SLAVONSKI BROD / POŽEGA / NOVA GRADIŠKA - Dana 22. kolovoza 2024. godine, Vlada Republike Hrvatske održala je svoju 19. sjednicu na kojoj je donijela nekoliko ključnih zakonskih prijedloga iz sektora graditeljstva, s posebnim naglaskom na upravljanje i održavanje višestambenih zgrada. Jedna od najvažnijih novosti je definicija postupka i načina prenamjene stanova za kratkoročno iznajmljivanje te uvođenje kazni za samovoljno nadograđivanje zgrada pišu na službenim stranicama Vlade RH.
Prihvaćen je prijedlog zakona o upravljanju i održavanju zgrada, čime je Vlada napravila značajan korak u regulaciji ovog sektora. Potpredsjednik Vlade i ministar graditeljstva, Branko Bačić, istaknuo je ključne aspekte novog zakona, uključujući sufinanciranje fasada i liftova, kao i sankcije za one koji budu neovlašteno nadograđivali zgrade.
- Sve zgrade koje imaju tri i više katova moći će se ugrađivati liftovi u čemu će participirati suvlasnici, ali i država. Kroz poseban program ćemo sufinancirati obnovu fasada u centru grada. - najavio je Bačić na sjednici Vlade.
Bačić je dodatno pojasnio da se novim zakonom uvode i kazne za samovoljno nadograđivanje zgrada te da će prenamjena stanova za kratkoročno iznajmljivanje biti zabranjena bez suglasnosti 80 posto suvlasnika.
- To radimo zbog toga što u oko 40 posto stambenog fonda u Hrvatskoj ne služi stanovanju, već se koriste u druge svrhe. - istaknuo je Bačić, dodajući kako je cilj povećati ponudu stanova dostupnih za kupnju i dugoročni najam.
Osim ovog zakona, Vlada je prihvatila i izmjene i dopune Zakona o komunalnom gospodarstvu te prijedlog dopuna Zakona o građevinskoj inspekciji. U prvom saborskom čitanju naći će se i prijedlog zakona koji će po prvi put definirati održavanje i upravljanje višestambenim zgradama, što predstavlja značajan iskorak u regulaciji stanovanja u Hrvatskoj.
Bačić je zaključio kako su ove mjere nužne kako bi se stanovanje učinilo pristupačnijim te kako bi se osigurao pravilniji razvoj urbanih područja u zemlji.
Vlada je u saborsku proceduru uputila i dopune Zakona o građevinskoj inspekciji, s obzirom da, kako je pojasnio Bačić, usprkos angažmanu Državnog inspektorata, još uvijek je na području Hrvatske u velikom obujmu prisutna bespravna, "divlja" gradnja.
S o obzirom na broj inspektora, kojih nema više od 70 u Hrvatskoj, nemoguće je kvalitetno pokriti područje u smislu da građevinski inspektori brzo interveniraju u samom začetku nelegalne gradnje. Stoga je prijedlog da se u sprječavanje i zaustavljanje nelegalne gradnje uključi i 882 komunalna redara koji su zaposleni u tijelima jedinica lokalne samouprave. Dale bi im se određene ovlasti da odmah interveniraju i zaustave gradnju, naplate zakonom propisanu kaznu te o svemu obavijeste Inspektorat, koji će reagirati sukladno propisima, naveo je Bačić.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -