SLAVONSKI BROD - Osim IT edukacija u sklopu projekta „Challenge IT" Razvojne agencije Grada Slavonskog Broda provedene su i poduzetničke radionice u slavonskobrodskom Coworking prostoru na kojima su polaznici u svega četiri dana stekli osnovno znanje i vještine potrebne za osobno i poslovno planiranje.
Polaznici su se na radionicama upoznali s postupkom osnivanja vlastitog poduzeća, izvorima financiranja poduzetničkih projekata, metodama samoprocjene za pokretanje vlastitog poslovanja, poslovnim planiranjem, izradom financijskih izvještaja i proračuna te mnogim drugim temama neophodnim za razvoj poduzetničkih kompetencija i sposobnosti zapošljavanja. O svom ukupnom dojmu o navedenim radionicama ispričala nam je ukratko jedna od polaznica, Ivana Mihaljević.
SBplus: O čemu ste na poduzetničkim radionicama učili? Je li Vam se svidio način predavanja, što biste istaknuli i slično?
Ivana Mihaljević: Na radionicama smo učili kako osnovati poduzeće, točnije koje je korake potrebno poduzeti. Prva radionica je bila čisto o teoriji: razlika između obrta i društva s ograničenom odgovornošću,kod osnivanja i za što se odlučiti; izračun PDV-a i kako se računa kod pojedinog oblika poduzeća; tablica izračuna plaće; općenito o računovodstvu; kako napisati projekt; kako se projekt raspisuje i gleda na hrvatskoj razini a kako na europskoj razini. Na ostale tri radionice ispunjavale smo tablice koje pomažu uvidjeti ima li naša ideja potencijal odnosno isplati li se u nju ulagati.
SBplus: Je li Vam se svidio način predavanja?
Ivana Mihaljević: Način predavanja mi se svidio jer smo i mi sudjelovale rješavajući zadatke na svakoj radionici, iznosile smo svoje ideje, stavove i mišljenja, a gospođa Gordana, koja nam je predavala, trudila se odgovoriti na sva naša postavljena pitanja i naposljetku nam je udijelila savjete.
SBplus: Je li pohađanje radionica već urodilo plodom, odnosno, jesu li Vam pomogle pri zaposlenju?
Ivana Mihaljević: Budući da i dalje studiram, ne tražim još posao. Dosta toga što smo radili na radionicama mi je bilo poznato jer sam dosta toga već slušala na kolegijima na fakultetu, ali su mi neke stvari bolje 'sjele'. Svakako bih istaknula dio o pisanju projekata, izračuna i izradi potrebnih tablica za projekte, što nam je gospođa Gordana jako lijepo objasnila na radionicama.
SBplus: Što mislite o projektu „Challenge IT" u sklopu kojeg su poduzetničke radionice i bile održane? Koliko je navedeni projekt unaprijedio Vaše sposobnosti za daljnji rad?
Ivana Mihaljević: Projekt „Challenge IT" smatram odličnom prilikom kojom zainteresirani pojedinci mogu naučiti više. Nažalost, na radionicama, barem na kojima sam ja bila, bio je mali odaziv gdje nas je ukupno bilo samo četvero prijavljeno. Stvarno šteta jer su edukacije bile besplatne, a ujedno i jako korisne. Recimo, po završetku radionica stekla sam početna znanja o osnutku poduzeća - koje korake prvo napraviti, kome se obratiti i odakle započeti, što će mi u daljnjem radu biti od itekakve koristi.
Navedena radionica jedna je od besplatnih edukacija koje se provode u sklopu projekta 'Challenge IT' ukupne vrijednosti 898.588,16 kuna koji je financiran iz Europskog socijalnog fonda u sklopu Operativnog programa "Učinkoviti ljudski potencijali" 2014.-2020., a njegov je glavni cilj doprinijeti povećanju zapošljivosti nezaposlenih pripadnika ranjivih skupina identificiranih Strategijom razvoja ljudskih potencijala Brodsko-posavske županije 2016.-2020. te osnovnoškolaca i srednjoškolaca s ruralnog područja Brodsko-posavske županije.
Projekt provodi Razvojna agencija Grada Slavonskog Broda u partnerstvu s Gradom Slavonskim Brodom, Udrugom Connect IT, Lokalnom akcijskom grupom Posavina, Romskom udrugom mladih Brodsko-posavske županije & Pronovom d.o.o.
Sadržaj ove objave isključiva je odgovornost Razvojne agencije Grada Slavonskog Broda d.o.o.
Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.
Za više informacija www.strukturnifondovi.hr i www.esf.hr.