7973
Prikaza
8
Komentara
SLAVONSKI BROD - Pas koji je tijekom noći ili rane zore, 23. siječnja, zavezan za stup na korzu i ostavljen na zimskim temperaturama dok je vani padao gust snijeg, na noge je dignuo cijeli Slavonski Brod. Društvene su mreže gorjele od objava u kojima se jasno spominjalo ime i prezime vlasnika koji, kako tvrde brojni volonteri, godinama zanemaruje sve pse kojima jest ili im je bio vlasnik, ne doživljavajući ih svojim ljubimcima, nego isključivo stražarima na svojim imanjima.
Kako do vlasnika, iz razloga osobne prirode poznatih redakciji, trenutno nije moguće doći, odlučili smo u ovoj priči ne spominjati aktere s kojima smo razgovarali - slavonskobrodske volonterke koje godinama prate ovaj slučaj i pokušavaju koliko-toliko olakšati život psima koji su u vlasništvu spomenutog gospodina - obilazeći ih i hraneći potajice. Isto tako, nećemo niti o imenima onih do kojih nismo uspjeli doći jer smisao progovaranja o ovakvim stvarima nije javni linč pojedinaca, nego širenje svijesti o humanijem i boljem odnosu prema životinjama - potaknutom ne zakonom, nego iskrenim osjećajem da se radi o bićima koja također doživljavaju svijet oko sebe.
- Ova priča traje više od petnaest godinama. Sve to vrijeme, izmjenjuju se psi u vlasništvu istog gospodina. Uglavnom su to kujice i sve rasni psi; belgijski i njemački ovčari. Ne vjerujem da ih gospodin fizički zlostavlja, ali ih drži u uvjetima u kojima ne treba držati svoje ljubimce. Bili na temperaturi od plus četrdeset ili minus petnaest, uvijek su vani i bez pravog zaklona. Zavezani su lancem bez ogrlice za autobuse, kamione. Psi su usamljeni i nisu socijalizirani, a njihova se agresivnost, dakako, potiče u svrhu čuvanja teritorija na kojemu se nalazi. Nisam sigurna, ali moguće je da su to uvijek kujice i zbog parenja te kasnije prodaje. Gospodin je puno puta prijavljivan nadležnim službama od strane udruga. Mnogi su volonteri dolazili i hranili štence koji su i sad u njegovom dvorištu jer smatraju kako nemaju dovoljno hrane, ali ni pažnje. Dok su mali, pušteni su, a kada dosegnu određenu dob 'stavi' ih na lanac i tako provedu ostatak života. Smatram da mu se pravo na 'držanje' psa treba trajno oduzeti jer sve ovo predugo traje. Ne brine dovoljno o psima, bez obzira na to što se radi o psima namijenjenima za čuvanje objekata ili vozila. I oni zaslužuju barem osnovne uvjete; zaklon od vremenskih nepogoda i hranu. - za SBplus kazala je ukratko jedna ljubiteljica životinja, dobro upoznata sa cijelom situacijom, koja, poručila je, nikomu ne želi zlo, ali jednako tako, ne želi da se zlo nanosi 'najboljim čovjekovim prijateljima'.
Istražujući slučaj obratili smo se i Policijskoj upravi brodsko-posavskoj kao i višem veterinarskom inspektoru Damiru Agičiću, dr.vet.med. koji su nadležni za područje grada Slavonskog Broda kada su u pitanju ovakve situacije.
- Svi nadležni pravovremeno su reagirali u spornom slučaju (napuštanje psa i vezivanje na korzu, op.a.) i pas je odmah predan vlasniku. U suradnji sa službenicima komunalnog redarstva, policija podnosi prekršajni nalog protiv vlasnika, a u cijeli je slučaj uključena i veterinarska inspekcija. - za SBplus kazala je glasnogovornica slavonskobrodske policije, Kata Nujić, odgovorivši pritom i kako još uvijek nemaju točna saznanja o tomu tko je konkretno psa ostavio na korzu i zašto. U međuvremenu su se pojavile i priče kako je to napravio netko tko je psa izvukao odnosno 'ukrao' iz uvjeta u kojima je živio kako bi se udomio u neke sigurnije ruke. No, jedine ruke u koje je vraćen su one njegova zakonskog vlasnika.
Tako će vlasnik uskoro biti kažnjen jer je njegov pas završio zavezan na korzu, ali ne i za ono što mu spočitavaju slavonskobrodski volonteri i ljubitelji životinja. Naime, nema dovoljno dokaza da on svoje pse zanemaruje, a to voli li ih dovoljno ili ne nije ni u čijoj nadležnosti.
