SLAVONSKI BROD - Prijateljstvo je, kažu, jedna od najvećih vrijednosti u životu. To se odnosi na ljude, a možda i gradove. Ljudi koji, želeći saznati nešto više o nekom gradu, vole zaviriti na Wikipediju, primijetili su sekciju u kojoj se navode „gradovi prijatelji“.
Što je grad veći i značajniji, to se s drugima više „bratimi“ ili, reklo bi se jezikom eurointegracija, provodi „twinning“ (uparivanje). Slavonski Brod, bio on „stidljiv“ ili „izbirljiv“, zasad ima (samo) jednog prijatelja - slovensko Celje, od 2010. godine.
Iz gradske Uprave poručuju da ne mora ostati na tome jer je „Grad Slavonski Brod uvijek otvoren prema sklapanju novih prijateljstava s drugim gradovima s područja Republike Hrvatske i izvan nje, a sve u cilju napredovanja jedinica lokalnih samouprava u svim segmentima života; gospodarskom, društvenom, kulturnom i političkom.“
Ovim je ujedno objašnjeno s kojom svrhom gradovi uopće uspostavljaju prijateljstva. Rezultati brodsko-celjskog, reguliranog Sporazumom o prijateljstvu i suradnji, ostvareni su u ovih dvanaest godina na području obrazovanja i kulture.
- Celjski učenici tijekom ljeta svoje praznike provode u našem Dječjem odmaralištu u Starom Gradu na otoku Hvaru, a potom brodski učenici odlaze na zimovanje u Celjsku Koču. Isto tako, nedavno je u Slavonskom Brodu celjski Orkestar „Akord“ održao koncert u prostoru Glazbene škole - podsjetili su u priopćenju iz Grada.
Svaki je rezultat u sklopu gradskog prijateljstva sam po sebi pozitivan i na obostranu korist. Ipak, iako u Gradu tvrde da su često u kontaktu s djelatnicima Mestne občine Celje radi razmjenjivanja primjera dobre prakse, ne bi bilo na odmet da se ona proširi i na, primjerice, gospodarski i komunalni plan. Slavonski Brod imao bi od Celja u tom smislu zasigurno što naučiti, kao što bi, obrnuto, Celjani mogli dobiti lekciju iz, npr. povlačenja europskih sredstava.
Izreka kaže da su prijatelji obitelj koju biramo sami, a svi znamo da to činimo po nekoj sličnosti. Slavonski Brod i Celje zaista su prikladni i zanimljivi za poredbenu analizu, pa ćemo se osvrnuti na neke parametre.
Slovenski, rekli bismo, gradić ima 10-ak tisuća duša manje, odnosno oko 38 tisuća. Iako veličina grada nije prednost sama po sebi, u ovim gabaritima ljudstvo predstavlja itekako važan potencijal, pa možemo reći da je Slavonski Brod tu u boljoj poziciji. Ali to treba uzeti s velikim oprezom jer Celje, pokazuju statistike, ne da je u posljednjem desetljeću izbjeglo drastičan pad broja stanovnika, nego je čak zabilježilo blagi porast. Zapravo je nevjerojatna njegova demografska „ravna crta“ koja se proteže čak od 1940. do danas! Ona definitivno ne bi bila moguća bez jake privredne „centrifugalne sile“.
No ako se usporede lanjski proračuni Grada Slavonskog Broda (78,1 milijun eura) i Občine Celje (70,6 milijuna eura) - po broju stanovnika jednake Slavonskom Brodu - hrvatski je grad u prednosti.
Optimizam čitatelja mogao bi nestati sa sljedećim podatkom. Prošle godine prosječna neto plaća u Savinjskoj regiji, celjskoj „županiji“, iznosila je 1161 euro, odnoso značajnih 266 eura (oko 2000 kuna) više od one u Brodsko-posavskoj županiji.
Gradić u slovenskoj Posavini nema vlastito sveučilište, već su mu fakulteti ispostave mariborskog. To je plus za Slavonski Brod. S druge strane, broj osnovnih škola jednak je (devet), dok Celje ima jednu gimnaziju više. Oba grada imaju osnovnu školu za djecu s posebnim potrebama, glazbenu školu itd. Zbog manjeg broja stanovnika po ustanovi, ovdje laganu prevagu odnosi slovenski grad.
NK Celje slovenski je prvoligaš, u najvišem rangu natjecanja, dok Marsonija nastavlja borbu za opstanak u hrvatskom trećem rangu. Ipak, crno-bijeli, u ligi koja je 18. po FIFA-inoj ljestvici, imaju puno teži zadatak od Slovenaca, koji su po tom pitanju na 31. mjestu. Celjski stadion može primiti više navijača, najviše oko 13 tisuća, ali će ga novi, moderni slavonskobrodski stadion, kad bude potpuno završen, i sa svojih maksimalnih 10 tisuća „Legionara“, sigurno zasjeniti.
Usporedbe bi se mogle nizati, a ako na kraju dodamo i kriterij „društvenosti“, gdje Celje, s čak 12 pobratimljenih gradova, glatko „pobjeđuje“, mogli bismo zaključiti da je Slavonski Brod pronašao „dobrog prijatelja“, ali da bi svoju „ekipu“ trebao proširiti. Uostalom, Karlovac i Pula, po veličini odmah iza i ispred njega, imaju ih šest odnosno sedam.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -