SLAVONSKI BROD - U sklopu projekta „Challenge IT" Razvojne agencije Grada Slavonskog Broda provedeno je više vrsta edukacija iz područja primjene raznih informacijskih tehnologija na kojima su stručni predavači iz Udruge „Connect IT" prenosili svoje znanje polaznicima radionica koji su, uz edukaciju, imali priliku upoznati se s djelovanjem lokalnih IT tvrtki u poslovnom okruženju.
Upravo je direktor lokalne IT tvrtke „Count IT", Tomislav Prebeg, bio jedan od predavača-stručnjaka kji nam je ispričao svoje iskustvo u sudjelovanju na ukupno edukacije u sklopu projekta „Challenge IT".
SBplus: U kojim ste radionicama Razvojne agencije Grada Slavonskog Broda sudjelovali? Možete li nam ukratko reći nešto o njima?
Tomislav Prebeg: Jedna od edukacija koju sam provodio je rad sa Xamarin platformom, koja svoju primjenu nalazi u razvoju Android aplikacija (C# programskim jezikom i .NET platformom), a druga je ASP.NET za razvoj web aplikacija. Računalno programiranje izrazito je široko područje i zahtjeva godine učenja i praktičnog rada, kao i kontinuirano praćenje stalnih promjena tehnologija. Kroz ove edukacije pokušali smo nezaposlenim osobama omogućiti da na praktičnim primjerima vide što to znači razvijati vlastitu aplikaciju te ih upoznati sa znanjima koja moraju unaprjeđivati ukoliko se žele baviti ovom djelatnošću. Stoga mogu reći kako smo polaznike pokušali uvesti u realno poslovno okruženje IKT svijeta.
SBplus: O čemu ste na radionicama govorili? Što su polaznici mogli naučiti od Vas?
Tomislav Prebeg: Polaznici su na radionicama dobili teorijske osnove neophodne za bilo kakav konkretan početak razvoja neke aplikacije. Potom su na praktičnim primjerima učili kako sustavno razmišljati o razvoju aplikacija, ali i kako samostalno osmisliti neko manje, ali cjelovito programsko rješenje. Neki od polaznika su čak smislili vlastita programska rješenja koja imaju konkretnu primjenu, pa smo kroz zajednički rad rješavali konkretne probleme vezane uz razvoj aplikacija. Kod polaznika smo nastojali potaknuti kritičko razmišljanje koje je nužno za kvalitetan razvoj programskog rješenja, s obzirom na to da je jedan od osnovnih ciljeva IKT-a ubrzati neki proces i pri tome pronaći optimalno rješenje.
SBplus: Što mislite o projektu Challenge IT?
Tomislav Prebeg: Projekt je bio zanimljiv iz razloga što su polaznici dobili edukacije koje su vrlo konkretne, bez puno teorije, a provodili su ih stručnjaci za određene tehnologije. Na taj način polaznicima je omogućeno da steknu uvid kako stvarno izgleda baviti se ovim poslom. Iako je percepcija javnosti kako je ovaj posao izuzetno zanimljiv, polaznici su na održanim edukacijama mogli vidjeti koliko je zapravo različitih vještina i znanja potrebno u osmišljavanju i izradi funkcionalnog programskog rješenja.
SBplus: Koliko je navedeni projekt unaprijedio Vaše sposobnosti za daljnji rad?
Tomislav Prebeg: Sama priprema za provedbu edukacija bila je izazov, s obzirom na to da je jedna stvar raditi neki posao, a potpuno druga poučavati druge tom poslu. Meni je konkretno pomoglo da puno jasnije osmislim plan uvođenja osobe u neku tehnologiju, što može biti izrazito korisno prilikom otvaranja radnih mjesta i uvođenja novih ljudi u posao. Također, s nekim polaznicima ostali smo u kontaktu jer su neki od njih i nakon završetka edukacije odlučili pokušati napraviti neka svoja programska rješenja. Osim što tako međusobno učimo jedni od drugih, meni kao vlasniku IT tvrtke zanimljivo je što su možda neki od njih potencijalni budući zaposlenici ili vanjski suradnici.
Navedene besplatne edukacije provedene su u sklopu projekta 'Challenge IT' ukupne vrijednosti 898.588,16 kuna koji je financiran iz Europskog socijalnog fonda u sklopu Operativnog programa "Učinkoviti ljudski potencijali" 2014.-2020., a njegov je glavni cilj doprinijeti povećanju zapošljivosti nezaposlenih pripadnika ranjivih skupina identificiranih Strategijom razvoja ljudskih potencijala Brodsko-posavske županije 2016.-2020. te osnovnoškolaca i srednjoškolaca s ruralnog područja Brodsko-posavske županije.
Projekt provodi Razvojna agencija Grada Slavonskog Broda u partnerstvu s Gradom Slavonskim Brodom, Udrugom Connect IT, Lokalnom akcijskom grupom Posavina, Romskom udrugom mladih Brodsko-posavske županije & Pronovom d.o.o.
Sadržaj ove objave isključiva je odgovornost Razvojne agencije Grada Slavonskog Broda d.o.o.
Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.
Za više informacija www.strukturnifondovi.hr i www.esf.hr.