- Nije nam jasno zašto mislite da bi itko bio nadležan za to što netko drži psa na svom posjedu kao čuvara kamiona i autobusa? Što je tu protuzakonito da bi netko trebao biti nadležan? Vaše opaske nastale temeljem navoda anonimnih članova neimenovanih udruga nisu utemeljene. Pas je star pet godina i dobrog je gojnog stanja što se vidi i na vašoj slici. Dakle, vaša slika vas odmah demantira da se psa izgladnjuje. Psu se i na Korzu moglo prići i dirnuti ga. Dakle, nije točan navod vaših informatora da pas nije socijaliziran. Dapače! To što je pas oštar na prostoru koji čuva i koji ta životinja smatra „svojim" je dobra i poželjna pasminska osobina. Njemački ovčar je službeni pas i pas čuvar. Zabrinuti građani bi trebali to znati. Zakonski, pas je stvar i kao takav podliježe vlasništvu. U kojoj mjeri je neki pas nekome vlasniku mio i drag nije na vama ni na nama da procjenjujemo jer je to afektivna vrijednost. Ono što je bitno je da pas ima zakonom propisane uvjete. Ako je nekomu poznato da taj gospodin „uništava pseće živote" dužan je to prijaviti nadležnim tijelima. Mi za sada nemamo dokaza za tu tvrdnju. Ova inspekcija je obavila nadzor držanja spomenutog psa u više navrata tijekom prošle godine (travanj, lipanj) i pokrenula odgovarajući postupak kod prekršajnog suda, ali ne zbog dobrobiti. - odgovorio je Damir Agičić, dr.vet.med, na upit SBplus-a.
Dakle, inspekcijskim provjerama, utvrđeno je kako pas ima zakonom propisane uvjete. Kroz višednevnu korsepondenciju veterinarski inspektor Agičić, pokušao nam je prikazati i širu sliku problema.
- Za mene je skrb o životinjama normalna, ali za društvo je tek sada postala 'in'. I onda se često pretjeruje. Čak 95 posto problema i prijava se odnosi samo na pse. To je ono što žalosti. Udruge su, u pravilu, aktivne kada treba štititi pse, a druge životinje samo prigodice dođu na red. Na primjer, mačaka također ima jako puno u gradu, kao što ima puno i lutalica. Nezbrinuti su i u opasnosti i ježevi, slatki stanovnici naših vrtova, a mnoštvo ih strada pod kotačima automobila. Pa brojne divlje životinje na urbanim područjima. Nažalost, nema tako usađene društvene osjetljivosti za njihove „probleme". A zakonski su izjednačeni. Ali nisu socijalno i emotivno! Zanimljiva činjenica, zar ne? Ona pokazuje kako ni ljubitelji „životinja" nisu baš savršeno pravični – više su ljubitelji pasa pa bi se tako trebali i deklarirati. Za pse se bore na sve mile načine i to je meni posve shvatljivo i razumljivo, a za mačju populaciju, ježeve, sjenice ili za neke druge životinje malo tko skrbi, a gotovo nitko se ne bori kao za pse. - pojasnio je Damir Agičić.
Riječ zakona promijeniti ne možemo, niti u racionalne procjene i sudove trebamo uključivati svoje emocije. No, svi su se naši sugovornici, kako stručnjaci, tako i oni koji životinje 'samo' vole, složili da one zaslužuju tretman dostojan svakog živog bića. Moguće je kako smo daleko od vremena kada će se nekoga moći uputiti na vještačenje o tomu je li podoban biti nečiji 'vlasnik', ali, bez obzira na to što Zakon o zaštiti životinja, pse i ostale životinje, definira kao 'stvar', on istovremeno zabranjuje nehumano postupanje prema njima - zanemarivanje, prisiljavanje na uzimanje hrane ili tvari, nasilje, izgladnjivanje, usmrćivanje, nanošenje boli i ozljeda, huškanje, obučavanje za borbu, izlaganje nepovoljnim temperaturama i vremenskim uvjetima,…
No, kako su nas upozorili oni koji slovo zakona tumače temeljitije i ispravnije, naše emocije tu nisu nimalo bitne. Kao ni činjenica da danas objavljena naslovna fotografija prikazuje, tek naoko ili stvarno, usamljeno, napušteno, zanemareno, nevoljeno živo biće.