1622
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Proteklih smo dana pisali o primjerima uništavanja zajedničke imovine kojom, (ne)svjesno dovodimo druge u opasnost.
Potaknuti činom slavonskobrodskih vandala koji su tijekom vikenda demolirali nekoliko prometnih znakova, ali i alkoholiziranog vozača kojeg ni znak cestovne signalizacije na prometnom otoku nije uspio zaustaviti na njegovom putu, poslali smo upit Policijskoj upravi brodsko-posavskoj tko i na koji način odgovara za oštećenje ili uništenje, ako za to, naravno, budu uhvaćeni počinitelji.
- U slučaju prometne nesreće, udara vozila i oštećenja prometnog znaka, policijski službenici kažnjavaju počinitelja prekršaja sukladno odredbama Zakona o sigurnosti prometa na cestama. Ako je materijalna šteta u pitanju, vozač je obvezan popuniti i potpisati Europsko izvješće o nesreći ili na drugi način razmijeniti osobne podatke kao i podatke o vozilu s vlasnikom oštećenog znaka (primjerice: Grad Sl. Brod). Vlasnik prometnog znaka, dostavlja odštetni zahtjev osiguravajućoj kući u kojoj je vozilo prekršitelja osigurano.
Slučajevi vandalizma - oštećenja, uništenja, rušenja, izobličavanja prometnih znakova ili slično - spadaju u sferu kaznenog djela. U takvim slučajevima policijski službenici provode kriminalističko istraživanje nad počiniteljima kaznenog djela te po dovršetku i utvrđenom činjeničnom stanju, dostavljaju Općinskom državnom odvjetništvu kaznenu prijavu za kazneno djelo oštećenja tuđe stvari (čl. 235 Kaznenog zakona). U slučajevima kada su maloljetnici počinitelji, policijski službenici dostavljaju posebno izvješće Općinskom državnom odvjetništvu za mladež te izvješće Centru za socijalnu skrb.
Na našem području takva problematika nije u tolikoj mjeri izražena, a počinitelji se pronalaze ovisno o saznanjima, no uvijek je dobrodošla pravovremena dojava i informacija građana, odnosno očevidaca, što svakako jamči žurniji pronalazak počinitelja.
Inače, sukladno odredbama Kaznenog zakona, - tko ošteti, uništi, izobliči ili učini neuporabljivom tuđu stvar, kaznit će se kaznom zatvora do dvije godine. Za isto bit će kažnjen onaj tko crtežima ili natpisima neovlašteno mijenja izgled zidova, motornih vozila ili drugih površina. Ako je počinitelj kazneno djelo oštećenja tuđe stvari počinio iz niskih pobuda ili je njime prouzročio znatnu štetu, bit će kažnjen kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina. – odgovorila je na upit SBplus-a Kata Nujić, glasnogovornica Policijske uprave brodsko-posavske.
S obzirom na sve navedeno ne možemo tvrditi da kazne za ovakva ili slična nedjela nisu primjerene, nego je ipak najveći problem pronaći odgovorne pojedince koji svojim postupcima riskiraju tuđu sigurnost pa je u takvim slučajevima suradnja građana s policijom itekako bitna.