SLAVONSKI BROD / ORIOVAC - U sklopu projekta 'Challenge IT' predavači iz Udruge Connect IT su, u suradnji s LAG Posavina, održali radionice programiranja za učenike osnovnih i srednjih škola s područja na kojima LAG Posavina djeluje. Radionice su tijekom srpnja ove godine održane u prostoru Osnovne škole „dr. Stjepan Ilijašević" u Oriovcu.
O svom iskustvu predavanja na navedenim radionicama ispričao nam je Hrvoje Ćosić, predavač na IT radionicama za 'klince'.
SBplus: U kojoj ste radionici Razvojne agencije Grada Slavonskog Broda sudjelovali? O čemu je točno bila riječ?
Hrvoje Ćosić: Moja grupa su bili učenici viših razreda osnovne škole kojima sam vodio micro:bit radionice. Mini računalo, micro:bit, posebno je osmišljeno i dizajnirano kako bi učenike na što jednostavniji i zanimljiviji način uveli u STEM područje te ih također potaknulo na kreativno razmišljanje za pristup rješavanju problema. Na prvi pogled, jednostavna mala pločica s dvije tipke i "ekranom" od 25 LED dioda, skriva u sebi termometar, senzor svjetlosti, mjerač ubrzanja i kompas. Sadrži i USB sučelje, komunikaciju putem Bluetooth i radio veze te mogućnost spajanja mnoštva drugih komponenti (razni senzori, lampice, elektromotori, zvučnici itd.), što čini mogućnost primjene njegove primjene neograničenima.Inače, projekt "micro:bit" koji je krenuo prije nekoliko godina iz Velike Britanije, danas se provodi u više od 50 zemalja svijeta, od Kanade i SAD-a, preko cijele Europe pa do dalekih Sinapura, Indije i Šri Lanke. Ponosno možemo istaknuti kako je projekt micro:bit jedno od rijetkih područja u kojem je Hrvatska među vodećim zemljama svijeta.
SBplus: O čemu ste govorili na radionicama?
Hrvoje Ćosić: Na radionicama smo zapravo jako malo govorili, a puno radili. Učenici koji su pohađali radionice, već su imali dosta iskustva u radu s micro:bit-om pa smo uz par jednostavnijih primjera (kockica za igru "Čovječe ne ljuti se", jednostavni kalkulator, igra "škare, papir, kamen"), odradili i nešto naprednije primjere, kao što su "Kviz" (sustav koji omogućuje bežično davanje odgovora na postavljena pitanje (ABC...) te provjeru točnih odgovora i određivanje pobjednika), "Pametna kuća" (primjeri poput automatske regulacije temperature i svjetla, alarmni sustav, daljinsko upravljanje itd. koristeći ugrađana senzore i vanjske module), "Mini:move robot" (bežično upravljanjem mini robotom na kotačima).
SBplus: Što mislite o projektu Challenge IT?
Hrvoje Ćosić: Projekt "Challenge IT" obuhvatio je najaktualnija područja IT sektora (web dizajn, 3D modeliranje, razvoj mobilnih aplikacija, progamiranje), a dodatnu vrijednost mu je dala ciljana skupina korisnika: mladi, nezaposleni i djeca s ruralnih područja. Niz edukacija pod vodstvom stručnih edukatora, u dovoljno formalnoj, ali ipak opuštenijoj atmosferi.. i sve to potpuno besplatno. Zasigurno, projekt kojih bi trebalo biti puno više.
SBplus: Koliko je navedeni projekt doprinijeo Vašem radu?
Hrvoje Ćosić: Kao i u mnogim drugim projektima i ovdje sam imao priliku raditi s djecom. A djeca su nepresušan izvor pitanja. Ma koliko god poznavali područje o kojem govorite, oni će uvijek pronaći pitanje na koje nemate spreman odgovor. Što me uvijek tjera da proširim svoje znanje, kako bih na sljedećoj radionici imao odgovor i na "to" pitanje... sve dok se ne pojavi neko novo.
Navedena radionica jedna je od besplatnih edukacija koje se provode u sklopu projekta 'Challenge IT' ukupne vrijednosti 898.588,16 kuna koji je financiran iz Europskog socijalnog fonda u sklopu Operativnog programa "Učinkoviti ljudski potencijali" 2014.-2020., a njegov je glavni cilj doprinijeti povećanju zapošljivosti nezaposlenih pripadnika ranjivih skupina identificiranih Strategijom razvoja ljudskih potencijala Brodsko-posavske županije 2016.-2020. te osnovnoškolaca i srednjoškolaca s ruralnog područja Brodsko-posavske županije.
Projekt provodi Razvojna agencija Grada Slavonskog Broda u partnerstvu s Gradom Slavonskim Brodom, Udrugom Connect IT, Lokalnom akcijskom grupom Posavina, Romskom udrugom mladih Brodsko-posavske županije & Pronovom d.o.o.
Sadržaj ove objave isključiva je odgovornost Razvojne agencije Grada Slavonskog Broda d.o.o.
Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.
Za više informacija www.strukturnifondovi.hr i www.esf.hr