Početak rada RCGO "Šagulje" bi posljedično doveo do zatvaranja svih odlagališta otpada na području četiri županije, uključujući i Odlagalište otpada "Vijuš-Jug" u Slav. Brodu.
SLAVONSKI BROD - Skupština Brodsko-posavske županije donijela je 2010. godine odluku o osnivanju trgovačkog društva Centar za gospodarenje otpadom (CGO) Brodsko-posavske županije d.o.o. Sedam godina poslije (2017.) Brodsko-posavska, Požeško-slavonska i Sisačko-moslavačka županija potpisale su društveni ugovor o osnivanju Regionalnog centra za gospodarenje otpadom Šagulje d.o.o.(RCGO). Prema tom ugovoru Brodsko-posavska županija ima 51% vlasništva, a ostale dvije županije po 24,50% vlasništva u novoosnovanoj tvrtki RCGO.
RCGO "Šagulje" koji je počeo s radom 2010. i njegov nasljednik RCGO "Šagulje", koji djeluje od 2017., osnovani su s ciljem organiziranja izgradnje te potom upravljanja radom centra za gospodarenje otpadom "Šagulje" u Novoj Gradišci koji bi zaprimao otpad iz više županija. Početak rada RCGO "Šagulje" bi posljedično doveo do zatvaranja svih odlagališta otpada na tom području, uključujući i Odlagalište otpada "Vijuš-Jug" u Slav. Brodu.
Prema postojećim planovima gospodarenja otpadom (državnim, županijskim, gradskim,...), u RCGO "Šagulje" bi se otpad trebao iz gradova i općina dovoziti uz naknadu (po toni) koja za sada nije poznata. Primjerice, cijena dovoza miješanog komunalnog otpada u ŽCGO "Marinščina" u Primorsko-goranskoj županiji (koji je počeo sa radom 2017.) iznosila je od srpnja 2023.godine 114,94 eura po toni. Bez subvencije Fonda za zaštitu okoliša ta bi cijena bila 132,72 eura po toni.
Ako bi cijena prijema otpada u budućem RCGO "Šagulje" bila recimo 120 eura po toni onda bi primjerice slavonskobrodski Komunalac ili Grad Slavonski Brod platili za jednu godinu oko 700.000 eura. I to je cijena bez prijevoza. Naime, 2023. je Komunalac skupio oko 6.300 tona miješanog komunalnog otpada, nakon razdvajanja (papir, plastika, biootpad itd.).
Iako je prošlo dugih 14 godina od osnivanja, navedeni CGO u Šaguljama nije još počeo s radom i ne zna se kad će proraditi. Aktualni Plan gospodarenja otpadom Republike Hrvatske za razdoblje 2023. – 2028. godine navodi kako se planira rad ukupno 11 CGO-a, od kojih tri već primaju otpad ("Kaštijun", "Marinščina", "Bikarac"), a četiri su u postupku izgradnje. Za tri CGO ("Šagulje, "Orlovnjak" i "Zagreb") je u tijeku priprema dokumentacije za prijavu za EU sufinanciranje. Važno je za napomenuti kako će se, prema najnovijem državnom planu gospodarnja otpadom, u Šagulje voziti otpad i iz Virovitičko-podravske županije.
Položaj i status realizacije planiranih centara za gospodarenje otpadom, travanj 2023. godine. Foto: Vlada RH
Otpad u RCGO "Šagulje" će se voziti iz sedam pretovarnih stanica iz četiri županije
S obzirom na to da je centar za gospodarenje otpadom sklop više međusobno povezanih građevina i uređaja za obradu otpada, dio ovog sustava čine i pretovarne stanice na kojima se obavlja skladištenje, priprema i pretovar otpada za prijevoz prema postrojenju za obradu otpada. Za Šagulje se predviđa izgradnja sedam pretovarnih stanica (Slavonski Brod, Požega, Pakrac, Sisak, Novska, Kutina i Virovitica).
Navedeni Elaborat stariji je od Plana gospodarenja otpadom RH za razdoblje 2023.-2028., koji je donesen 2023,, pa je možda potrebno izvršiti izmjene kako bi se u njega uvrstila i Virovitičko-podravska županija. Bez obzira na eventualne izmjene i dopune Elaborata, mi ćemo u nastavku donijeti podatke koji govore o planiranoj ulozi pretovarne stanice u Slav. Brodu, kao sastavnog dijela RCGO "Šagulje". Osvrnut ćemo se na lociranje tog objekata u prostornom planu BPŽ i Grada Slav. Broda, o načinu rada te mogućim utjecajima na okoliš.
Svrha PS je prihvat otpada s gravitirajućeg naseljenog područja te njegov pretovar u vozila većeg kapaciteta s ciljem transporta istog na kasniju obradu u RCGO "Šagulje". Planirani zahvat izgradnje PS Slav. Brod definiran je "Idejnim rješenjem Pretovarna stanica Slav. Brod" (HIDROPLAN d.o.o., 2021.), koje predstavlja podlogu za izradu navedenog Elaborata.
Što stoji u prostornim planovima Brodsko-posavske županije i Grada Slavonskog Broda?
