SLAVONSKI BROD - U sklopu projekta „Challenge IT” predavači iz Udruge Connect IT su, u suradnji s LAG Posavina, održali radionice programiranja za učenike osnovnih i srednjih škola s područja na kojima LAG Posavina djeluje. O svom iskustvu predavanja na navedenim radionicama ispričala nam je Mateja Paradžik, edukatorica na IT radionicama za 'klince', za koje je cilj bio informatičko opismenjavanje.
SBplus: Osim što ste u projektu „Challenge IT" sudjelovali kao polaznica, sudjelovali ste kao i edukatorica? Možete li nam reći na kojim ste radionicama predavali?
Mateja Paradžik: Moja uloga edukatorice u projektu očitovala se u pripremi i edukaciji onih mlađih članova naše zajednice. Dakle, u sklopu projekta i u suradnji između udruge Connect IT i LAG Posavina, održavali smo informatičke radionice za osnovnoškolce i srednjoškolce. Tri skupine polaznika ovo su ljeto imala priliku programirati i stvarati prve web stranice.
SBplus: Što Vam je bio zadatak i cilj programa radionica?
Mateja Paradžik: Na informatičkim radionicama za učenike koje sam provodila, nastojali smo stvoriti preduvjete za nastavak obrazovanja kod djece u području IKT-a. Na meni je, u suradnji s kolegama, bio zadatak osmisliti program radionica i prilagoditi ih uzrastu. Vođeni iskustvom, za djecu smo pripremili radionice programiranja u Scratchu, programiranja micro:bitova te Wordpress radionicu za nešto starije, odnosno srednjoškolce.
SBplus: Što mislite o edukacijama koje su u sklopu projekta „Challenge IT" održane?
Mateja Paradžik: U projektu je bilo dosta edukacija u području IT-a, a jako dobro znamo koliko taj sektor raste i koliko mogućnosti nudi svakome tko se odluči uhvatiti u koštac s tehnologijom. Prostora ima, mogućnosti ima, očito je da postoje i oni koji će pokrenuti priču, samo je na građanima da prigrle ono što im se nudi i iskoriste to.
SBplus: Što je za Vas značilo sudjelovanje u projektu Challenge IT u poziciji edukatorice?
Mateja Paradžik: Inače sam zaposlena u IT sektoru, a i dijelom sam Connect IT udruge koja je bila partner u ovom projektu pa su beneficije u mom slučaju višebrojne. Edukacije s djecom uvijek su posebne. Usvajanje i prenošenje znanja, vrijeme, novi ljudi, nove mogućnosti, a i zabava – to je za mene bilo sudjelovanje u ovom projektu.
Besplatne edukacije provode se u sklopu projekta Challenge IT ukupne vrijednosti 898.588,16 kn koji je financiran iz Europskog socijalnog fonda u sklopu Operativnog programa "Učinkoviti ljudski potencijali” 2014.-2020., a njegov glavni cilj je doprinijeti povećanju zapošljivosti nezaposlenih pripadnika ranjivih skupina identificiranih Strategijom razvoja ljudskih potencijala Brodsko-posavske županije 2016.-2020. te osnovnoškolaca i srednjoškolaca s ruralnog područja Brodsko-posavske županije.
Projekt provodi Razvojna agencija Grada Slavonskog Broda u partnerstvu s Gradom Slavonskim Brodom, Udrugom Connect IT, Lokalnom akcijskom grupom Posavina, Romskom udrugom mladih Brodsko-posavske županije & Pronovom d.o.o.
Sadržaj ove objave isključiva je odgovornost Razvojne agencije Grada Slavonskog Broda d.o.o.
Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.
Za više informacija www.strukturnifondovi.hr i www.esf.hr.