SLAVONSKI BROD - Jedan od najpoznatijih hrvatskih stručnjaka za gospodarenje otpadom, dr.sc. Viktor Simončić, nedavno je u svojoj kolumni donio podatak kako Njemačka ima oko 2.600 kompostana, a Švicarska 350 kompostana, odnosno postrojenja za obradu komunalnog biootpada. Nadalje, Simončić je u istom tekstu napomenuo kako bi Hrvatska, s obzirom na broj stanovnika, trebala imati oko 130 kompostana, dok ih trenutno imamo samo 13.
Posljednjih godina su napravljene kompostane u Bjelovaru, Đurđevcu, Koprivnici, Požegi, Prelogu, Varaždinu itd. Svaka od navedenih kompostana je specifična s obzirom na količinu biootpada koju obradi tijekom jedne godine, pa tako primjerice Koprivnica obradi oko 9.000 tona biootpada, a Đurđevac oko 2.000 tona.
Koprivnica je posebna i po tome što je još od 2011. imala posebnu plohu za komposište na koji je odlagala biootpad, pa je 2021. godine uspjela na istoj lokaciji izgraditi halu i moderno postrojenje za proizvodnju komposta od prikupljenog biootpada. Za projekt vrijedan 14,3 milijuna kuna Koprivnica je dobila 4,5 milijuna kuna EU sredstava iz Kohezijskog fonda.
Gradsko vijeće 2017. jednoglasno usvojilo plan izgradnje kompostane na Vijušu u Slavonskom Brodu
Na sjednici Gradskog vijeća Grada Slavonskog Broda održanoj 18. prosinca 2017. jednoglasno je usvojen prijedlog Plana gospodarenja otpadom grada Slavonskog Broda za razdoblje od 2017.–2022. koji je izradila tvrtka Uniprojekt Terra d.o.o. iz Zagreba. U navedenom dokumentu stoji kako se "predviđa smještaj kompostane na lokaciji Vijuš Jug uz buduće sanirano i zatvoreno odlagalište otpada".
Krajem 2023. godine TD Komunalac d.o.o. Slavonski Brod objavio je javni natječaj za izgradnju kompostane na Vijušu. Riječ je o prvoj fazi realizacije projekta izgradnje i opremanja, jer natječaj podrazumijeva izvođenje radova niskogradnje, vodoopskrbe i odvodnje, uz građevinsko-obrtničke, elektro radove i radove dubinskog temeljenja. Oprema za kompostanu biti će nabavljena u drugoj fazi realizacije projekta. Cjelokupan projekt procijenjen je na 3,18 milijuna eura, a Komunalcu je dodijeljeno 1,58 milijuna eura bespovratnih sredstava putem programa NextGenerationEU.
U svibnja 2024. otvorene su tri pristigle ponude na natječaj za izgradnju kompostane u Slav. Brodu, a najnižu cijenu je ponudila tvrtka HSB-gradnja d.o.o. iz Slav. Broda (1,80 milijuna eura, plus PDV ili 2,24 milijuna eura sa PDV-om). Svoju ponudu je još dostavila tvrtka Gradnja-slavonska d.o.o. iz Slav. Broda (2,05 milijuna eura, bez PDV-a) te tvrtka Hidroing d.o.o. iz Varaždina (2,17 milijuna eura, bez PDV-a). Nakon provjere valjanosti pristiglih ponuda naručitelj će odabrati najpovoljnijeg ponuditelja.
Trenutno je u tijeku i natječaj slavonskobrodskog Komunalca za nabavu opreme za kompostanu, opreme za pakiranje komposta, mobilne opreme za kompostanu i specijaliziranog softverskog rješenje i opreme. Natječaj je vrijedan 801 tisuću eura, bez PDV-a.
Kompostana će doprinijeti smanjenju onečišćenja i emisije CO2
Prema projektnoj dokumentaciji, u Slav. Brodu je predviđena izgradnja i opremanje postrojenja za obradu biootpada, površine 1.035 m2 s kapacitetom obrade 5.400 tona biorazgradivog otpada godišnje, koji bi u suprotnom bio odbačen ili obrađen na način koji je manje prihvatljiv za okoliš.
Kompostana će biti smješten južno od ulice Stanka Vraza u blizini gradske deponije i pored uređaja za pročišćavanje otpadnih voda. Budući objekt kompostane je planiran na lokaciji udaljenoj oko 520 metara od prvih kuća smještenih južno od Vrazove ulice te oko 1.300 metara od gradskog kupališta "Poloj". Ta će kompostana biti puno dalje smještena nego što je primjerice kompostana u Koprivnici koja se nalazi 100-ak metara od prvih obiteljskih kuća u naselju Hrašćine.
Kompostana u Slavonskom Brodu će biti poluotovorenog tipa, slično kao u Koprivnici, a biootpad se neće odlagati na otvorenom kao primjerice na Markuševcu u Zagrebu što će spriječiti utjecaj kiše i drugih oborina na proces biološke obrade.
U kompostani će biti obrađen biootpad koji odvoje Brođani, ali i samo gradsko komunalno poduzeće jer se značajna količina biootpada stvara i na javnim gradskim površinama (lišće, pokošena trava, granje...).
Riječ je o važnom projektu za Grad Slavonski Brod i za Komunalac jer izgradnjom kompostane više neće biti dugotrajnog deponiranja biootpada na privremenoj plohi na Odlagalištu "Vijuš" već će on biti pretvoren u kompost. Na taj način će se znatno smanjiti mogućnost pojave neugodnih mirisa jer se proces kompostoranja skraćuje sa 180 dana na samo 60 dana. A kompost ne smrdi.
Dobiveni kompost, ovisno o kvaliteti, koristit će se za prodaju ili uporabu na javnim gradskim površinama, prikladnoj poljoprivrednoj proizvodnji, uzgoju poljoprivrednih kultura za proizvodnju energenata biološkog porijekla ili sanacije degradiranog terena.
Opis kompostane
Sam objekt je prizemnog tipa, širok je 20,33 metra (+5,00 m nadstrešnica) i dužine 78,30 metara. Najveća visina objekta je 9,30 metara. Na platou projektirane kompostane predviđaju se dva kontejnera gabaritnih dimenzija svaki 6,05 x 3,0 metra. Ukupna visina tipskog kontejenera od uređenog terena iznosi 2,80 metara. Prvi kontejner je zamišljen kao garderobno-sanitarni dok je drugi zamišljen kao laboratorijski.
Temeljem osnovnih pravila kompostiranja, predviđeno je da se u sustavu građevine uspostave sljedeće funkcionalno-operativne cjeline: ulazno-izlazna zona s vagom (ulaz u zonu „Vijuš“), ploha za pripremu otpada, ploha za pripremu drvenog otpada-sječke, ploha za biostabilizaciju i kompostiranje, ploha za naknadno postupanje-skladištenje, unutarnje prometnice i parkiralište, zelene površine. Cijela građevina biti će ograđena ogradom, a zelene površine zasijane travom.
Uzduž obiju strana i iza građevine posaditi će se drveće, koje će spriječavati širenje prašine te doprinijeti skladnijem izgledu cjele građevine. Sama građevina imati će vanjsko osvjetljenje koje će se prvenstveno montirati na nadstrešnicu i na taj način osvijetljavati cijelu građevinu.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
MarMar27.06.2024. u 13:47
Što god protivnici ovog projekta rekli, nisu ponudili argumentima potkrijepljenu alternativu. Samo pričaju o drugoj lokaciji (zapadni ulaz u Slavonski Brod) a za tu lokaciju nemaju nikakve podloge- od pitanja vlasništva nad zemljistem, utjecaja na vodozaštitno područje, ruže vjetrova i... Prikaži sve mogućih loših utjecaja na kvalitetu zraka u zapadnim i jugozapadnim te sjeverozapadnim dijelivima Grada. Najčešće sam kritičan prema Gradskoj upravi i Gradonačelniku, no u ovom slučaju ih potpuno podržavam.
-