1430
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Slavonskobrodska Opća bolnica „Dr. Josip Benčević“, postala je prvi i zasad jedini Nacionalni Centar za edukaciju medicinskih djelatnika za medicinski odgovor na veliku nesreću i katastrofu.
Time će biti iskorišteno šesnaestogodišnje iskustvo slavonskobrodskog tima koji je svih ranijih godina provodio MRMI (Medical Response to Major Incidents) tečajeve. Na YouTube kanalu MUP-a snimka jedne takve vježbe u brodskoj bolnici pogledana je više od 20 milijuna puta.
Odlukom ministra zdravstva Republike Hrvatske Vilija Beroša 2. listopada 2023. osnovan je gore spomenuti Centar za edukaciju, a ovaj se vikend u sklopu istog održava prvi od devet u nizu Cro MRMI tečajeva za potrebe edukacije i praktičnog usavršavanja medicinskih djelatnika iz cijele Republike Hrvatske.
- Ovo je vježba masovne nesreće. Ja sam u ulozi zapovjednika medicinske djelatnosti. Koordiniram rad s djelatnicima policije i vatrogasne postrojbe. Komuniciram i s kriznim stožerom Ministarstva zdravstva. Velika je ovo i važna vježba. Sudjeluje 60 djelatnika bolnica i zavoda za hitnu medicinu iz cijele Hrvatske. Od presudne je važnosti jer kad u manjim sredinama imate jedan autobus u prometnoj nesreći, to je već velika nesreća i morate sve dobro znati iskordinirati kako bi svi znali svoju ulogu u takvoj vrsti nesreće. - kazao je Damir Rošić iz Zavoda za hitnu medicinu Primorsko-goranske županije.
- Ovo je simulacija masovne nesreće. Dogodilo se zatrpavanje u hotelu. Više je ozlijeđenih i zatrpanih te vitalno ugroženih. Radimo prema određenim protokolima koje smo naučili na tečaju. Određena su radilišta, napravljen je dio za primarnu i sekundarnu trijažu, kao i retrijažu. Određeno je zapovjedno mjesto policije i vatrogasaca. Zajedno s glavnim koji komunicira s kriznim stožerom, određuju se prioriteti. Najvažnija je komunikacija, dobra koordiniranost involviranih službi i znanje. - kazala je Ljupka Hitrova iz zagrebačkog Nastavnog zavoda za hitnu medicinu.
- Naša zadaća je da naučimo kako se nositi u situacijama kada smo suočeni s posljedicama velikih nesreća. Ovo je realan scenarij i radimo sve što bismo radili na terenu. Cilj je zbrinuti većinu pacijenata najbolje što možemo. Dakle, ne odraditi za jednog sve, nego za što više njih najviše što možemo. Prvi put sam na tečaju i izvrsno je što učimo komunicirati s drugim službama, napraviti dobru organizaciju na mjestu nesreće,... - kazala je Irma Krpan iz Zavoda za hitnu medicinu Požeško-slavonske županije - Ispostave Pakrac.
- Danas smo stavili za primjer da je došlo do nekakve eksplozije i terorističkog napada u kojemu je ozlijeđeno 360 ljudi. Imamo ekipe koje ih trebaju zbrinuti na terenu, potom četiri bolnice koje su različito udaljene od mjesta događaja i krizni stožer koji pomaže koordinirati sve nas na terenu i bolnice međusobno. MRMI koncept primijenili smo prije dvije godine kad je na autocesti zbog slijetanja autobusa stradao veliki broj ljudi. - kazala je Branka Bardak, zamjenica ravnatelja Zavoda za hitnu medicinu Brodsko-posavske županije.
Za ovaj projekt edukacije od nacionalnog i šireg regionalnog značaja financijska sredstva osigurala je Vlada Republike Hrvatske i Međunarodna banka za obnovu i razvoj. Hrvatski zavod za hitnu medicinu prema predviđenom planu edukacije upućivat će izvanbolničke i bolničke medicinske djelatnike iz cijele Republike Hrvatske na edukaciju u Opću bolnicu Dr. Josip Benčević u Slavonski Brod.
- Želimo uspostaviti jedinstven sustav hitne medicinske pomoći koji će biti sposoban pružiti sveobuhvatnu pomoć u kriznim situacijama na moru, kopnu i u zraku, a sve radi pružanja sigurnosti građanima i posjetiteljima Lijepe Naše. U ovom trenutku slavonskobrodska je bolnica jedina u Hrvatskoj Nacionalni centar za edukaciju. To je tako zbog njezina geografskog i prometnog položaja, ali i djelatnika koji su prepoznali važnost edukacije. Od današnjeg dana čitav kat bolnice daju za raspolaganje u edukacijske svrhe. Zavodi za hitnu medicinu već su se naučili slati svoje djelatnike u Slavonski Brod. Drago mi je što je to zaživjelo kao tradicija. - kazao je u Slavonskom Brodu ministar zdravstva, Vili Beroš.
Službeno osnivanje Centra ujedno je i priznanje svim osobama koje su svojim dugogodišnjim radom i zalaganjem u proteklih 16 godina radili na edukaciji i treningu djelatnika i službi koje sudjeluju u sustavu zbrinjavanja velikih nesreća primjenom međunarodnog tečaja MRMI.
- Najviše veseli da su brodski djelatnici prepoznati kao nositelji izvrsnosti i oni koji mogu prenijeti znanje. Nadamo se da ćemo kroz devet tečajeva opravdati iskazano povjerenje te da ćemo zadržati entuzijazam, energiju i volju koje je Ministarstvo u nama prepoznalo. - poručio je ravnatelj brodske bolnice, Josip Samardžić.
Izgradnjom helidroma, brodska Opća bolnica dobit će na još većem značaju.
- Da bi pacijent imao gdje sletjeli i odakle uzletjeti trebamo helidrom. To me posebno veseli kao nekoga tko dugo godina radi u hitnoj. - kazala je Maja Grba Bujević, ravnateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu.
Podršku Centru i tečaju koji se održava tijekom vikenda svojim su dolaskom dali predsjednik Županijske skupštine brodsko-posavske i saborski zastupnik Pero Ćosić te privremeni pročelnik županijskog Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje, Branko Sabo.