1257
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD – Krajem studenog 2023. godine u Općoj bolnici „Dr. Josip Benčević“ u Slavonskom Brodu krenula je dugoočekivana izgradnja helidroma, platforme koja će služiti za slijetanje i polijetanje helikoptera u službi hitne medicinske pomoći. Izgradnja helidroma u brodskoj bolnici je projekt koji je najavljivan prije više godina.
Njegova ubrzana realizacija započela je nakon sjednice Vlade RH održane sredinom 2021. kada je dogovoreno da će izgradnju tri helidroma u Slav. Brodu, Karlovcu i zagrebačkom KBC-u „Dubrava“, uz Vladu SAD-a, kao glavnog investitora, sufinancirati i Vlada Republie Hrvatske. Vlada SAD-a obvezala se osigurati donaciju od ukupno 1.109.386 američkih dolara za sva tri helidroma, a hrvatska država da će se odreći PDV-a.
Zamjenik ravnatelja slavonskobrodske Opće bolnice, Boris Hrečkovski dr. med., 2021. godine rekao je kako će izgradnjom helidroma važnost bolnice biti dignuta na novu razinu kojom će ona puno dobiti na svom regionalnom značaju.
- Kad govorim o regionalnom, u prvom redu mislim na njen značaj unutar Europske unije. Važnost izgradnje helidroma bitna je i zbog činjenice da se nalazimo na granici EU i zemalja u okruženju koje ćemo također pokrivati, a tu je u prvom redu susjedna Bosna i Hercegovina. Za njegovu lokaciju izabrana je zelena površina uz samu zgradu Poliklinike. Iako helidrom neće biti na krovu biti će na povišenom. Naime, nalazit će se na stupovima, a moći će primiti i teže helikoptere, što je iznimno važno s obzirom na položaj bolnice. – za Plusportal kazao je prije nešto više od dvije godine dr. Hrečkovski.
Vrijednost radova izgradnje helidroma u sklopu gradske bolnice u Slavonskom Brodu iznosi oko 470 tisuća eura. Projekt je ugovoren po principu "ključ u ruke" i zato brodska bolnica nema nikakavih troškova za izgradnju i opremanje helidroma. Rok za završetak radova je 11 mjeseci od dana uvođenja izvođača u posao.
Sam helidrom će biti sedam metara visok te će imati lift kojim će se pacijenta, nakon što helikopter sleti, spuštati do prizemlja i potom transportirati do obližnjeg Objedinjeg hitnog bolničkog prijema (OHBP) gdje se nalazi sala za reanimaciju, kirurgija i druge bolničke jedinice nužne za hitnu obradu pacijenata. Zbog lokacije helidroma, pacijent će u samo par minuta biti prebačen iz helikoptera do adekvatne jedinice za hitnu medicinsku obradu unutar OHBP-a.
Iako će uz helidrom uz slavonskobrodsku bolnicu biti postavljeni i reflektori za noćno slijetanje/polijetanje, u prvoj fazi projekta će biti omogućen samo dnevni rad hitne helikopterske medicinske službe za potrebe bolnice u Slavonskom Brodu.
Ravnatelj bolnice "Dr. Josip Benčević", dr.sc. Josip Samardžić, kazao nam je da se bolnica, u suradnji s Hrvatskim zavodom za hitnu medicinu i Ministarstvom zdravstva Republike Hrvatske, prijavila na natječaj Veleposlanstva SAD-a za izgradnju helidroma te da je ispunila sve tražene uvjete natječaja. Dr. Samardžić smatra da je Hrvatski zavod za hitnu medicinu prepoznao stručnost i iskustvo rada u kriznim situacijama djelatnika slavonskobrodske bolnice te da je to jedan od glavnih razloga zašto će u Slavonskom Brodu biti izgrađen helidrom.
- Zahvaljujući kvalitetnom radu i iskustvu našeg osoblja, Opća bolnica "Dr. Josip benčević" postala je i prvi i za sada jedini hrvatski Centar za edukaciju medicinskih djelatnika za medicinski odgovor na veliku nesreću i katastrofu. To je postignuto prepoznavanjem iskustva slavonskobrodskog tima koji je 16 godina provodio Medical Response to Major Incidents (MRMI) tečajeve. - rekao je za Plusportal ravnatelj Samardžić.
Izgradnja helidroma u Slavonskom Brodu sastavni je dio plana realizacije velikog projekta ustrojavanja hitne helikopterske medicinske službe u Hrvatskoj u sklopu koje će biti i uspostavljene četiri helikopterske baze (Zagreb, Split, Rijeka, Osijek). Ministar zdravstva Vili Beroš krajem prošle godine je istakao kako projekt helikopterske hitne medicinske službe u Republici Hrvatskoj predstavlja važan iskorak za javni zdravstveni sustav te da je njegova vrijednost 62,5 milijuna eura. Sam projekt bi trebao biti gotov ove godine.
- Iskustvo država koje imaju hitnu helikoptersku medicinsku službu, kao što su Njemačka, Švicarska ili Velika Briitanija, pokazalo je da se smrtnost pacijenta smanjuje između 35-52 posto. Ovakva hitna služba omogućava da se unutar "zlatnog sata" omogući adekvatna medicinska skrb u slučajevima prometnih nesreća, uslijed teških kardiovaskularnih problema itd. - kazao nam je dr. Samardžić.