle, samo „čekati“ da se nešto dogodi. Upravo takav način način djelovanja od nas rukovoditelja zahtijevaju i glavni ravnatelj policije i ministar, a ja onda, kako sam naveo, od svih djelatnika naše Policijske uprave.
Najbolje se osjećam kada oko sebe vidim zadovoljne i nasmiješene ljude te dobre odnose među kolegama. Raduje me kad od građana, kao služba ili pojedinačno, dobijemo pohvale za konkretno riješene probleme.
Najteži izazov s kojim smo se susreli zasigurno je bila kontrola ograničenja kretanja osoba u vrijeme pandemije. Uvijek su teški slučajevi stradavanja osoba, no i to je dio našeg posla, za koji moraš biti psihički stabilan, naročito kada se radi o stradavanju djece i mladih.
Stanje sigurnosti na području naše županije povoljno je. Na to ukazuju, prije svega, statistički pokazatelji, koje redovito objavljujemo na svojoj web stranici.
Policijska uprava brodsko-posavska nalazi se u nekoj „zlatnoj sredini“ na razini Hrvatske, no postoje razlike u pojedinim segmentima rada. U nekome smo bolji, npr. u otkrivačkoj djelatnosti, u nekome lošiji.
Važno je naglasiti kako na našem području nema neriješenih težih kaznenih djela (ubojstava, pokušaja ubojstava, specifičnih kaznenih djela s elementima nasilja).
O stanju sigurnosti svjedoče i potvrde koje dobivamo od samih građana.
Najčešća su počinjenja kaznenih djela iz domene imovinskih kaznenih djela (krađa i teških krađa). Zbog toga, vrlo često građanima upućujemo savjete i upozorenja kako se zaštititi.
Sve su češće računalne, odnosno internetske prijevare, pa podsjećamo građane, naročito starije, da budu oprezni.
Što se tiče prekršaja, najčešći su oni iz Zakona o sigurnosti cestovnog prometa. Iz tog razloga provodimo razne preventivno-represivne aktivnosti, što ste možda i primijetili iz naših informacija. U kontinuitetu pojačano nadziremo promet zbog „četiri glavne ubojice u prometu“ - brzine, pojasa, alkohola i mobitela.
Dakako, i ta je problematika prisutna. Primjerice, prema našim podacima za prvih šest mjeseci, samo na području postaje Granične policije Slavonski Brod zabilježeno je 37 slučajeva nezakonitih prelazaka državne granice, jednako kao i prošle godine u istom razdoblju.
Strani državljani već samim nezakonitim prelaskom državne granice čine veliki prekršaj, a u ostvarenju toga cilja koriste se svim sredstvima i traže pomoć sumnjivih osoba, dovodeći time u opasnost sebe i svoje obitelji.
Primjerice, u ožujku ove godine, jedan je albanski imigrant pokušao preplivati Savu. Naši službenici pothlađenog su ga izvukli na plovilo i proslijedili na Hitnu pomoć. Prošli mjesec blizu Ljupine pronašli smo skupinu migranata, u kojoj je bilo djece, u pokušaju da ilegalno uđu u Hrvatsku. Neke osobe nisu se osjećale dobro, imale su alergijske reakcije. Svima je, dakako, pružena medicinska pomoć.
Prema osobama koje nezakonito prijeđu državnu granicu, policijski službenici postupaju sukladno odredbama europskog i nacionalnog zakonodavstva, te ih upoznaju s mogućnostima pružanja međunarodne zaštite.
Policijski službenici posebno su obučeni za postupanje prema migrantima i prepoznavanje osoba kojima je potrebna pomoć i zaštita.
Općenito, da budemo još proaktivniji u svim segmentima rada, a konkretni ciljevi su:
- podizanje osjećaja sigurnosti građana i jačanja partnerskog odnosa s građanima, neposredan kontakt građanin – policajac, odnosno stvaranje prvog kontakta policije (pješačke policijske ophodnje, kontakt policajci) s građanima
- podizanje razine preventivnih aktivnosti u svim segmentima našega rada, ali to mora biti uz potporu svih institucija, društva općenito, a prije svih građana
- reaktiviranje već navedene prometne policije mladeži i ostalih tijela u prevenciji kriminaliteta u organima lokalne uprave i samouprave.
Mene samo zanima jedno, zasto policija ne kaznjava nepropisno parkirana vozila u Zrinskoj ulici i u sirokoj ispred pekarnica?