SLAVONSKI BROD / ZAGREB - Nedavno smo objavili informaciju kako je na području Brodsko-posavske županije, zbog isteka roka trajanja, uništeno oko 200 doza raznih vrsta cjepiva namijenjenih borbi protiv koronavirusa. Tragom te informacije, pokušali smo doznati kolika je šteta nastala u financijskom smislu. Kako bismo došli do te informacije, zatražili smo podatak o tome kolika je bila cijena jedne bočice cjepiva svakog proizvođača. U Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije kazali s nam kako niti jedan područni zavod ne raspolaže s takvom informacijom te su nas uputili na resorno ministarstvo. A Ministarstvo zdravlja na taj nam je upit odgovorilo na sljedeći način.
"Jedinična cijena je povjerljiv podatak iz sporazuma koji je Europska komisija u ime država članica potpisala s dobavljačima te Vam jedino možemo dati informaciju o sveukupnom iznosu cjepiva koji trenutačno doseže 830 milijuna kuna.", piše u odgovoru Ministarstva zdravlja, iz kojeg su istaknuli kako je do sada na području cijele zemlje uništeno 275.799 doza cjepiva radi isteka roka trajanja i nerealiziranih donacija zbog različitih tehničkih i organizacijskih prepreka. I to 154.644 doza cjepiva Astrazeneca, 35.892 cjepiva Moderna, 76.907 doza cjepiva Johnson&Johnson i 78.266 doza cjepiva Pfizer. "Uz navedeno je potrebno naglasiti da su same donacije složen proces za koji je nužan poseban transport i skladištenje, a rok trajanja je relativno kratak, tako da se radi o vrlo malom gubitku u odnosu na 5.220.878 utrošenih doza.", dodali su u svom odgovoru.
Iz ovih podataka koje nam je dostavilo Ministarstvo nemoguće je izračunati čak ni približan iznos troška nastalog uništenim cjepivom. Zbog čega je to tako, pokazat će vrijeme. Kada već ne možemo baratati iznosima, postavili smo pitanje je li broj uništenih doza mogao biti i manji da se naručivalo manje cjepiva? Sigurno da jest, no u Ministarstvu zdravlja ističu kako se u situaciji pandemije moralo reagirati na način da se osiguraju dovoljne količine kojih nije smjelo nedostajati za sve one koji su se željeli cijepiti. Mada niti kada su količine u pitanju nisu imali previše prostora za manevar.
"S obzirom na to da se radi o sporazumu Europske komisije, jasno je da je uloga Hrvatske u odrađivanju cijene i drugih uvjeta sporazuma bila ograničena što se odnosi i na odrađivanje količine cjepiva definiranih tzv. „proratama" koje je utvrdila Europska komisija prema broju stanovnika. Hrvatska je prilagođavala narudžbe cjepiva prema epidemiološkoj situaciji, broju stanovnika te samoj dostupnosti cjepiva. Primjerice, u periodu nestašice cjepiva, tijekom proljeća 2021. godine, osigurane su dodatne doze cjepiva, odnosno sve dostupne „prorate" kako bismo osigurali svim građanima navedena cjepiva i što više kontrolirali epidemiju. Osiguravanjem dostatnih količina cjepiva za sve dobne skupine stanovništva, dogovarali smo daljnju nabavu 50 posto doza koje su pripadale prema „proratama" Europske komisije. Rezultat navedenih narudžbi je više nego dovoljno cjepiva s obzirom da je to bio jedini način da se izbjegne nedostatak cjepiva jer manjak bi se mogao dogoditi u različitim situacijama koje je nemoguće unaprijed predvidjeti, primjerice u slučaju pojave novog soja virusa s težom kliničkom slikom i posljedičnim porastom interesa za cijepljenje, u slučaju slabljenja imuniteta i potreba za dodatnim dozama ili u slučaju razvoja novih cjepiva za više varijanti virusa SARS-CoV-2.", za SBplus su odgovorili iz resornog Ministarstva.
Prema njihovim podatcima, 'na lageru' sada u Hrvatskoj ima ukupno 5.450 doza cjepiva Astrazaneca, 198.990 doza cjepiva Moderna, 59.425 doza cjepiva Johnson&Johnson, 1.528.657 doza cjepiva Pfizer i 153.445 doza cjepiva Novavax. Od županija najviše je cjepiva na lageru u Splitsko-dalmatinskoj županiji odnosno 117.274 doza, a najviše ga ima u centralnom skladištu - 975.325 doza cjepiva različitih proizvođača. S njega je donirano 420 000 doza Astrazeneca cjepiva i 70 000 Moderne.
Kao najnovije koje se pojavilo na tržištu, cjepivom Novavax cijepljeno je ukupno 286 osoba. Na području Brodsko-posavske županije, njih dvadesetak U Ministarstvu zdravlja ističu kako je to "u okvirima očekivanog s obzirom na to da u stručnom smislu nema kategorija osoba koje bi trebale primiti upravo ovo cjepivo, a da nisu mogle primiti neko od cjepiva koje već godinu i više imamo na raspolaganju".
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -