NOVA GRADIŠKA / POŽEGA / SLAVONSKI BROD - Sredinom ovoga mjeseca do travnja je obustavljen Poziv „Zaželi – program zapošljavanja žena – faza II" i to jer su zahtijevani iznosi bespovratnih sredstava dosegnuli 120 posto ukupno raspoloživog iznosa Poziva.
Druga faza projekta iz Europskog socijalnog fonda u startu je bila vrijedna 550 milijuna kuna, no u prosincu je zbog velikog interesa povećana na 736 milijuna kuna.
Cilj je projekta nastaviti financiranje aktivnosti zapošljavanja teže zapošljivih žena na poslovima pružanja potpore i podrške za starije i osobe u nepovoljnom položaju.
Portal gradonacelnik.hr razmotrio je listu odobrenih iznosa te izdvojio najuspješnije gradove.
Nova Gradiška
U drugoj fazi koja je zasad obustavljena, najviše je sredstava ugovorio Grad Nova Gradiška, gotovo 5,3 milijuna kuna. Slijedi Županja s ugovorenih 5,1 milijun, Našice 5,01 milijun kuna, Split 5, Vukovar gotovo 4,9 milijuna kuna, Otok oko 4,8 milijuna, nešto manje Zabok, Bjelovar 4,63 milijuna te Vinkovci Požega 4,6 milijuna kuna.
Osim najviše ugovorenih sredstava, Nova je Gradiška i među vodećim gradovima gledaju li se ukupno ugovorena sredstva u obje faze.
Projektom „Žena zaželi, žena radi" Grad Nova Gradiška osnažit će radni potencijal ukupno 60 teže zapošljivih žena sa svog područja, putem zapošljavanja s ciljem pružanja potpore i podrške starijim osobama i osobama u nepovoljnom položaju u lokalnoj zajednici. Teže zapošljive žene će svoja znanja, vještine i kompetencije unaprijediti kroz osposobljavanja čime će se povećati njihova konkurentnost na tržištu rada. Navedenim aktivnostima će se potaknuti socijalna uključenost i povećati razina kvalitete života pripadnica ciljnih skupina i krajnjih korisnika.
Požega
Grad Požega također je iznimno uspješan u provedbi projekta.
- Nezaposlenost je u većini članica EU najvažniji čimbenik koji pridonosi siromaštvu i socijalnoj isključenost. Visoka stopa nezaposlenosti dodatno pojačava ionako nepovoljan položaj pripadnica ranjivih skupina koje veoma teško pronalaze posao. Kroz projekt će se pripadnice ranjivih skupina educirati, steći nova znanja, iskustva i vještine te kako postati konkurentnije na tržištu rada a krajnjim korisnicima omogućit će se kvalitetniji život te smanjiti socijalna isključenost. - komentirali su iz Grada za gradonacelnik.hr, prilikom ugovorene druge faze vrijedne 4,6 milijuna kuna.
Kroz drugu fazu projekta već je u srpnju zaposleno 50 žena na razdoblje od godinu dana.
Grad je sudjelovao i u prvoj fazi projekta, od kraja 2017. do travnja 2020. godine, u kojoj je zaposleno 40 žena koje su pružale potporu i podršku za više od 300 starijih osoba i osoba u nepovoljnom položaju s područja grada Požege. Zaposlene žene svojim svakodnevnim radom i aktivnostima poboljšavale su kvalitetu života krajnjih korisnika pružajući im, primjerice, pomoć u dostavi namirnica, pomoć u pripremi obroka, u održavanju čistoće stambenog prostora krajnjih korisnika, pomoć pri oblačenju i svlačenju, briga o higijeni, pomoć u socijalnoj integraciji, pomoć u ostvarivanju raznih prava te pružaju podršku krajnjim korisnicima kroz razgovore i druženje te uključivanje u društvo.
Na samom početku projekta žene su uspješno pohodile programe osposobljavanje za zanimanja gerontodomaćice i pomoćne kuharice. Nakon završetka edukacije, dobile su Uvjerenja o osposobljavanju za navedena zanimanja kako bi bile konkurentnije na tržištu rada. U sklopu projekta je nabavljeno i dodijeljeno 40 bicikala kako bi u svom radu bile što učinkovitije te kako bi u što kraćem roku stigle do svojih krajnjih korisnika.
Slavonski Brod
Grad Slavonski Brod jedan je od najuspješnijih gradova iz prve, sada završene, faze projekta. Nakon Grada Bjelovara s ugovorenih 9,95 milijuna kuna, povukao je najveći iznos od oko 9,94 milijuna.
Projekt je u Slavonskom Brodu postepeno rastao od prvotno zamišljenih ciljeva. Naime, od 5. studenog 2018. zaposlene su 62 žene koje su naredne dvije godine pružale podršku u svakodnevnom životu za 380 starijih osoba s područja grada Slavonskog Broda. Kako je postojala mogućnost za dodatno zapošljavanje, preraspodjelom sredstava, od 1. lipnja 2020., omogućeno je zapošljavanje dodatne 23 žene, a broj korisnika proširen je na 518.
Projektom je bilo predviđeno osposobljavanje žena za vještine i zanimanja potrebna na tržištu rada, a njegovim završetkom 62 su žene dobile isprave o završenom osposobljavanju za: cvjećarku/aranžerku, računalnog operatera, njegovateljicu, tečaj njemačkog i engleskog jezika te vozačke dozvole.
Projekt je završio 20. siječnja 2020. godine.
Tako se državni program zapošljavanja žena i brige o starijim i nemoćnim građanima, pretvorio u uspješne projekte slavonskih gradova koji su pokazali kako znanje i volju za provođenje ovako velikih projekata definitivno imaju.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -