SLAVONSKI BROD - Nakon što su komadi leda veličine jabuke jučer u nekoliko minuta nanijeli jako veliku štetu u različitim dijelovima Hrvatske - pa i Brodsko-posavske županije - svi se iznova pitaju - što je s protugradnom obranom od tuče i zašto se ona više ne provodi.
Za sustav obrane od tuče nadležno je Ministarstvo poljoprivrede, a operativno ga provodi Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ). No, kako je pisao danas.hr, DHMZ se poziva na Svjetsku meteorološku organizaciju čiji je stav da ne postoje znanstveno utemeljeni dokazi uspješnosti i učinkovitosti umjetnog djelovanja na sprječavanje tuče.
Na zahtjev Ministarstva poljoprivrede DHMZ je 2018. izradio mišljenje o opravdanosti i preporuku o daljnjem radu sustava obrana. Zaključak je, piše Agroklub, bio sljedeći: "Analiza je nedvosmisleno pokazala da operativna obrana od tuče na sadašnjoj tehnološkoj i stručnoj razini nije opravdana. Osobito ne na razini financiranja iz državnog proračuna i u operativnoj nadležnosti Zavoda.". Analizom je istaknut i problem zaštite okoliša, zbog nekontroliranog ispuštanja reagensa srebrnog jodida iz protugradnih raketa, ali i neki pokazatelji koji kažu kako taj reagens zapravo djeluje suprotno od zaustavljanja tuče i razbijanja leda.
Informacije su konfuzne, očito nepotpune, a samim time i ne sasvim točne. Prije četiri godine bez konkretnog je pojašnjenja i najave, stoga, smanjena obrana od tuče protugradnim raketama, mada u Zakonu o sustavu obrane od tuče iz 2007. godine lijepo piše da se protugradna obrana obavlja raketama i prizemnim generatorima. Rakete, dakle, postoje, ali se sve manje koriste.
Iz DHMZ-a kažu kako sustav obrane od tuče nigdje u Europskoj uniji nije u nadležnosti nacionalnih meteoroloških i hidroloških službi. Ističu kako je njihova osnovna zadaća i uloga motrenje stanja atmosfere, izrada procjene rizika od pojedinačnih vremenskih nepogoda te razvoj sustava za prognozu i upozorenja na olujna nevremena i druge ekstremne vremenske događaje. Jednostavnije - mreža meteoroloških radara.
No, kakve koristi ljudi imaju od tih upozorenja - osim da sačuvaju živu glavu. Ona, naime, neće spasiti njihove krovove ni usjeve. Automobile možda da - jer će ih stići skloniti na sigurno.
Istraživanja i dokazivanja, pak, siva su zona jer ne postoje dva ista oblaka, a stručnjaci preporučuju druge metode zaštite - primarno, osiguranje usjeva i imovine. Poljoprivrednici - ogorčeni.
U nastavku donosimo samo neke od komentara.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
Budainka1402.07.2024. u 19:08
Kažu da nije znanstveno dokazano da protugradna obrana stvarno i pomaže. Kažu da je bolje uložiti taj novac u nešto korisnije. Treba kupiti još 12 Rafale-a.
-
Samo_istina02.07.2024. u 13:27
Ne bi promjenila nista....podatak od jucer je da su bosanci ispaljivali rakete i opet ih je potuklo. Moramo se naviknuti da ce ovo biti sve gore i gore.
-