1894
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Priča PlusPortala o teškim posljedicama koje vršnjačko nasilje i nepripadnost postojećem odgojno-obrazovnom sustavu ostavlja na mladim ljudima dirnula je ovaj tjedan srca mnogih i pokrenula pravi 'Me Too' pokret s novim svjedočanstvima o sličnom proživljenom. Poražavajući su to podatci, pomalo i iznenađujući - što dokazuje da se puno toga u školskom sustavu 'gura pod tepih'. No, nasreću, postoje iznimke... profesori i odgojno-obrazovni stručnjaci koji mogu i znaju preokrenuti stvari na način da učenika uvjere kako ga vide kao osobu, a ne kao brojku. To su posebni pojedinci koji posao prosvjetara uistinu rade srcem.
Pred kraj školske godine posebno se u tim nastojanjima dobro preznoje. Lipanj je, naime, mjesec kada se zamor školom vidi na licima i nastavnika i učenika. Posljednje provjere znanja, posljednji samostalni radovi, tko će imati koju zaključnu ocjenu. Stresna situacija s koje god strane katedre da je promatrate. S obzirom na to da jedna od brojnih narodnih izreka kaže kako je smijeh lijek, onda valja poslušati tu staru mudrost i problemu stresa doskočiti humorom.
Kako bi smanjili razinu stresa tijekom barem jednog školskog sata, u 3.a razredu slavonskobrodske Tehničke škole već treću godinu za redom na Satu razrednog odjela organiziraju Kviz međusobnog poznavanja. U poplavi kvizova, što pubovskih što televizijskih, ovaj se po nečemu ipak razlikuje. Učenici moraju poznavati jedni druge i sva pitanja su oblikovana na taj način. Tako su morali znati koji im je automobil najdraži, koje im je omiljeno jelo, kamo bi voljeli otputovati kada novac i slobodno vrijeme ne bi bili problem. Svrha kviza je jačanje prijateljskih odnosa, ali prije svega dobra zabava i smijeh.
Tako su se ove godine na pobjednička postolja po prvi put popeli učenici Gabrijel Šultajz, Matej Čujić i Jakov Plazanić, koji su za svoj uspjeh nagrađeni i prigodnim medaljama.
- Mislim da se svi međusobno jednako znamo, ali mislim da je ovaj put presudila sreća. Svi smo bili unutar sto bodova razlike, ali sam jednostavno imao najviše sreće - rekao je pobjednik kviza Jakov Plazanić te dodao: „Svake godine imamo Kviz međusobnog poznavanja i to je običaj u našem razredu. Sviđa mi se ta aktivnost na kraju godine jer se svi dobro zabavimo“.
Školski novinari čitav su događaj zabilježili u školskim vijestima. Reportaža Brune Gajgera je na četvrtoj minuti Vijesti Tehničke škole.
U „A“ razredu se njeguje još jedna lijepa tradicija. Učenici si međusobno pomažu prilikom svladavanja gradiva iz različitih predmeta. Iako je pomaganje prijateljima samo po sebi nagrada, učenici pri kraju nastavne godine anonimnim glasanjem izaberu onoga tko im je tijekom te godine najviše pomogao. Učenik kojega izaberu dobije titulu „Prvak vršnjačke pomoći“, a kao potvrdu te titule dobije i odgovarajući pehar. Ovdje možete vidjeti kako je to izgledalo na kraju prošle nastavne godine.
Ove godine je prvak vršnjačke pomoći postao Patrik Blažević.
- Bio sam jako iznenađen, jer nisam očekivao da će mene izabrati. Iskreno, baš sam sretan zbog toga. - rekao je Patrik, te dodao „mislim da nas ovakva priznanja potiču da više pomažemo jedni drugima i da svakako pomažu da u razredu vlada bolja radna atmosfera“.
Na kraju možemo samo čestitati Patriku i njegovim prijateljima iz razreda što njeguju takve lijepe vrijednosti, koje bi i mnogim odraslima mogle poslužiti kao dobar primjer kako se treba ponašati u zajednici.