AP/SBplus
1026
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Kao i ranijih godina, ovogodišnji je 18. kolovoza dan sjećanja na osamnaestoricu pripadnika 105. bjelovarske brigade koji su, tijekom kolovoza i rujna 1992. godine, stradali na brodskom području, braneći granice domovine.
Upravo uz Savu koja je i danas prirodna granica između dviju država, Grad Slavonski Brod, podignuo je spomenik s imenima osamnaest mladih heroja.
Delegacija iz Bjelovara, kao i predstavnici Brodsko-posavske županije i Grada Slavonskog Broda, danas su na tom mjestu zapalili svijeće, položili vijence i toplim se riječima sjetili žrtve.
- Dali su svoj život u vrijeme stvaranja moderne hrvatske povijesti, ratujući na ratištima s južne strane rijeke Save. Obilježavanja poput ovih moraju ostati trajna i nikad se ne smijemo od njih umoriti. Jedino na taj način možemo prenijeti istinu o Domovinskom ratu na mlađe generacije. Narod koji ne cijeni svoju prošlost, nema niti budućnosti. - u ime Brodsko-posavske županije, kazao je Ivan Tucić, savjetnik za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje.
- Prisjećamo se teških mjeseci 1992. godine i bjelovarskih branitelja koji su došli braniti granicu na Savi. Nažalost, za tu su obranu morali položiti svoje živote na oltar domovine i za to im veliko hvala. Neka im je vječna slava. - kazala je zamjenica slavonskobrodskog gradonačelnika Mirka Duspare, Marina Martić Puača.
U Domovinskom su ratu, tijekom kolovoza i rujna 1992. godine, stradali sljedeći pripadnici 105. bjelovarske brigade: Adnan Avdić, Tomo Bertinovec, Željko Kolić, Ivan Mesarek, Mato Peroković, Darko Dubravec, Lado Legčević, Franjo Močnik, Miodrag Variček, Ivan Barčan, Marijan Blažeković, Željko Burlić, Branko Muratović, Zdravko Pankas, Željko Šteković, Marijan Vugrić, Božo Kučan, Milan Ledinsk.
- Spomenik je s ove strane rijeke Save, ali većina naših dječaka je ginula preko. Drago mi je da se godinama okupljamo. Moramo ovdje dovesti i našu mladost da se upoznaju sa zbivanjima tih godina. Ovdje se branila i stvarala država. - u ime bjelovarsko-bilogorskog župana, kazao je Mladen Marinković, predsjednik Odbora za branitelje Bjelovarsko-bilogorske županije.
Neki bjelovarski branitelji nose i dublju poveznicu sa Slavonskim Brodom kojemu svake godine dolaze zahvaliti na čuvanju uspomene - kolikogod ona bolna i teška bila.
- Rođen sam u Slavonskom Brodu, kao beba odselio na more, kroz Domovinski rat bio sam pripadnik slavonskobrodske brigade. Prelazio sam i sam preko. prvo na što bih se htio osvrnuti je svakako ono što se malo spominje, a to je da je u bivšoj Općini Slavonski Brod živote izgubilo 28-ero nedužnih dječaka i djevojčica. Od toga je 1992. poginulo njih 27-ero. Nisu bili ni krivi ni dužni, a danas nisu uz nas. To je ono što me boli i zbog čega se danas ne radujem. No, ono zbog čega se radujem je uspjeh u obrani domovine. I ja sam tad bio dijete, ali uspjeli smo odbaciti i pobijediti naoružanog okupatora i ljude zle namjere. Danas smo ovdje u velikom broju. Posebno hvala Brođanima koji su danas tu i koji se dolaze pokloniti žrtvi onih koji nisu iz ovog kraja. Svi smo tih godina išli gdje je najteže i najbolnije. Zbog toga Hrvatska nije doživjela najveću moguću tragediju, ali su je doživjele obitelji poginulih. Nema goreg od sahranjivanja vlastitog djeteta. Tu smo danas i zbog njih, kao i zbog supružnika koji su ostali bez partnera, djece koja su ostala bez roditelja. Danas smo tu da im se poklonimo i da ne zaboravimo. - zaključio je Igor Crnomarić, predsjednik Odbora za hrvatske branitelje i članove njihove obitelji Grada Bjelovara.