3700
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Udruga gluhih i nagluhih Brodsko-posavske županije danas je na uvodnoj konferenciji predstavila svoj projekt 'Pružanje usluge osobne asistencije osobama oštećena sluha' koji je započeo 15. ožujka ove godine potpisivanjem ugovora. Projekt financira Europska unija iz Europskog socijalnog fonda Operativni program 'Učinkoviti ljudski potencijali 2014. - 2020.' Faza II, u stopostotnom iznosu od 667 540,00 kn te će trajati 26 mjeseci, odnosno, do svibnja 2021. godine.
- Ljudi koji imaju problema sa sluhom u okruženju velikog broja ljudi, buci, u velikim šumovima, šalterskom poslovanju nekvalitetno mogu obaviti svoj posao zbog čega budu frustrirani. Stoga su naši tumači znakovnog jezika njihovi pratitelji pa se osobni poslovi članova Udruge obavljaju puno brže, lakše i kvalitetnije. - kazala je Štefica Lačić, tajnica Udruge gluhih i nagluhih Brodsko-posavske županije, dodavši kako na taj način članovi Udruge imaju adekvatnu pomoć u svakodnevnom životu.
Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku u proteklih deset godina financira, preko projekta, zapošljavanje jedne osobe i time korištenje usluga tumača/prevoditelja hrvatskog znakovnog jezika gluhih. Gluhim i dijelu nagluhih članova Udruga ublažava komunikacijsko ograničenje koje imaju u obavljaju svakodnevnih poslova što čujućim sudionicima, članovima obitelji i suradnicima državnih institucija, ubrzava i konkretizira izvršenje osnovnih potreba članova.
- Gluhim i nagluhim osobama potreban je komunikator za svakodnevno obavljanje poslova kako bi bili ravnopravni s ostalim osobama u pogledu prijema i slanja informacija, postavljanja pitanja i odgovora na način koji je njima najrazumljiviji, a to je na znakovnom jeziku. Nažalost, došli smo do spoznaje kako samo jedna osoba nije dovoljna za pružanje te specifične usluge u odnosu na potrebe članova, kojih je u Udruzi četrdesetak. - dodala je tajnica Udruge kazavši kako postoji sve veća prisutnost gluhih osoba u različitim životnim aktivnostima i društvenim događanjima.
Iz toga razloga Udruga je, uz pomoć stručnog suradnika, tijekom 2018. aplicirala navedeni projekt Europskom socijalnom fondu. U veljači 2019., na radost svih članova i rukovodstva Udruge, stigao je pozitivan odgovor kojim u narednih 26 mjeseci, zapošljavanjem dvije visoko obrazovane mlade osobe, kompletan rad Udruge podižu na viši standard.
- Uspjela sam se zaposliti zato što sam prije početka ovog projekta i volontirala u Udruzi, a tijekom studija u Osijeku pohađala sam dvije godine tečaj hrvatskog znakovnog jezika Hrvatskog saveza gluhoslijepih osoba 'Dodir'. Prilikom volontiranja i posla upoznajem se s kulturom gluhih i nagluhih. Drago mi je što je to uspjelo zaživjeti i u Slavonskom Brodu, da nisu u pitanju samo veliki gradovi poput Zagreba ili Osijeka. - rekla je Dunja Blažević novi tumač znakovnog jezika, koja se nakon završenog Učiteljskog studija u Osijeku, vratila u rodni grad, priključila se Udruzi gluhih i nagluhih Brodsko-posavske županije te preko volontiranja uspjela i zaposliti, a tako i ostati u Slavonskom Brodu.
Dakle, ovim će projektom rad dugogodišnjeg tumača znakovnog jezika biti znatno olakšan, barem na tih 26 mjeseci koliko projekt traje, kada će osim njega, s članovima Udruge raditi i novi tumači koji će preuzeti poslove individualnih potreba kako bi korisnici zadržali svoju neovisnost.