2070
Prikaza
0
Komentara
Projekt sufinancira Europska unija iz programa NextGenerationEU sa iznosom od 1,58 milijuna eura.
SLAVONSKI BROD - Trgovačko društvo Komunalac d.o.o. Slavonski Brod objavilo je 29. prosinca 2023. godine javni natječaj za izgradnju građevine komunalno servisne namjene-kompostane. Procijenjena vrijednost radova iznosi 2,07 milijuna eura, bez PDV-a (ili 2,59 milijuna eura s PDV-om). Rok za predaju ponuda je 7. veljače 2024. godine. Riječ je o prvoj fazi realizacije projekta izgradnje i opremanja kompostane. Ovaj natječaj podrazumijeva izvođenje sljedećih radova navedenih u troškovniku: niskogradnja, vodoopskrba i odvodnja, građevinsko-obrtnički, elektro radovi i radovi dubinskog temeljenja. Oprema za kompostanu biti će nabavljena u drugoj fazi realizacije projekta.
Projekt sufinancira Europska unija iz programa NextGenerationEU sa iznosom od 1,58 milijuna eura, a cijeli projekt je procijenjen na 3,18 milijuna eura. Predviđena je izgradnja i opremanje kompostane, odnosno postrojenja za obradu biootpada, površine 1.035 m2 s kapacitetom obrade 5.400 tona biorazgradivog otpada godišnje, koji bi u suprotnom bio odbačen ili obrađen na način koji je manje prihvatljiv za okoliš.
Objekt bi trebao biti smješten južno od ulice Stanka Vraza u blizini gradske deponije i pored uređaja za pročišćavanje otpadnih voda. Buduća kompostana planirana je na lokaciji udaljenoj oko 520 metara od prvih kuća smještenih južno od Vrazove ulice te oko 1.300 metara od gradskog kupališta "Poloj".
U kompostani će biti obrađen biootpad koji odvoje Brođani, ali i samo gradsko komunalno poduzeće jer se značajna količina biootpada stvara i na javnim gradskim površinama (lišće, pokošena trava, granje...). Riječ je o vrlo važnom projektu za Grad Slavosnki Brod i za Komunalac, ali i za same građane jer će moći kupiti proizvedeni kompost po povoljnim cijenama, a onaj kompost nešto lošije kvalitete možda dobiti čak i besplatno.
Komunalac navodi u opisu projekta kako je Slavonski Brod prema službenim podacima grad s jednom od najlošijih kvaliteta zraka u RH i svaki projekt koji se odnosi na energetsku učinkovitost te smanjenje emisije CO2 posebno je važan. Smanjenje negativnog utjecaja onečišćenja od velike je važnosti za održivi i dugoročni razvoj Slavonskog Broda, koji iako zauzima tek oko 30% površine županije emitira gotovo dvije trećine svih onečišćujućih tvari.
Dobiveni kompost, ovisno o kvaliteti, koristit će se za prodaju ili korištenje na javnim gradskim površinama, prikladnoj poljoprivrednoj proizvodnji, uzgoju poljoprivrednih kultura za proizvodnju energenata biološkog porijekla ili sanacije degradiranog terena.
"Budući da je samu izgradnju kompostane potrebno poduprijeti i edukacijom građana, u sklopu projekta je predviđena i organizacija četiri informativne radionice na temu odvojenog prikupljanja komunalnog otpada i kućnog kompostiranja te Dana otvorenih vrata prilikom kojeg će se građani imati mogućnost upoznati se s procesom kompostiranja u ovom novootvorenom objektu.", stoji u objavi slavonskobrodskog Komunalca o ovome projektu.
U nastavku donosimo podatke iz projektne dokumentacije koji se odnose na opis kompostane, na tehnološki proces obrade biorazgradivog otpada (kompostiranje) i na prednosti tehnologije bioreaktorskog kompostiranja.
Opis kompostane
Izgradnja kompostane predviđena je na površini od 6.303 m2. Sam objekt je prizemnog tipa, širok je 20,33 metra (+5,00 m nadstrešnica) i dužine 78,30 metara. Najveća visina objekta je 9,30 metara. Na platou projektirane kompostane predviđaju se dva kontejnera gabaritnih dimenzija svaki 6,05 x 3,0 metra. Ukupna visina tipskog kontejenera od uređenog terena iznosi 2,80 metara. Prvi kontejner je zamišljen kao garderobno-sanitarni dok je drugi zamišljen kao laboratorijski.
Temeljem osnovnih pravila kompostiranja, predviđeno je da se u sustavu građevine uspostave sljedeće funkcionalno-operativne cjeline:
- ulazno-izlazna zona s vagom (ulaz u zonu „Vijuš“),
- ploha za pripremu otpada,
- ploha za pripremu drvenog otpada-sječke,
- ploha za biostabilizaciju i kompostiranje,
- ploha za naknadno postupanje-skladištenje,
- unutarnje prometnice i parkiralište,
- zelene površine.
Cijela građevina biti će ograđena ogradom, a zelene površine zasijane travom. Uzduž obiju strana i iza građevine posaditi će se drveće, koje će spriječavati širenje prašine te doprinijeti skladnijem izgledu cjele građevine. Sama građevina imati će vanjsko osvjetljenje koje će se prvenstveno montirati na nadstrešnicu i na taj način osvijetljavati cijelu građevinu.
Tehnološki proces obrade biorazgradivog otpada kompostiranje
Proces se odnosi na bitno usavršeni tehnološki postupak kojim se postiže skraćenje proizvodnje komposta sa 6 na 2 mjeseca, a povećava se kvaliteta dobivenog komposta koji, obogaćen fosfatom obogaćuje plodnost zemlje i omogućuje proizvodnju zdrave hrane. To omogućuje brzu i intenzivnu bioreakciju proizvodnje komposta u kontroliranim uvjetima u natkrivenim i prozračivanim prostorima u kojima se odvija brzo zrenje kompostne mase koja se grije bioaktiventima do temperature od 70 °C, kada se prevrtanjem vrši pothlađivanje i dozrijevanje biomase u vremenu od 6 tjedana, a dva tjedna ostaje za sazrijevanje, pothlađivanje, prosijavanje, čišćenje i pakiranje.
Takav postupak bioreaktorskog kompostiranja razvojem nove tehnologije ima ogromne ekološke, ekonomske i socijalne prednosti od do sada poznatih i korištenih tehnologija u proizvodnji komposta:
- Ostvaruje se politika zelenog plana EU I RH,
- Ne odlaže se neobrađenu biomasu na deponije jer je to skupo i zagađuje okoliš;
- Ne grade se skupa odlagališta otpada za odlaganje bio mase koja stvara smrad;
- Ne zagađuju se podzemne pitke vode na neuređenim deponijama;
- Ne trebaju skupe uređaje za pročišćavanje vode iz deponije otpada;
- Proizvodi se kvalitetno gnojivo obogaćeno mineralima;
- Proizvodi se zdrava hranu za zdrav život ljudi;
- Bitno se smanjuju štetne emisije i klimatske promjene planete Zemlje;
- Postižu se ciljevi kružne ekonomije, održivi razvoj i ciljeve zelenog plana RH i EU.
Komentari
0
Najnoviji
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -