418
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Svaki treći dan prosinca posvećen je osobama s invaliditetom. Njih se većina „zdravih“ sugrađana i sjeti toga dana, potaknuta kakvim sadržajem koji je, kako se to pomalo protokolarno kaže, „senzibilizira“ za probleme i potrebe osoba s fizičkim hendikepom. Postoje, međutim, i oni „zdravi“ pojedinci koji su iz faze „senzibilizacije“ prešli na sljedeću - oni djeluju konkretno, i to cijelu godinu. Velika je to stvar i odricanje, pa se društvo, posvećivanjem jednoga dana u godini, 5. prosinca, odlučilo odužiti i njima, makar i simbolično.
Učinio je to i Grad Slavonski Brod, preko Povjerenstva za osobe s invaliditetom, održavši u Gradskoj knjižnici svečanu Sjednicu. Bila je to prilika da se rezimiraju volonterske aktivnosti i projekti u godini na izmaku te, sukladno tome, najzaslužnijima, u svojevrsne tri kategorije, dodijele nagrade.
Volonterima godine proglašeni su Josipa Krajinović i Denis Stehlik.
- Volontiram već nekoliko godina u Studentskom katoličkom centru. Moj je osnovni motiv zahvalnost, jer pomoći nekome već je samo po sebi određena nagrada i blagoslov. Kada slijedimo naputak Ivana Pavla II. da otvorimo vrata Kristu, i to pretvorimo u praksu, pišu se ovakve priče. Ovom prilikom pozivam sve mlade da iziđu iz svoje „zone komfora“ i postanu volonteri. Tim se sami izgrđujete jer dobivate više nego što dajete te kvalitetno koristite svoje slobodno vrijeme - kazao je u „minipropovijedi“ Denis Stehlik.
Udruga koje je i on član, Volonterski klub „Agenti dobrote“, nagrađena je kao dobar primjer prakse uključivanja volontera i promoviranja te aktivnosti. O klubu je više rekao vlč. Robert Farkaš.
- Izrasli smo iz najveće volonterske akcije u Hrvatskoj, „72 sata bez kompromisa“. Naime, pitali smo se zašto bismo se ograničili samo na dva dana u godini kad je toliko potrebitih, kojima je pomoć dobrodošla cijelo vrijeme. Tako se, na inicijativu voditelja Denisa Stehlika, okupilo oko 50 mladih aktivista, koji volontiraju sukladno svojim mogućnostima. Pedesetak akcija koje provodimo godišnje lijep je broj. Pitam se ponekad, s divljenjem, gdje pronađu sve te stare ljude kojima možda nitko danima nije otvorio vrata, koji nemaju nikoga i potpuno ovise o drugima - kazao je velečasni objasnivši da se volonterska pomoć odnosi na sve što oni mogu i znaju obaviti.
Nisu samo „zdravi“ ti koji mogu i znaju raditi. Uključivanje osoba s invaliditetom na tržište rada jedan je od ključnih koraka u postizanju ravnopravnosti po toj osnovi. Njihovu vrijednost kao radnika prepoznala je slavonskobrdsko tvrtka „Đuro Đaković TEP“. Ona je zahvaljujući zapošljavanju osobe s invaliditetom na neodređeno, podnijela titulu poslodavca godine.
- Prije dvije godine zaposlili smo prvu osobu s invaliditetom. To je naša Margareta, na koju smo jako ponosni. Prema osobama s ovim problemima, mogu to posvjedočiti na temelju svog dvanaestogodišnjeg iskustva, nismo nikada imali predrasuda, samo nam je žao što se one na naše oglase nisu prijavljivale - kazala je Marijana Marijić, rukovoditeljica Službe ljudskih resursa, koja je primila nagradu Grada uime spomenute tvrtke.
Ma koliki bio nesebičan rad ovih i drugih volontera, osobe s invaliditetom u Slavonskom Brodu i dalje se susreću s nizom problema.
- U gradu se definitivno po tom pitanju radi, napreduje se, ali je stanje još uvijek daleko od naših očekivanja. Nadam se da će i ovo malo kritika što smo ih danas uputili imati učinka na ljude koji odlučuju o tim stvarima. Prilagodba prostora i infrastruktura potrebna za kretanje osoba s invaliditetom danas nije nešto naročito skupa ni zahtjevna, a nama znači mnogo - kazao je Željko Pudić, predsjednik Povjerenstva za osobe s invaliditetom Slavonskog Broda.