Lokacija PS Slav. Brod nalazi se na neizgrađenom dijelu k.č. 4865/2, u k.o. Slavonski Brod. Predmetni zahvat se planira pored lokacije postojećeg odlagališta otpada "Vijuš" te reciklažnog dvorišta. Obuhvat zahvata je površine 14.178 m2. Lokacija predviđena za izgradnju pretovarne stanice udaljena je oko 300 m od prvih stambenih objekata.
U čl. 196. Prostornog plana Brodsko-posavske županije (Služ. vjesnik BPŽ 04/01, 06/05, 11/08, 14/08, 05/10, 09/12, 39/20, 45/20) vezano za izgradnju Pretovarne stanice Slav. Brod navodi se sljedeće:
Na području Vijuša Slav. Brod planom je predviđena izgradnja pretovarne stanice. Pretovarna stanica je objekt u kojem se obavlja prihvat i privremeno odlaganje nesortiranog komunalnog otpada te pretovar otpada u vozila koja isti odvode u centar za gospodarenje otpadom. Pretovarne stanice (PS) su građevine za pripremu i pretovar otpada namijenjenog transportu prema CGO na obradu i odlaganje (te eventualno za privremeno skladištenje zajedno s vozilima velikog kapaciteta za prijevoz otpada na veću udaljenost) i potreba istih definira se studijom izvodivosti za CGO.
U čl. 128. Prostornog plana uređenja grada Slavonskog Broda (Služ. vjesnik BPŽ 03/04 22/07, Služ. glasnik Grada Slav. Broda 3/14, 1/17), vezano za pretovarnu stanicu, stoje sljedeće odredbe:
Postojeće odlagalište komunalnog otpada na području grada koristiti će se u prijelaznom periodu do izgradnje novog odlagališta. Potrebno je urediti prostor postojećeg odlagališta otpada prema smjernicama Prostornog plana županije. U sklopu značajnog krajobraza Vijuš-Poloj-Vijuš određuje se županijskim planom koristiti postojeće odlagalište komunalnog otpada do uređenja novog odlagališta izvan obuhvata PPUG-a Slavonskog Broda. Prostornim planom uređenja Brodsko-posavske županije predviđena je lokacija "Šagulje" za županijski centar za gospodarenje otpadom. Nakon izgradnje novog odlagališta otpada potrebno je izvršiti zatvaranje i sanaciju postojećeg odlagališta.
Planirana pretovarna stanica u Slav. Brodu će služiti isključivo za pretovar i transport otpada u Šagulje
Na pretovarnoj stanici Slav. Brod nisu predviđene nikakve aktivnosti obrade odvojeno prikupljenih tokova otpada osim pretovara, već će se isto provoditi u okviru RCGO "Šagulje" po dopremi, gdje će se provoditi postupci oporabe (recikliranje i obrada) i zbrinjavanja odvojeno prikupljenih tokova otpada.
U PS Slav. Brod vozit će se komunalni otpad s područja Slav. Broda, Bebrine, Brodskog Stupnika, Bukovlja, Čaglina, Donjih Andrijevaca, Garčina, Gornje Vrbe, Gundinaca, Klakara, Oprisavaca, Oriovca, Podcrkavlja, Sibinja, Sikirevaca, Slavonskog Šamca, Velike Kopaonice i Vrpolja te pretovar u vozila većeg kapaciteta radi ekonomičnijeg prijevoza otpada do RCGO "Šagulje". Ukupni kapacitet pretovarne stanice Slav. Brod iznosi 22.009 t/god.
PS je osmišljena kao zatvorena građevina na dvije razine. Proces pretovara odvojeno prikupljenih komponenti otpada odvija se s gornje razine gravitacijskim putem iz kamiona za prikupljanje otpada u poluprikolice s potisnom pločom nazivne nosivosti 24 t kojima će se odvijati prijevoz otpada do RCGO "Šagulje". Poluprikolice se pomoću kamiona tegljača parkiraju na donjoj razini, koja se nalazi na -5,00 m u odnosu na gornju razinu, stoji u Elaboratu.
Zatvoreni prostor služi za zaštitu radnika od vremenskih uvjeta i za sprečavanje širenja lake frakcije otpada tijekom pretovara. Postupak pretovara i prešanja se ponavlja sve dok se kamion smećar ne isprazni.
Shema toka otpada. Foto: RCGO "Šagulje"
Utjecaj na kvalitetu zraka
Tijekom korištenja Pretovarne stanice Slav. Brod do utjecaja na kvalitetu zraka doći će prometovanjem kamiona s poluprikolicama koji odvoze otpad s lokacije PS Slav. Brod na lokaciju RCGO "Šagulje" te manipulacijom suhog reciklabilnog otpada na lokaciji PS Slav. Brod u smislu ispušnih plinova vozila, zatim odvijanjem tehnološkog procesa pretovara miješanog komunalnog otpada i biootpada u smislu mogućeg nastanka neugodnih mirisa i lebdećih čestica, navodi se u Elaboratu.
Uzevši u obzir da se neposredno uz lokaciju planiranog zahvata PS Slav. Brod nalazi odlagalište "Vijuš" čiji će se utjecaj na kvalitetu zraka smanjiti puštanjem u rad PS Slav. Brod jer će se na istom prestati s odlaganjem otpada, uz primjenu mjera zaštite na lokaciji, ne očekuju se emisije u zrak koje bi narušile postojeću kvalitetu zraka na lokaciji planiranog zahvata te se utjecaj na zrak smatra slabim i prihvatljivim. Također, izgradnjom PS Slav. Brod i puštanjem u pogon RCGO "Šagulje", doći će do smanjenja emisija onečišćujućih tvari u zrak s postojećeg odlagališta "Vijuš", naglašeno je u Elaboratu.
Utjecaji prometa tijekom korištenja Pretovarne stanice
U Eleboratu stoji da će se pune poluprikolice vagati nakon čega će biti spremne za daljinski prijevoz. dejnim rješenjem predviđa se spoj na internu prometnicu oko postojećeg odlagališta Vijuš koja se nadalje spaja na državnu cestu D423. Kamioni će prometovati isključivo državnim cestama, tako da neće ulaziti u Ulicu Stanka Vraza ili druge obližnje ulice u nadležnosti Grada Slav. Broda.
S obzirom na to da je izgradnja PS Slav. Brod planirana uz postojeće odlagalište Vijuš smatra se kako neće doći do povećanja prometa u smislu postojećeg broja kamiona smećara koji dovoze otpad s gravitirajućih područja, već će doći do povećanja prometa u smislu dodatnog prometovanja kamiona s poluprikolicom koji će vršiti prijevoz otpada s PS Slav. Brod na lokaciju RCGO "Šagulje".
Idejnim rješenjem za daljinski prijevoz otpada s PS Slav. Brod na RCGO "Šagulje" predviđene su dvije vožnje daljinskog prijevoza otpada po kamionu u smijeni te je predviđen jedan kamion (sa 20 t otpada).. Sukladno navedenome utjecaj povećanja prometa smatra se prihvatljivim.
Utjecaj buke na okoliš od Pretovarne stanice
Nadalje u Elaboratu također stoji da je iz modela širenja buke u otvorenom prostoru tijekom rada zahvata PS Slav. Brod vidljivo kako će buka u naseljenom području naselja Hrvatskih branitelja udaljenom oko 250 m od lokacije PS iznositi <30,15 dB. Ne očekuje se prekoračenje vrijednosti dopuštene ocjenske razine emisije buke od 55 dB za dnevni i 45 dB l za noćni period na području 3. zone mješovite namjene pretežno za stanovanje prema Pravilniku o najvišim dopuštenim razinama buke u sredini u kojoj ljudi rade i borave.
Aktivnosti pretovara otpada iz kamiona smećara u poluprikolicu provode se u zatvorenoj građevini te se ne očekuje širenje buke u okoliš od navedenih aktivnosti. Također, oko granice zahvata uz ogradu ostat će prsten niskog i visokog raslinja širine 3 metra koji će ujedno služiti kao zvučna barijera te će sprječavati širenje buke u prostoru. Sukladno svemu navedenom, utjecaj buke na stanovništvo i okoliš može se smatrati prihvatljivim, navodi se u Elaboratu.
Koji je zaključak Elaborata?
Planirana Pretovarna stanica Slav. Brod bi se trebala sastojati od građevine za pretovar otpada, pristupne rampe, mosne vage, prostora za glomazni otpad, prometno-manipulativnih površina, objekta za osoblje, parkirališta te ograde i potrebne infrastrukture, sve u skladu s idejnim rješenjem zahvata u prostoru (Hidroplan, 2021.).
Tehnologija pretovara otpada na lokaciji PS Slav. Brod obuhvaća: dovoz i prihvat otpada, evidenciju i vaganje otpada, pretovar otpada u zatvorenom objektu preko usipnog lijevka u poluprikolice s prešom, prešanje otpada unutar poluprikolice i daljinski prijevoz otpada na RCGO "Šagulje" udaljenu oko 65 km od lokacije PS Slav. Brod.
Uzimajući u obzir karakteristike zahvata i procijenjene utjecaje na okoliš tijekom rada pretovarne stanice, može se zaključiti da je uz primjenu mjera zaštite okoliša koji proizlaze iz propisa područja zaštite okoliša i gradnje, projektnih mjera te uvjeta nadležnih tijela, predloženi zahvat izvedbe PS Slav. Brod prihvatljiv za okoliš i neće imati značajne utjecaje na okoliš i područja ekološke mreže, zaključuju autori Elaborata.
S obzirom na sve prethodno navedeno vidljivo je kako neče doći do proširenja odlagališta otpada na Vijušu, što se moglu pročitati u nekim komentarima naših čitatelja posljednjih tjedana, jer će nakom početka rada RCGO- a "Šagulje" doći do prestanka odlaganja otpada u kazete na Vijušu.
Dakle, kada proradi RCGO "Šagulje" odlagalište otpada Vijuš u Slavonskom Brodu se zatvara.
Foto: RCGO Šagulje / PLUS