Program je podijeljen u tri velike cjeline (Solidarni i pravedni, Gospodarstvo, Javna uprava 2.0) koje ukupno imaju 44 tematske podcjeline.
Danas predstavljamo program koalicije šest oporbenih stranaka, a koju predvodi Socijaldemokratska partija Hrvatske (SDP). U odnosno ključne politike njihovog izbornog programa za parlamentarne izbore 2024. godine. U koaliciji koja nastupa pod sloganom "Rijeke pravde", osim SDP-a nalaze se i Centar, HSS, Dalija Orešković i ljudi s imenom i prezimenom, Narodna stranka-reformisti i Glas-građansko liberalni savez.
Izborni program ove koalicije je najopsežnji od svih koje smo do sada objavili i sastoji se od čak 207 stranica. Program je podijeljen u tri velike cjeline (Solidarni i pravedni, Gospodarstvo, Javna uprava 2.0) koje ukupno imaju 44 tematske podcjeline. Tekst programa je koncipiran na način da svaka podcjelina ima tri glavna elementa ili pitanja (Polazišta, Ciljevi i Mjere koje se predlažu) na koja se odgovara u svakoj od podcjelina.
U nastavku donosimo sedam politika koje ova koalicija šest stranaka drži najvažnijima za parlamentarne izbore 2024. godine.
Dočekaj svoj red na pregled
Svjesni smo važnosti jačanja javnog zdravstva. Naši građani više ne smiju trošiti dodatan novac plaćajući zdravstvene usluge u privatnim ordinacijama.
Postojeće politike nisu se uhvatile u koštac s dugim listama čekanja, što je dovelo do “tihe privatizacije” zdravstva i pojačalo neravnopravnost u društvu. U medijima svakodnevno čitamo o ljudima koji ne mogu stići na red za liječenje: jedan pacijent čekao je u prošloj godini ultrazvuk abdomena čak 16 mjeseci! Druga pacijentica bila je naručena na MR mozga za 26 mjeseci, a na mamografiju dojke u KBC Rebro – ako ste se prijavili u siječnju ove godine – možete doći na red tek u listopadu 2025.! U KB-u Dubrava, primjerice, na ultrazvuk abdomena dolazite na red tek u prosincu ove godine.
Bolnice će raditi izvan radnog vremena radi smanjenja lista čekanja
Koalicija Rijeke pravde riješit će taj problem. Bolnice će raditi izvan redovnog radnog vremena radi smanjenja čekanja i pružanja usluga izvan uobičajenih sati. Jednako liječenje bit će dostupno svim građanima, bez obzira na mjesto prebivališta ili materijalni status, a liste čekanja smanjit ćemo na minimum. Naš prioritet bit će skrb za djecu s teškoćama u razvoju, osobe s invaliditetom, mentalnim poremećajima te oboljele od rijetkih i nasljednih bolesti.
Radit ćemo i na poboljšanju reproduktivnog zdravlja građana i proširenju prava na medicinski potpomognutu oplodnju. Uložit ćemo dodatne napore i u smanjenje perinatalne smrtnosti, jačanje primarne pedijatrijske skrbi i poboljšanje zdravstvene skrbi za djecu.
Otvaranje bolničkih kapaciteta izvan redovnog radnog vremena omogućit će priljev bolesnika iz zdravstvenog turizma i privatnog sektora, što će rezultirati i dodatnim prihodima sustavu, ali i omogućiti dodatnu materijalnu stimulaciju zaposlenima u zdravstvenom sustavu.
Naš glavni cilj je povećanje dostupnosti i kvalitete zdravstvene zaštite u svim krajevima Hrvatske.
Foto: SDP
Stambeno pitanje u Hrvatskoj, imamo Plan za stan
Rastuće cijene nekretnina i nedostatak priuštivih stanova postaju sve veći problem za naše građane, dok se pravo na stanovanje smatra temeljnim ljudskim pravom. Istovremeno, rast turizma potiče kratkoročno iznajmljivanje, dok ulazak u Europsku uniju dovodi do povećanja broja stranih kupaca nekretnina.
