/ 34
4298
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Ovo je jedan od najvažnijih projekata iz područja kulture Grada Slavonskog Broda i Brodsko-posavske županije, ali i buduće turističke ponude Slavonskog Broda. - kazao je prošle godine u svibnju gradonačelnik Slavonskog Broda, Mirko Duspara, prilikom najave početka obnove Kuće Brlić - projekta vrijednog 17,4 milijuna kuna.
Danas je građevinska obnova ove Kuće na glavnom slavonskobrodskom trgu privedena kraju.
„Građevinski radovi restauracije Kuće Brlić ulaze u završnu fazu koja podrazumijeva uređenje i čišćenje kuće te okoliša, nakon čega slijedi postupak ishođenja uporabne dozvole i primopredaja objekta. Također, u tijeku je restauriranje originalnog postava namještaja iz Kuće Brlić.", obznanili su iz slavonskobrodske Gradske uprave.
U samoj kući majstori aktivno rade na posljednjim detaljima.
- Kada se sjetim kako je to sve izgledalo kada smo došli ovdje, a kako izgleda sada, jasno je koliko je posla napravljeno. Dovoljno je, primjerice, usporediti izgled podrumskih prostorija od prije godinu dana i sada pa da se vidi napredak. I nije tu samo ovaj završni dio, odrađeno je dosta teških i zahtjevnih radova koji se ne vide na prvu; poput ojačavanja temelja koje smo radili u podrumu - kazao nam je majstor Damir Bošnjak koji nas je proveo kroz Kuću Brlić.
Podsjetimo, u podrumu zgrade bit će uređena vinoteka u kojoj će moći biti organizirane prezentacije i promocije, kao i ostali događaji koji su primjereni za jedan takav prostor. U Salonu Becić koji će zadržati izložbeni prostor, bit će uređen i dio za prijem gostiju koji će dolaziti u obilazak ove kuće. Prvi će kat Kuće zauzimati Stan Brlić koji će se sastojati od tri cjeline - Stana Ivane Brlić Mažuranić koji autentično prikazuje privatnu knjižnicu i dom u kojem je živjela, potom Arhiva u formi knjižnice i radnog prostora u kojem posjetitelji mogu u izvornom ambijentu znanstveno proučavati Arhiv Brlić s više od 3.000 pisama i dokumenta te rezidencijalnog stana za gostujuće umjetnike – ponajprije pisce koji će u Slavonskom Brodu moći živjeti i raditi određeno vrijeme kako bi stvarali djela povezana s Ivanom Brlić-Mažuranić. U potkrovlju kuće nalazit će se galerijski polivalentni prostor namijenjen književnoj umjetnosti, književnim večerima i kulturnim prezentacijama.
Da bi sve to bilo moguće postići, tijekom obnove se vodilo računa da u kući sve bude uređeno kako bi što više nalikovalo originalnom izgledu. - Sačuvan je mural koji je restauriran po uzoru na originalni. Išlo se do te mjere u detalje da su majstori miješali boje sve dok nisu dobili nijanse originalnih. Zadržana su gotovo sva originalna vrata, u potkrovlju su zadržane sve stare grede, čak smo uspjeli obnoviti i stara kovana vrata koja će krasiti ovaj prostor - kazao nam je majstor.
U sobe su vraćeni stari kamini koji su prošli restauraciju. Jedino što 'miriši' na novo su sanitarni čvorovi i lift. - Vodilo se računa i o osobama s invaliditetom pa su uređeni i sanitarni čvorovi za njih. Postavljen je lift kojim je moguće doći na svaku etažu kuće. Doduše, stavljen je s vanjske dvorišne strane jer se drugačije nije moglo, a da se ne naruši unutarnji izgled prostora u kojemu su rađene minimalne intervencije - pojasnio je Bošnjak dok nam je u dvorištu pokazivao kako se i tamo radovi privode kraju.
U samoj kući u jednom je dijelu zadržano izvorno stepenište, kao i dijelovi izvornih boja zidova. U jednoj od prostorija uočili smo niz utora za utičnice. Riječ je o prostoriji predviđenoj za multimedijalne programe.
„Proveden je i javni natječaj za Opremanje interpretacijskog centra „Ivana Brlić Mažuranić" koji uključuje multimedijalni postav, opremanje suvenirnice i postavljanje informativno-multimedijalnih panoa. Odabrani izvođač je u fazi produkcije sadržaja (izrada scenarija, snimanje hologramskih prikaza, izrada strukture multimedijskih aplikacija te dr.) i nabave predviđenog postava. Dva multimedijalno-informativna panoa bit će postavljena na frekventnim lokacijama u gradu, a prikazivat će sadržaje postava Kuće Brlić kao i duge aktualne sadržaje i događanja u gradu. Tijekom ovog posljednjeg kvartala 2021. godine, izvođači provode aktivnosti vezane za multimedijalni postav." - za SBplus su potvrdili iz Gradske uprave, dodajući kako će cjelokupan projekt biti završen do svibnja iduće godine.
Nakon toga, Kuća Brlić trebala bi postati pravi slavonskobrodski spomenik kulture koji će svojim sadržajima privući brojne posjetitelje. Potencijal koji će Slavonski Brod znati iskoristiti i na taj način očuvati priču o životu i djelu 'hrvatskog Andersena' - Ivane Brlić Mažuranić koja je svoje najljepše bajke napisala upravo u Slavonskom Brodu. Prilika je ovo da u kući u kojoj je živjela nastanu neke nove bajke. Prilika koju ovaj grad, nadamo se, neće prokockati.