SLAVONSKI BROD - Krajem svake godine, Grad Slavonski Brod od svojih građana traži neka se uključe u kreiranje proračuna dostavljanjem svojih prijedloga, savjeta i pot.encijalnih mjera za poboljšanje. Ipak, građani smatraju kako to nije dovoljno pa nerijetko zahtijevaju i veće 'ovlasti'.
Mada o sadnji i hortikulturalnom uređenju gradskih zelenih površina odlučuju stručnjaci, a ne laici, pojedinci su nezadovoljni njihovim radom i zahtijevaju promjene.
- Zašto nisu građanima ponudili nekakve opcije, ankete... po portalima? Da se čuje i glas naroda. Zašto takve odluke donosi dvoje-troje ljudi? Ima još jako puno ljudi koji putuju po Hrvatskoj, po Europi koji vide kako se to u drugim gradovima uređuje. Možda netko ima neku bolju ideju. Cjenovno prihvatljivu. - komentirao je čitatelj portala SBplus, referirajući se na povijesnu sadnju sedamdesetak platana sredinom prve slavonskobrodske avenije, odnosno, Ulice Petra Svačića.
Potpunu demokraciju i sudjelovanje u takvim bitnim odlukama, neki građani žele u svim segmentima, no pitanje je koliko su za davanje takvog mišljenja (ne)stručni. Jednako tako, valjalo bi vidjeti koliko bi se građana, kada bi im to bilo omogućeno, uopće uključilo u ovakve rasprave, posebice s dovoljnom kompetentnošću i argumentacijom svojih prijedloga.
Dakako, Gradska uprava raspolaže novcem koji dolazi (i) od njezinih sugrađana pa je logično kako ih treba (u)pitati na koji način žele da se taj novac troši. Do kojih točno pojedinosti, pritom, ta komunikacija treba ići, očigledno, još nije usuglašeno. Kao ni to koja je u tom krajnjem slučaju funkcija onih kojima građani na lokalnim izborima daju svoju povjerenje kako bi, umjesto njih, izglasavali pojedine odluke.
S druge, pak, strane, bitno je pitanje i građanske motiviranosti za sudjelovanje u ovakvim raspravama i savjetovanjima. Primjerice, prije desetak dana direktor Komunalca, Pero Jelinić, pozvao je građane neka dostave svoje prijedloge kada je u pitanju osmišljavanje vizualno prihvatljivog, ali i funkcionalnog učvršćivanja stabala platana koja trebaju dodatnu potporu pa ostaje vidjeti koliko će se građana, primjerice, u tom slučaju odlučiti za ulogu savjetnika koju zahtijevaju neki naši čitatelji.
Dok ne saznamo točan broj, čitatelje SBplus-a pitamo - Trebaju li građani sudjelovati u donošenju svake odluke - od Proračuna do biljnih vrsta koje se sade na području grada.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
marketinghr27.12.2019. u 00:44
Taubek... može li mali test za tebe? Imaš grad od 55.000 stanovnika sa 80 zaposlenih u gradskoj upravi i grad od 42.000 stanovnika i 246 zaposlenih u gradskoj upravi! Što ti je logičnije? Ili prihvatljivije? Usput, u gradu s manje... Prikaži sve stanovnika službenici imaju 30% veću plaću od onih iz većeg grada...
-
Tonda26.12.2019. u 17:40
Zasto bi mi sudjelovali u kreiranju proracuna i davanju prijedloga o uređenju drvoreda i grada? Hoce meni dati neku naknadu za to? Sta ce nam onda ti silni uredi po gradskom poglavarstvu ako ce građani za njih razmisljati? Duspara nek... Prikaži sve otpusti sve osim svog zamjenika i tajnice a mi cemo za njih besplatno raditi kao i Đurini radnici za Đuru. Koje vi budalastine trazite i pisete. Dajte malo informacija sta se radi u Republici Srpskoj kod komsija!
-