Nespremnost postojećeg modela poticanja stanogradnje, poput APN-a, da riješi problem nedostatka ponude samo pogoršava situaciju, Istovremeno, podaci pokazuju da je čak 30% nekretnina prazno, dok je 20% u povremenoj upotrebi.
Kako bismo pronašli rješenja za ove izazove i osigurali dostupnost priuštivih stanova, donijet ćemo niz mjera stambene politike, među kojima je i osnivanje namjenskog fonda, zaduženog za gradnju i obnovu stanova, kako bi se povećala ponuda priuštivih stanova. Tu su i zakoni za poticanje razvoja stambenog sektora, koji će poticati razvoj stambenog sektora i osigurati stabilno tržište, kao i promicanje stambenih zajednica, kroz koje je potrebno stvoriti poticajno okruženje za razvoj stambenih zajednica kako bi se osigurala socijalna povezanost i podrška.
Revitalizacijom napuštenih objekata obnovit ćemo postojeće prostore i iskoristiti ih za stanovanje.
Kroz naše stambene politike definirat ćemo modele stanovanja koji će uključivati različite skupine građana, uključujući mlade, deficitarna zanimanja i starije osobe, a planiramo ulaganje od 1,5 milijardi eura tijekom našeg mandata kako bismo ostvarili te inicijative.
Foto: SDP
Besplatni vrtići za sve i veći dječji doplatak
U Hrvatskoj se suočavamo s nedostatkom mjesta u vrtićima te nedovoljnim brojem odgojitelja, što narušava kvalitetu odgojno-obrazovnog procesa. Otvorit ćemo vrtiće koji će biti za svu djecu besplatni.
Poboljšat ćemo uvjete rada i plaće odgojitelja. Doplatak za djecu postat će ključna komponenta u sustavu obiteljskih potpora, a visina doplatka ovisit će o dobi djeteta.
Nedostatak mjesta u vrtićima te nedovoljan broj odgojitelja narušava kvalitetu odgojno-obrazovnog procesa u Hrvatskoj, a brojne obitelji, posebno one nižeg socioekonomskog statusa, suočene su s nizom izazova koji ne bi smjeli postojati u modernoj i uređenoj državi.
Tu je i nesustavni rad s djecom s razvojnim rizicima ili teškoćama te nedostupnost stručnih timova. Ove izazove riješit ćemo sveobuhvatnim pristupom; poboljšanjem kapaciteta ustanova, boljim financiranjem i poštivanjem standarda kvalitete, što se postiže i kroz uspostavu sustava praćenja i vrednovanja.
Uspostavit ćemo optimalne mreže vrtića diljem zemlje
Naša reforma će uspostaviti optimalne mreže ustanova diljem zemlje i osloboditi roditelje troška boravka djece u vrtićima koji će za sve biti besplatni. Kriteriji za upis djece u vrtiće bit će jasni i pravedni kako bi se osigurala jednaka prilika za sve mališane.
Poboljšat ćemo uvjete rada i plaće odgojitelja, poštivati pedagoške standarde, a osigurat ćemo i provođenje rane identifikacije razvojnih potreba djece te podržati njihov razvoj.
Kad je riječ o dječjem doplatku, unaprijedit ćemo demografsku sliku kroz dodatne mjere usmjerene prema mladim obiteljima, s posebnim naglaskom na ulogu očeva u obiteljskom životu. Cilj nam je promijeniti percepciju o ulozi roditelja unutar obitelji, a doplatak za djecu će postati ključna komponenta u sustavu obiteljskih potpora.
Povećat ćemo trajanje očinskog dopusta, ovisno o broju djece, na 20 radnih dana za jedno dijete, a na 25 radnih dana u slučaju blizanaca, trojki ili rođenja više djece istodobno. Jasno ćemo odrediti iznose roditeljskih naknada, uključujući i dvostruke naknade za roditelje djece blizanaca.
Foto: SDP
Odlučno protiv korupcije
Nema sumnje da je korupcija u Hrvatskoj danas jedan od temeljnih problema države. Prema godišnjem izvješću Transparency Internationala iz 2024. godine, od 180 država Hrvatska je na 57. mjestu svjetske ljestvice korupcije, s 50 od mogućih 100 bodova. To nas stavlja na začelje Europske unije po percipiranoj stopi korupcije.
Povećat ćemo i efikasnost kontrole imovinskih kartica i to osnaživanjem ovlasti Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, a proširit ćemo i nadležnosti nad poslovanjem poslovnih subjekata u vlasništvu obveznika Zakona o sprječavanju sukoba interesa (ZSSI) na trgovačka društva i ustanove osnovane od strane javnopravnih tijela u kojima obnašatelji javnih dužnosti obavljaju svoje funkcije.
Osigurat ćemo transparentno praćenje poslovanja obnašatelja javnih dužnost
Kako bismo u Hrvatsku vratili poštenje i transparentnost, proširit ćemo i obveze u situacijama gdje poslovni subjekti u vlasništvu članova obitelji obnašatelja javnih dužnosti mogu sklapati poslovne ugovore s tijelima javne vlasti koja su osnovana od strane tijela javne vlasti u kojima se obnaša javna dužnost.
Dodatno, osigurat ćemo transparentno praćenje poslovanja poslovnih subjekata obnašatelja javnih dužnosti i članova njihove obitelji s drugim tijelima javne vlasti radi sprječavanja korupcije, a povjerenstvu za odlučivanje o sukobu interesa omogućit ćemo pravo traženja svih potrebnih podataka od privatnih pravnih i fizičkih osoba radi utvrđivanja relevantnih okolnosti u postupcima koje je ovlašteno provoditi.
Uredit ćemo i obveze obnašatelja javnih dužnosti (lobiranih osoba) tijekom procesa lobiranja i utvrditi periodičnost izvještavanja o provedenom lobiranju, kako bi se osigurala transparentnost i integritet u procesima donošenja odluka.
Za uspješnu borbu protiv korupcije treba nam neovisno pravosuđe
Korupcijom se najefikasnije bavi neovisno pravosuđe. Ono predstavlja jedan od glavnih stupova društva i ako je pravosudni sustav neovisan i stabilan to se pozitivno preslikava na stanje u društvu u pogledu vladavine prava i zaštite ljudskih prava, kao i gospodarskog razvoja jedne države.
Nažalost, Republika Hrvatska u mandatu vlade Andreja Plenkovića pokazuje popriličan prijezir prema borbi protiv korupcije svjesno potičući netransparentnost i arbitrarnost pri odlukama koje donose ključni donosioci odluka što je polazna osnova i plodno tlo za stvaranje koruptivnog okruženja. Politički ovisno pravosuđe dovodi do toga da su procesi protiv korumpiranih obnašatelja javnih dužnosti manje imuni na utjecaje i usporavanje i zataškavanje istih.
Građani će nadzirati izbor pravosudnih dužnosnika
Stvaranje neovisnog i učinkovitog pravosuđa počinje izborom pravosudnih dužnosnika, zbog čega je potrebno promijeniti način njihovog izbora, između ostalog i jačanjem građanskog nadzora, uvodeći u DSV i DOV predstavnike građana i nevladinih organizacija kako bi proces bio otvoreniji i podložan kritici šireg kruga ljudi.
Kontinuirano ćemo povećavati materijalni status pravosudnih dužnosnika i administrativnog osoblja (na što je ukazala i EK) te kadrovski potencijal uz istovremenu uspostavu jasnijih kriterija napredovanja, nagrađivanja, ali i kažnjavanja zbog lošeg rada.
Razmotrit ćemo i ponovno uvođenje reizbora pravosudnih dužnosnika nakon određenog broja godina pri čemu bi kriteriji za to bili jasno istaknuti i komunicirani.
Kako bi se spriječila korupcija među pravosudnim dužnosnicima, uz jačanje kontrole imovinskih kartica, uvest ćemo i tzv. sustav „vettinga“, odnosno kontrolu porijekla imovine pravosudnih dužnosnika.
Ojačat ćemo i suradnje između tijela na nacionalnoj razini i tijela kao što su Europski ured za borbu protiv prijevara (OLAF) i Ured europskog javnog tužitelja (EPPO), koja doprinose otkrivanju, istrazi i kaznenom progonu korupcije.
Foto: SDP
Više novca u džepovima građana
Životni standard hrvatskih radnika i umirovljenika u značajnom je padu izazvanom inflatornim šokovima, a pogoršanom promašenim političkim odlukama. Rast životnih troškova i cijena energenata, hrane i ostalih proizvoda i usluga nije pratio i rast mirovina i prosječne plaće. U krizi su veliki poduzetnici dodatno povećali svoje profite, dok su radnici i umirovljenici opet izvukli deblji kraj.
U našoj Hrvatskoj, radnici i umirovljenici dobit će dio novostvorene vrijednosti koja im pripada, a to ćemo ostvariti reformom sustava poreza na dobit. Smanjit ćemo porez na dobit za poduzetnike koji isplaćuju veće plaće te uvesti porez na ekstraprofit za sektore koji su iskoristili inflaciju. Uvest ćemo i pravedniji sustav plaća u javnom sektoru kako bismo spriječili odlazak ljudi iz zemlje.
Zaštitit ćemo naše radnike i njihova prava
Živimo u zemlji smanjenog sindikalnog djelovanja i nejasnih politika plaća. Naši radnici žive u nesigurnosti, suočeni s upotrebom fleksibilnih ugovora i privremenim poslovima. Tradicionalni radni modeli se mijenjaju alternativnim oblicima rada, a tu je i globalizacija koja mijenja način na koji poslodavci traže radnu snagu, često birajući jeftinije radnike iz drugih zemalja.
Osim što ćemo donijeti više novca u džepove naših radnica i radnika, zbog svega navedenog bolje ćemo štititi i njihova prava.
Stvorit ćemo pravedan sustav rada koji smanjuje nejednakosti, osigurava stabilnost na tržištu rada te rješava probleme rodne diskriminacije, posebno kod zapošljavanja žena. Također, osigurat ćemo pristojne plaće za sve radnike u javnom i privatnom sektoru te unaprijediti radne odnose i zaštititi prava radnika.
Smanjit ćemo nejednakosti i osigurati rast plaća
Kako bismo poboljšali uvjete rada, ravnomjerno ćemo raspodijeliti porezno i doprinosno opterećenje na sve vrste rada kako bismo smanjili nejednakosti i osigurali rast plaća.
Važno je pojednostaviti sustav plaća, promicati transparentnost u plaćama i jasno odrediti minimalne iznose povećanja za različite oblike rada. Povećat ćemo sudjelovanje radnika u odlučivanju kroz radnička vijeća i ojačati institucije nadzora nad provedbom zakona i propisa, poput Hrvatskog zavoda za zapošljavanje i inspekcija rada.
Investiranje u tehnologiju, stvaranje inovativnih klastera te jačanje institucija ključni su za poticanje poduzetništva, rast malih i srednjih poduzeća te integraciju u globalne lance vrijednosti, što će potaknuti rast produktivnosti i inovacija.
Foto: SDP
Mirovina od 750 eura
Živimo u zemlji u kojoj je ugrožena ekonomska sigurnost umirovljenika. Rast mirovina nije ispratio rast cijena i plaća, a uz visoku stopu inflacije to predstavlja ključni problem za naše umirovljenike – koji danas žive pod stalnom prijetnjom siromaštva.
Povećat ćemo prosječnu mirovinu na više od 750 eura tijekom četverogodišnjeg mandata. To ćemo postići promjenom formule za usklađenje mirovina, uvođenjem trajnog dodatka i postupnim povećanjem mirovina.
Osigurat ćemo dostojanstven život umirovljenicima na svim razinama, podići njihov standard i ekonomsku sigurnost te smanjiti nejednakosti u društvu. Kroz značajno povećanje mirovina, osigurat ćemo stabilnost, financijsku i socijalnu održivost mirovinskog sustava, što će umirovljenicima omogućiti bezbrižan život.
Male mirovine nisu jedini gorući problem naših umirovljenika. Tu je i nedostatak mjesta u domovima, kao i nedostatak njegovatelja i medicinskih sestara. Obitelji s nižim prihodima ne mogu si priuštiti dom za starije članove svoje obitelji, financiranje domova je također nedovoljno, a upravljanje objektima suočeno je s nedostatkom kvalificiranog osoblja i ilegalnim radom. Institucionalna skrb za umirovljenike mora biti dostupna svakom umirovljeniku u Hrvatskoj, bez obzira na socijalno i ekonomsko podrijetlo ili mjesto stanovanja.
