SLAVONSKI BROD - U upravnoj zgradi slavonskobrodske Opće bolnice 'Dr. Josip Benčević', ugostio nas je doc. prim. dr. sc. Josip Samardžić, dr. med. Bila je to prilika za veliki intervju u kojemu nam je otkrio u kojem smjeru ide razvoj zdravstvene ustanove kojom rukovodi kao ravnatelj, ali i progovorio o izazovima i problemima.
Između ostalog, upitali smo ga predstavlja li slavonskobrodskoj bolnici prijetnju činjenica da su na gradskim ulicama osvanuli jumbo-plakati kojima se zdravstvene radnike poziva - u Istru.
- Problem Dubrovnika, Zagreba, Pule i drugih mjesta je u tomu što se na natječaje koje raspisuju bolnice ne javlja adekvatan broj kandidata. Mi u Slavoniji imamo obratnu situaciju. Kod nas se na natječaj za sedam-osam medicinskih tehničara/sestara javi njih 120. Tako je u Slavonskom Brodu, Vinkovcima,... jer imamo dosta kvalitetnih medicinskih škola, a relativno malo radnih mjesta. Ukupan broj zdravstvenih djelatnika - konkretno sestara i tehničara - u našoj bolnici je oko šesto. Iz naše Srednje medicinske škole ih godišnje izađe oko 70. Kod nas je, dakle, pritisak na ta radna mjesta značajan. Zašto se tamo javlja manje ljudi, a kod nas više? Razloga je puno. Jedan od njih je možda trošak života koji je veći u tim drugim gradovima nego kod nas. Potom i činjenica da je koeficijent za plaće na tim radnim mjestima jednak - živjeli vi u Zagrebu ili Slavonskom Brodu. - kazao je Samardžić koji se ponosi slavonskobrodskim bolničkim djelatnicima i stručnim kadrom. U Općoj bolnici danas rade 283 liječnika, 90 je specijalizanata,... - što dovoljno govori o tomu da i dalje nismo među sredinama iz kojih liječnici bježe.
Ne treba ulagati samo u ljude, nego i u zgrade i opremu. Posljednje godine u povijesti slavonskobrodske Opće bolnice obilježili su projekti, a tako će, sudeći prema svemu, biti i u budućnosti.
- Energetska obnova, fotonaponske elektrane, Kraći put do zdravlja, oprema,... - sve je to iza nas. Heliodrom je jedan u nizu tekućih projekata koji je samo šlag na torti, ali je velik i uočljiv. On je došao u paketu s time da smo postali nacionalni centar za edukaciju zdravstvenih djelatnika u katastrofalnim nesrećama. No, imamo još velikih projekata u pripremi. Jedan od njih je CEHIM - zgrada za hitnu, intenzivnu, interventnu medicinu, veličine 11.500 kvadrata koja je nacrtana i tehnička dokumentacija je tu, a trebaju nam izvori financiranja. U njoj bi bile sve operacijske sale, novi OHBP, međuprostor za pandemiju, sve kardiološke i oftalmološke sale, nova šok-soba, novi laboratorij,... s podzemnom garažom koja služi kao sklonište. Postojeće zgrade onda bismo mogli iskoristiti za podizanje kvalitete apartmana i bolesničkih soba, a tamo bi imali interventnu medicinu, spojenu hodnikom sa starom zgradom. Druga takva velika investicija bila bi zgrada za dnevne bolnice i dnevne kirurgije s mikrobiološkim laboratorijem koja bi bila prekoputa Obrtničke škole. Bila bi veličine 4500 kvadrata i također bi imala podzemnu garažu. Takva se zgrada u anglosaksonskoj literaturi zove one-stop-shop. Dakle, dođete, dolje parkirate, gore vas operiraju i poslijepodne ste u autu i idete natrag kući. Tu bi bila i onkološka dnevna bolnica koja danas zahtijeva nove standarde, bila bi i nova fizikalna koja je sada u neprimjerenim podrumskim prostorijama, a tamo bi dobila cijeli kat. Imamo i manjih projekata - rekonstrukciju drugog dijela Pedijatrije koja je dobila novu fasadu i stolariju. Ima tamo dosta prostora za napredak. Značajna nam je i planirana rekonstrukcija odjela Pulmologije koji je sad najzapušteniji u bolnici. - poručio je Samardžić.
Jedan od najuspješnijih ravnatelja hrvatskih bolnica otkrio nam je i je li mu žao što danas više mora biti menadžer nego liječnik - tim više što je u kirurgiji postigao veliki uspjeh.
- Ne stignem više biti s kolegama i u operacijskoj sali koliko bih htio. Relativno mlad postao sam šef kirurgije pa sam se već u tim vodama bio snašao i bilo mi je dobro. Kirurgija je strast. Tu ima dosta manualnog posla koji vas čini još zadovoljnijim, koordinacije oka i ruke, a morate imati i znanje,... plus je što vidite direktne rezultate svog rada (pacijent brzo bude bolje) tako da je to posao koji daje veliku satisfakciju. Kirurški posao vas i odgoji. Promijenite temperament, način komunikacije, odnos prema svemu,... Tako da mi fali taj kirurški dio. No, imamo sreću da imamo krasne, dobre, mlade ljude koji mogu sve odraditi. Bude mi lakše kad vidim da su iza mene ostali bolji od mene i da napreduju. Imate osjećaj da ste bili solidan učitelj ako ljudi iza vas znaju raditi posao. Ipak, uspijem još tu i tamo nešto odraditi. Pokušam pronaći vremena da operiram barem jednom tjedno, da budem u kontaktu s pacijentima. No, pustimo još da prođe jedan period pa da vidimo jesam li sa svojom ekipom na ravnateljskoj poziciji uspio nešto pomaknuti. Ako jesmo - i to će mi priuštiti veliko zadovoljstvo. Kirurgija ostaje prva ljubav i kad god stignem, pobjegnem tamo. - odgovorio nam je Samardžić.
Ostale teme poput promjena koje su došle sa činjenicom da bolnice više nisu županijske nego državne; o listama čekanja kao rak-rani hrvatskog zdravstva; o događaju koji je Slavonski Brod izdignuo na karti svijeta u zdravstvenim krugovima; tečajevima koje djelatnicima nudi brodska bolnica i o regionalnom obuhvatu iste,... poslušajte u priloženom videointervjuu.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -