2731
Prikaza
6
Komentara
SLAVONSKI BROD - Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja objavilo je 17. studenog 2023. godine informaciju kako su potpisana prva četiri ugovora za projekte izgradnje i/ili opremanja postrojenja za sortiranje odvojeno sakupljenog otpada koji se sufinanciraju kroz Nacionalni plan oporavka i otpornosti 2021.-2026..
Među četiri potpisnika ugovora sa navedenim Ministarstvom te Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost našao se i Grad Slav. Brod koji je dobio 3,16 milijuna eura bespovratnih sredstava za projekt Izgradnje i opremanja postrojenja za sortiranje odvojeno sakupljenog komunalnog otpada u Slavonskom Brodu.
Projektnim prijedlogom predviđena je izgradnja sortirnice korisnog otpada uz reciklažno dvorište na odlagalištu Vijuš u Slavonskom Brodu, a ukupno prihvatljivi troškovi projekta iznose maksimalno 4,52 milijuna eura.
Ako ne izgrade sortirnicu i kompostanu na Vijušu, Grad Slav. Brod i TD Komunalac će zajedno izgubiti 4,73 milijuna eura
Europska unija je gradskom trgovačkom društvu Komunalac d.o.o. Slav. Brod dodijelila, putem programa NextGenerationEU, bespovratnih 1,57 milijuna eura za izgradnju kompostane u Slav. Brodu. Cjelokupan projekt procijenjen je na 3,18 milijuna eura.
Ovaj je projekt važan kako bi se u postrojenju kompostane od prikupljenog biootpada proizveo kompost nakon čega više ne bi morao Komunalac privremeno odlagati biootpad na posebnoj plohi na južnoj strani Odlagališta Vijuš. Naime, izgradnjom kompostane neće više šest ili više mjeseci "smrdljivi" biootpad ležati na privremenoj plohi već će u periodu od maksimalno dva mjeseca biti iskorišten za proizvodnju komposta. A kompost ne "smrdi".
Kada se zbroje ugovorena EU sredstva za izgradnju kompostene (1,57 mil. eura) i ugovorena EU sredstva za izgradnju sortirnice (3,16 mil. eura) na lokaciji Vijuš u Slavonskom Brodu dolazimo do iznosa od 4,73 milijuna eura bespovratnih sredstava koja su Grad Slav. Brod i Komunalac uspjeli prikupiti kako bi unaprijedili infrastrukturu za gospodarenje otpadom u svojoj sredini.
A kompostana i sortirnica su dva vrlo važna postrojenja za kvalitetnu oporabu odnosno odvajanje otpada kako bi se smanjile ukupne količine nerazvrstanog komunalnog otpada koji mora završiti u tijelu deponije.
Dakle, ako bi se prihvatila inicijativa koja zagovara odustanak od izgradnje sortirnice i kompostane na lokaciji Odlagališta Vijuš te da se navedena postrojenja izgrade na nekoj imaginarnoj lokaciji (u državnom ili privatnom vlasništvu) na zapadu Slavonskog Broda onda bi Grad Slavonski Brod i TD Komunalac ostali bez 4,73 milijuna eura europskih sredstava.
Osim što bi propali ugovoreni novci, vrijeme za izgradnju ova dva važna infrastrukturna objekta bi se prolongiralo, prema našim saznanjima, za najmanje pet godina. Bez kompostane na Vijušu biootopad bi se samo gomilao, a bez sortirnice ista bi sudbina zadesila i miješani komunalni otpad.
Da su Grad Slav. Brod i TD Komunalac na dobrom putu, kada je odvajanje otpada u pitanju, pokazuju brojke koje smo nedavno objavili, a koje govore o tome da je Slavonski Brod među rijetkim gradovima u RH koji neće platiti kaznu odnosno poticajnu naknadu u prošloj godini.
S obzirom na to da je u 2023. po prvi put prešao "magičnu" granicu od 50% odvojeno sakupljenog otpada (točnije 54,72 %), Grad Slav. Brod za prošlu godinu neće platiti poticajnu naknadu. odnosno kaznu. Usporedbe radi, Grad je za 2022. morao platiti 240.684 kuna zbog prekoračenih 1.203 tona miješanog komunalnog otpada.
Najveću poticajnu naknadu u 2023. bi trebao platiti Zagreb (534.190 eura), Split (500.152 eura), Zadar (385.021 eura), Rijeka (286.286 eura) i Dubrovnik (242.269 eura).
Izgradnja sortirnice na lokaciji odlagališta Vijuš jednoglasno je usvojena u prosincu 2017. u Gradskom vijeću
Kao što smo u ranije objavljenim člancima naveli, nakon što proradi Regionalni centar za gospodarenje otpadom "Šagulje" kod Nove Gradiške, u koji će biti dovožen komunalni otpad iz četiri županije, Odlagalište "Vijuš-Jug" u Slavonskom Brodu će biti zatvoreno jer na toj lokaciji više neće biti deponiranja otpada. Na Vijušu će ostati kompostana, centar za ponovnu uporabu i sortirnica koji će uskoro biit tamo izgrađeni.
Potreba izgradnje sortirnice u Slav. Brodu naznačena je još u Planu gospodarenja otpadom Grada Slav. Broda za razdoblje 2014.-2020. godine koji je Gradsko vijeće jednoglasno usvojilo u rujnu 2014. godine. Slavonskobrodsko Gradsko vijeće usvojilo je, također jednoglasno, 2017. godine novi Plan gospodarenja otpadom Grada Slavonskog Broda za razdoblje 2017.-2022. godine u kojem je navedena lokacija Odlagališta Vijuš-Jug kao mjesto buduće gradske sortirnice.
U Planu gospodarenja otpadom Republike Hrvatske za razdoblje 2023. – 2028. godine stoji kako je nužno nastaviti s izgradnjom infrastrukture za sortiranje otpada kako bi se 2028. godine dostigao cilj od 763.149 tona godišnje odvojeno prikupljenog otpada. Naime, postojeći kapaciteti postrojenja za sortiranje odvojeno prikupljenog otpada u 2021. godini iznosili su 211.800 tona/godina na razini cijele RH.
Kapaciteti za sortiranje odvojeno prikupljenog komunalnog otpada kao i potrebni kapaciteti po pojedinim županijama u 2021. godini prikazani su u priloženoj tablici.
Iz tablice je vidljivo kako se Brodsko-posavska županija nalazi u društvu osam hrvatskih županija koje u 2021. godinu nisu imale kapacitete za sortiranje otpada, a da ukupni potrebni kapacitet sortirnica na području Brodsko-posavske županije iznosi 15.617 tona godišnje.
U tijeku je natječaj za izgradnju sortirnice vrijedne oko 4 milijuna eura u Slav. Brodu
Sukladno navedenim planovima gospodarenja otpadom, Grad Slav. Brod objavio je 25. ožujka 2024. godine javni natječaj za izgradnju i opremanje postrojenja za sortiranje odvojeno sakupljenog komunalnog otpada u Slav. Brodu na lokaciji odlagališta Vijuš-Jug. Procijenjena vrijednost projekta je 3,16 milijuna eura bez PDV-a ili 3,94 milijuna eura sa PDV-om. Rok za izvođenje radova je 10 mjeseci. U tijeku je provjera valjanosti pristiglih ponuda.
Parcela na kojoj će se graditi sortirnica je veličine 6.695 m2, a ukupna bruto površina građevine iznosi 1.512 m2. Predviđena je izgradnja zatvorene hale sortirnice (1.468 m2), kontejnera za zaposlenike te platoa. Širina objekta je 20,33 m (plus 5,67 m nadstrešnice), dok je dužina objekta 72,22 m. Ukupna visina objekta je 9,00 m, a visina prizemlja je 6,50 m.
Na krovu objekta predviđena je instalacija integrirane sunčane elektrane za vlastitu potrošnju snage 100kW sa mogućnošću predaje viška proizvedene električne energije u distribucijsku mrežu.
Ovo ne treba na Vijušu. Čija je uopće bila takva suluda ideja? Ima lokacija na Zapadnoj veznoj cesti koja nikome ne bi smetala kako je rečeno u Županiji. Da organiziramo referedum za lokaciju Vijuš ne bi glasao nitko. Neka se... Prikaži sve izgubi taj novac. Trebalo je baš naprotiv, na Vijušu izgraditi botanički vrt za koji je povučen EU novac.
Grad ne može izgubiti nešto što i nije dobio. A može još uvijek dobiti tu lovu . Promjena lokacije npr naselje Livada. Ima mjesta,a iz grada kažu da je sve ekološki prihvatljivo. Pa eto