/ 51
3684
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Ulazak u Kuću Brlić, smještenu na slavonskobrodskom korzu, čak i tijekom kompletne rekonstrukcije njezine unutrašnjosti, poseban je osjećaj. Činjenica da je u tom fascinantnom zdanju živjela i svoja djela smišljala, a možda i sanjala, velika književnica Ivana Brlić Mažuranić, daje tom prostoru bogatstvo duha, neovisno o tomu u kojem se stanju nalazi.
Radovi započeti u lipnju 2020. godine dobro napreduju, a prva njihova faza obuhvaća potpunu rekonstrukciju interijera kuće sagrađene 1885. prema projektu arhitekta Mathiasa Železnyja. Dovršeno je žbukanje zidova, a veliki posao sada se obavlja u potkrovlju, kao i u podrumu.
U drugoj fazi projekta koja će uslijediti nakon kompletne obnove, objekt će biti opremljen multimedijalnom i informatičkom opremom, hologramskim projekcijama, restauriranim namještajem te ostalim stvarima potrebnim za povratak u Ivanino doba. Svjetski poznata spisateljica u Brod na Savi doselila je 1892., kada je navršila osamnaest i tu je provela gotovo tri desetljeća. Veliki broj Ivaninih djela nastao je i u Ljetnikovcu Brlić u Brodskom Vinogorju.
Mada zidovi Ivanine kuće neće biti u cijelosti vraćeni u prvotno stanje, na njima će ostati sačuvani uokvireni autentični dijelovi koji će prikazivati kako su nekada bili oslikani. Strop impozantnog ulaza u zdanje veliko više od tisuću i četiristo kvadrata, oslikao je brodski slikar Josip Muravić, a taj je dio iznimno dobro očuvan.
Promatranje samo dijela radova otkriva golem zalogaj za koji je, nakon provedenog gradskog natječaja i odabira najpovoljnijeg ponuditelja, odgovornost preuzela tvrtka MONTE-MONT d.o.o.. Izvođač radova za taj je posao ugovorio cijenu od 17.4 milijuna kuna s PDV-om.
Po završetku projekta koji će trajati do 11. travnja 2021. i obuhvatit će rekonstrukciju te opremanje površine od 1.404,73 'kvadrata', bit će otvoren interaktivni kreativni centar.
Uključivat će multimedijalne informativne panoe i suvenirnicu, a prizemlje kuće služit će i kao dnevna knjižnica te javni prostor u kojem će građani moći pročitati novine i družiti se.
Prizemlje će zadržati elemente galerije pa će na zidovima i dalje biti izloženi radovi likovnih umjetnika. U ovom prostoru posjetitelji će dobivati uvodne upute o načinu obilaska Centra, informacije o rasporedu, događanjima, ulaznicama, programima, tematskim suvenirima, knjigama Ivane Brlić Mažuranić ili replikama njenih najvažnijih pisama.
Središnji dio postava na prvom katu Kuće Brlić je Ivanin stan koji se sastoji od četiri sobe i središnjeg pretprostora - budućeg interaktivnog dijela za informiranje, igru i zabavu. Sobe će 'biti predstavljene' kroz digitalizirane slike i fotografije iz arhiva obitelji Brlić, hologramske projekcije, multimedijska rješenja i interaktivne aplikacije s prikazom različitih faza Ivanina života - društvenog i književnog stvaralaštva te majčinstva.
Soba „U carevoj misiji" bit će posvećena projekciji elemenata iz Čudnovatih zgoda šegrta Hlapića. Na prvom katu bit će opremljen stan za znanstvenike i književnike, a u potkrovlju kuće nalazit će se galerijski polivalentni prostor namijenjen književnoj umjetnosti, književnim večerima i kulturnim prezentacijama. U podrumu je predviđen prostor za manja događanja, svečanosti posvećene vinu i degustacijama, a prostor će kroz tiskane crno-bijele vizuale podsjećati na priču o vinogradu i vinskoj kući Brlićevac.
Posjetitelje Interpretacijskog centra kroz prostor će voditi posebna mobilna aplikacija tj. mobilni vodič, a u svakoj od prostorija moći će odabrati dio aplikacije koji će ih voditi kroz priču o svakoj sobi prema tematskim cjelinama, ali i kroz dvorište.
Po završetku projekta, Slavonski bi Brod uistinu trebao imati kulturno bogatstvo predstavljeno na moderan način kakvim se može pohvaliti malo hrvatskih gradova.
Kako danas izgleda unutrašnjost Kuće Brlić, moguće je pogledati u velikoj galeriji fotografija, snimljenoj ovaj tjedan.
Godinama, dok sam šetao Korzom. gledao sam Brlićevu kuču kao misteriozna kuća pored " Najlon Bašće " Ćitajući članak, vratio sam se pedesetak i nešto godina nazad na nedeljne izlete u Brodsko Vinogorje u potrazi za "Striborovom Šumom".Tada je Brlićeva... Prikaži sveićeva kuća bila zatvorena ali smo znali da krije kulturno blago. Evo' sad se to blago otvara i biti če ponos i dika Brođana a i Slavonije. Hvala na divnom članku!