SLAVONSKI BROD - Napad psa pasmine Akita Inu koji se 27. ožujka 2022. godine dogodio u slavonskobrodskom naselju Grbavica na površinu je ponovno izbacio brojna pitanja vezana za odgovorno vlasništvo, odnosno, odgoj, treniranje i kontrolu pasa.
Od ugriza psa koji je u vlasništvu člana šire obitelji, u dvorištu je stradala šestogodišnja djevojčica, zadobivši teške ozljede glave i lica.
Kako neslužbeno doznaje portal SBplus, pas je bio cijepljen. To ne mijenja činjenicu da je, prema sudskoj praksi u Republici Hrvatskoj, pas definiran 'opasna stvar' pa svi koji posjeduju ljubimca moraju biti svjesni kako su odgovorni za njegovo ponašanje. Osobe koje su pretrpjele ugriz(e), stoga, mogu pokrenuti sudske postupke radi ostvarivanja prava na odštetu. Isto može, primjerice, učiniti i onaj kojemu pas - izlijetanjem na cestu - prouzroči štetu na autu.
Tko je odgovoran za štetu ili ugrize koje počine lutalice?
Kod vlasničkih je pasa, dakle, lanac odgovornosti jasan. No, što je s lutalicama?
- Za naknadu štete koju prouzroče psi ili mačke lutalice deliktno su odgovorne jedinice lokalne samouprave, gradovi i općine, na području kojih je šteta pričinjena. Pravno uporište njihove odgovornosti nalazi se u mjerodavnim odredbama Zakona o zaštiti životinja koje ih obvezuju na organizaciju skupljanja i smještaja pasa ili mačaka lutalica u sklonište za životinje, njihovo osnivanje i financiranje, te donošenje podzakonskih propisa kojima se normiraju uvjeti i način držanja kućnih ljubimaca, način kontrole njihova razmnožavanja, uvjeti i način držanja vezanih pasa, te način postupanja s napuštenim i izgubljenim životinjama. - pojasnio je odvjetnik Damir Jelušić.
Mora li svaki pas koji nekoga ugrize biti osuđen na smrt?
Što se događa s ozlijeđenom osobom, ali i psom koji je nekoga ugrizao te je li ugriz za psa nužno i smrtna presuda, otkrili su Miljenko Ljubić, dr. med. spec. epidemiolog, Katica Šarac, dr. med. spec. epidemiolog i Pave Dabelić, sanitarni inženjer.
Liječnik specijalist epidemiolog u antirabičnoj ambulanti nakon obrade rane ispita okolnosti koje su dovele do ugriza i ozljede pacijenta, napiše povijest bolesti te odlučuje o daljnjem postupku - hoće li pacijent biti cijepljen protiv bjesnoće i hoće li primiti imunoglobuline protiv bjesnoće.
Pristup svakom pacijentu je individualan, detaljan i temeljit te se ništa ne prepušta slučaju. Nije svejedno je li netko zadobio ugriz glave, vrata ili lica, je li se ugriz dogodio na golu kožu ili preko odjeće, je li ozljeda bila od poznate domaće životinje ili nepoznate, je li životinja bila isprovocirana,... Sve se, dakle, temeljito ispituje.
Ako se radi o ugrizu životinje poznatog vlasnika, potrebno je doznati je li životinja cijepljena protiv bjesnoće. Ako jest, to je potrebno dokazati knjižicom cijepljenja. Epidemiolog potom šalje obavijest veterinaru i nalog za promatranje životinje, koje se vrši tijekom deset dana. Ako u tom razdoblju životinja ne razvije znakove bjesnoće, to je potvrda da nije mogla prenijeti bjesnoću u trenutku ozljede. Slijedom tog nalaza koje veterinar šalje epidemiološkoj Službi prekida se cijepljenje.
O svakoj ozljedi i antirabičnoj obradi, bez obzira na to je li potrebno cijepljenje ili nije Antirabična ambulanta je dužna izvijestiti Veterinarsku inspekciju.
Veterinarska inspekcija, u konačnici, ima posljednju riječ i određuje hoće li pas dobiti priliku za neke od mjera, resocijalizaciju ili mu, pak, prijeti eutanazija. Dakako, nakon nesretnog događaja, psa može odlučiti eutanazirati i sam vlasnik.
Je li vlasnik uvijek odgovoran za napad svog psa?
Prema članku 1067. Zakona o obveznim odnosima, postoji mogućnost oslobođenja od odgovornosti vlasnika psa.
Imatelj opasne stvari (vlasnik psa), može biti oslobođen odgovornosti ako dokaže da je šteta nastala isključivo radnjom ugrižene osobe ili neke treće osobe, a tu radnju nije mogao predvidjeti niti je mogao izbjeći ili otkloniti njezine posljedice.
Postoji također mogućnost da je oštećenik djelomično pridonio nastanku štete, čime se utvrđuje omjer suodgovornosti, što u određenom omjeru smanjuje iznos štete koju vlasnik psa treba naknaditi.
Kakva je, pak, sudska praksa u sporovima između ozlijeđenih ugrizom pasa i vlasnika tih pasa, moguće je saznati OVDJE.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -