SLAVONSKI BROD - Ako se ne promijene izborne jedinice, sljedeći izbori mogli bi biti neustavni - odjeknula je političkim hodnicima izjava Miroslava Šeparovića, predsjednika Ustavnog suda, probudivši rasprave o ovoj staroj temi. Osim zbog svoje težine, izjava je zanimljiva jer je, iako je to za njegovu funkciju načelno irelevantno, došla iz usta „starog asa“ HDZ-a, stranke koja je postojeće izborne jedinice i kreirala, kako se obično smatra, u svoju korist, na duge staze.
Povod ovakvome istupu bila je posljednja objava popisa stanovništva, koja je, zbog njegova smanjenja, postojeći sustav učinila još nepravednijim. Na ovaj problem upozoravali su dugi niz godina, a najviše - ispalo je, više „prigodničarski“ - o izborima za Sabor, brojni političari, stranke, pravni stručnjaci, analitičari i dr. No i ovdje je, dosad, uvijek prevagnula „inercija sustava“ jer velike stranke, prije svega HDZ, nisu htjele piliti granu na kojoj sjede.
- Kao što čujemo ovih dana, svoj prijedlog uređenja izbornih jedinica iznio je i Institut „Ivo Pilar“. Oglasila se, dakle, struka, a s tim se slažu manje-više sve stranke. Opći konsenzus postoji, i sad je samo pitanje kako da se ta reforma provede - zaključio je, u razgovoru za Plusportal, Mario Vučinić, predsjednik Županijske organizacije SDP-a Brodsko-posavske županije. Nužnost promjene argumentirao je upravo slavonskim primjerom.
Realno stanje i novi modeli
- Sadašnje stanje potpuno je nerealno. Uzmimo Slavoniju, koja je trenutno podijeljena na dvije izborne jedinice. Svaka od njih daje jednak, fiksni broj zastupnika, svaka po 14, jednako kao i jedinice s većim brojem stanovnika. Napomenut ću da je, prema mojim izračunima, Slavonija unazad 20 godina s nešto više 800 tisuća spala na oko 670 tisuća stanovnika, pa ih sada ima manje nego Zagreb. Optimalno rješenje, koje nudi SDP, jest podjela Hrvatske na šest izbornih jedinica, gdje bi svaka davala broj zastupnika razmjerno broju stanovnika. Tako bi npr. Grad Zagreb, kao zasebna jedinica, slao 28 zastupnika, dok bi iz slavonsko-baranjske jedinice, koja bi obuhvatila četiri slavonske županije i Virovitičko-podravsku, ali bi od zagrebačke jedinice imala manje stanovnika, u Saboru popunila 24 mjesta, i tako dalje. Pratile bi se dakle postojeće administrativne granice, županije, i s tim je prijedlogom naša stranka izašla u javnost. To ne znači da je to naš konačni stav, mi smo otvoreni za raspravu i dogovore, ali je neka osnova prema kojoj se, smatramo, treba ravnati.
Bivši pročelnik nekadašnjeg županijskog Ureda državne uprave, napomenuo je još jedan za ovu priču važan princip, a to je načelo reprezentativnosti.
- Valja istaknuti da bi broj mandata iz određene izborne jedinice bio sukladan broju stanovnika, a ne broju birača, jer se zastupnik, kada sjedne u saborske klupe, „bori“ za sve građane svoje izborne jedinice, uključujući i one koji mu nisu dali svoj glas. Drugim riječima, parlament treba, na ovaj način, predstavljati svih 3,8 milijuna stanovnika.
Uloga oporbe
Naš sugovornik smatra da vladajuća stranka ovo pitanje više ne može izbjegavati i da je jedino otvoreno kako će reorganizirati sustav, koji, na primjer, Grad Zagreb, suprotno svakoj logici, dijeli na četiri izborne jedinice.
No da bi inicijativa urodila plodom, najglasnija ipak treba biti oporba, gdje glavnu riječ ima, dakako, SDP. Sudeći po izjavama i argumentaciji ne samo Vučinićevoj nego i njegovih stranačkih kolega iz cijele Hrvatske, SDP zaista želi mijenjati izborni sustav, čak i pored činjenice što je i njemu, kao velikoj stranci, on išao na ruku. Socijaldemokrati, i u državi i u Slavonskom Brodu, imaju međutim neke druge probleme, koje moraju rješavati „u hodu“.
Unutarnji problemi u stranci
- Kao što je poznato, prelaskom jednog našeg člana u nezavisne, SDP ne participira u radu Gradskog vijeća, što je za našu stranku i naše glasače velika pljuska. To je naprosto plod rada, da ne kažem nerada Gradske organizacije SDP-a. Ipak, situacija u samoj stranci u gradu mnogo je bolja nego prijašnjih godina, kada smo bili medijski „nevidljivi“, pa ni na taj način nismo uspijevali artikulirati svoje političke ciljeve. Mislim da novi predsjednik GO-a Slavonski Brod, Anto Ravlić, dobro radi svoj posao. Naprosto smo stali na kraj nekim lošim praksama koje su nas srozavale, npr. neselektivnom primanju u članstvo. Imali smo, recimo, situacije da nam bivši saborski zastupnici ostanu dužni članarinu.
Samokritičnost, vidljiva iz Vučinićevih rezoniranja, a koju u politici najčešće treba tražiti svijećom, po njegovu je mišljenju preduvjet istinskoj „inventuri“ u stranci i okretanju nove stranice.
- Činjenice su činjenice, i treba ih jasno iskazati. Što nama, na primjer, vrijedi što „na papiru“ imamo određeni broj birača kad na izborima prođemo slabo? Čak bih rekao da su nas glasači „blago“ kaznili s obzirom na situaciju koju sam po dolasku zatekao u stranci. U Županijskom imamo tri zastupnika, potom tri načelnika općina, što je sasvim dobar rezultat. Isto tako, ja sam kao kandidat za župana, na proteklim izborima, u nepovoljnim uvjetima pandemije i slabe kampanje, osvojio pet tisuća glasova.
Navedeni su podatci Vučiniću pouzdan pokazatelj objektivne vrijednosti stranke i razlog za optimizam.
- Najvažnije što smo i na razini grada i na razini županije ostvarili stranačko jedinstvo te što smo svjesni prijašnjih grešaka. Kako sad stvari stoje, ako na sljedećim lokalnim izborima uzmemo i jedan mandat u Gradskom vijeću, to će biti uspjeh, mada ja vjerujem da mi vrijedimo i više. No dotad ima još mnogo vremena i drugih izbora, a to za nas znači i puno posla.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -