6099
Prikaza
2
Komentara
SLAVONSKI BROD - Uvodna konferencija projekta „Kuća tambure - Slavonska notna bajka - Infrastrukturni radovi" održana je danas, točno u podne u Kapelanovu stanu smještenom u slavonskobrodskoj tvrđavi, pokraj zgrade Gradske uprave.
Nositelj projekta je Grad Slavonski Brod u partnerstvu s Razvojnom agencijom Grada Slavonskog Broda d.o.o.
Radovima koji su upravo u tijeku dio slavonskobrodske Tvrđave, bit će pretvoren u interaktivni kreativni centar posvećen tradicionalnoj tamburaškoj glazbi i instrumentu kojeg mnogi povezuju sa Slavonijom.
- Grad Slavonski Brod prvi je grad u svijetu koji ima Muzej tambure. Nakon dobre suradnje s Brodskom udrugom tamburaša, mi smo se odlučili na ovaj projekt. Tada je otvoren ITU mehanizam u koji smo uspjeli 'upasti' mada su prvotno u njega trebala biti uključena samo četiri najveća grada. Vrijednost građevinskih radova je 27.372.625,00 kuna milijuna kuna, uz opremanje samog postava muzeja, što će biti dodatnih četiri do pet milijuna. Nastavljamo s uređenjem Tvrđave i idemo k tomu da ona postane centar kulture, ne samo Slavonskog Broda, nego i Slavonije pa i šire. Uz Galeriju Ružić, Tvrđavu znanja i ostale projekte koji dolaze, to će biti moguće. Dat ćemo gostima razlog da svrate u Slavonski Brod. Kreće i uređenje Kuće Brlić. Unutarnje uređenje dat će važan kulturni objekt i građani će konačno moći uživati u toj vrijednoj građevini. Put do sredstava je mukotrpan. Iza ovog projekta su četiri godine teškog rada. Rok dovršetka radova koje u Tvrđavi izvodi Šprajc THD je rujan 2020. - kazao je gradonačelnik Mirko Duspara.
Ukupna površina od 2.429,65 kvadratnih metara Tvrđave Brod upravo je u rekonstrukciji, a čitav je projekt naziva „Kuća Tambure - Slavonska notna bajka - infrastrukturni radovi", čija bi cjelokupna provedba trebala trajati dvije godine, vrijedan više od 27.372.625,00 kuna milijuna kuna. Osamdeset i pet posto sredstava osigurat će, pritom, Europska unija, a ostatak će biti pokriven iz proračuna Grada.
Središte tvrđavskog kompleksa, stoga, sada izgleda prilično kaotično, no revitalizacija te masivne strukture po svom će završetku zasigurno Slavonskom Brodu donijeti samo dobro.
- Sam proces pripreme za ITU mehanizam započeo je u ožujku 2015. godine gdje smo s predstavnicima sedam velikih gradova i ministarstvima, morali najprije obaviti neke početne stvari s obzirom na to da je ITU projekt bio novina ne samo za Hrvatsku, nego i za Europu. Godinu kasnije prijavili smo projekt koji je trebao krenuti u realizaciju 2017. No, prvi natječaj tek je raspisan u travnju 2018. Nakon toga stvari su krenule u boljem smjeru i sada imamo šest projekata, četiri koja su prošla - Kuća tambure, Strategija urbane mobilnosti, Komunalna infrastruktura i Kuća Brlić. Dva projekta su u fazi evaluacije, projekt Zamjene toplovoda gdje je korisnik Brod Plin te projekt novog Inovacijskog inkubatora u zoni Bjeliš. Čekamo raspisivanje natječaja za biciklističke staze za grad i okolne općine u urbanom području te za obnovu sjeverozapadnog dijela kavalira. - kazao je direktor Razvojne agencije Grada Slavonskog Broda, Dejan Vuksanović, dodavši kako su s projektima koji su 'prošli' u Gradu došli do cifre od dvadesetak milijuna eura povučenih sredstava. Svi navedeni projekti trebali bi u cijelosti biti realizirani najkasnije do prosinca 2022. godine.
Sjeverozapadni kavalir postat će tako suvremeni multimedijalni centar posvećen tamburi kao autohtonom hrvatskom tradicijskom glazbalu, a posjetiteljima će nuditi suvremeni doživljaj glazbe, stalni izložbeni postav, majstorsku radionicu i suvenirnicu kao i zonu za opuštanje uz glazbu, takozvanu 'chill out zonu'. Dio prostora zauzet će i polivalentna dvorana, arhivsko dokumentacijski centar te administrativni i skladišni prostori.
Projekt „Kuća tambure-Slavonska notna bajka-infrastrukturni radovi" financiran je iz Europskog fonda za regionalni razvoj u sklopu Operativnog programa Konkurentnost i kohezija. Razdoblje provedbe projekta je od 26.9.2018. do 26.9.2020. godine.
Ukupna vrijednost projekta je 27.372.625,00 kuna, iznos sufinanciranja EU je 85 posto, odnosno 23.266.731,25 kuna, dok se ostatak od 15 posto sredstava osigurava iz proračuna Grada Slavonskog Broda.
Kao projektni partner, podršku pri pripremi i provedbi projekta pruža Razvojna agencija Grada Slavonskog Broda.
Sadržaj članka isključiva je odgovornost Grada Slavonskog Broda.