Osigurat ćemo osnovne životne potrebe i ukloniti financijske prepreke za smještaj umirovljenika u domove. Uspostavit ćemo optimalne mreže domova diljem zemlje, a povećanjem atraktivnosti profesija njegovatelja i medicinskih sestara te decentralizacijom sustava socijalne skrbi omogućit ćemo svim umirovljenicima – bez obzira na visinu njihove mirovine – pristup smještaju u domove za starije i nemoćne.
Foto: SDP
Naši mladi ostaju u našoj zemlji
Godine HDZ-ove vladavine pretvorile su mlade u građane drugog reda koji su na svim osnovama potpuno isključeni iz društva. Nepostojanje politike razvoja sektora s bolje plaćenim radnim mjestima te izostanak suvisle stambene politike rezultiralo je time da mladi ostaju do 34. godine života u roditeljskom domu, po čemu smo najgori u Europskoj uniji. Troškovi studiranja porasli su za 37 %, a država ne nudi adekvatna rješenja u pogledu smještaja, prehrane i regulacije studentskog rada.
Samo prošle godine 3.000 studenata u Zagrebu i 1.000 studenata u Splitu nije primljeno u studentske domove. Zdravstveni sustav je u kolapsu, preko 50.000 mladih ima problem s mentalnim zdravljem, a na kontrolni pregled kod dječjeg i adolescentnog psihijatra čeka se 169 dana. Izostaje jasna vizija razvoja sektora mladih te ga se ciljano nastoji zarobiti, što svjedoči činjenica da je izmjenama Zakona o savjetima mladih omogućeno da tri četvrtine nacionalnog savjeta mladih čine članovi Mladeži HDZ-a.
Stvorit ćemo društvo socijalne pravde i jednakih šansi
Temeljni cilj naših politika za mlade je stvaranje društva baziranog na ravnopravnom položaju mladih, jednakosti šansi, socijalnoj pravdi i inkluziji socijalno marginaliziranih skupina.
Nacionalna politika za mlade, sadržana u novom, kvalitetnijem i preciznijem Nacionalnom programu za mlade, bit će međusektorska te će obuhvatiti različita područja od stanovanja, studentskog standarda, obrazovanja, zdravstva, rada i zapošljavanja, slobodnog vremena, ljudskih prava, socijalne inkluzije, ekološke i digitalne transformacije, do participacije mladih.
SDP putem “Plana za stan” planira osigurati mladim ljudima priuštivo stanovanje kroz različite modele poput dugoročnog najma i prodaje društveno priuštivih stanova. Formirat ćemo poseban fond za gradnju i obnovu stanova kojim ćemo izgraditi 15 000 stanova u šest godina. Kroz novu poreznu reformu, ciljana ulaganja u podrazvijene regije i razvijanje sustava inovacija, poticat ćemo otvaranje novih, kvalitetnijih i bolje plaćenih radnih mjesta za mlade.
Povećat ćemo kapacitete studentskog smještaja i uvesti građanski odgoj kao zaseban predmet
Povećat ćemo kapacitete studentskog smještaja kroz dogradnju postojećih i izgradnju novih studentskih domova kako bismo postigli europski prosjek od 20 % smještenih studenata u studentskim domovima. Uvest ćemo novu regulaciju studentskog rada kroz povećanje godišnjih limita zarade i osnaživanje studentskih radničkih prava.
Zaposlit ćemo stručno psihološko/psihijatrijsko osoblje u sve domove zdravlja, škole i fakultete u Hrvatskoj, povećat ćemo broj specijalizacija za dječju i adolescentu psihijatriju, formirati mobilne timove stručnog osoblja te uvesti koncept emocionalne pismenosti u škole.
Definirat ćemo sektor mladih kroz novi Zakon o mladima te donijeti dugoročnu viziju razvoja sektora mladih. Učinit ćemo kulturni sadržaj dostupniji mladima kroz besplatni pristup kulturnim ustanovama i godišnje financijske potpore za kulturne aktivnosti i sadržaje. Stavit ćemo snažniji naglasak na digitalizaciju javnih usluga i alata koji mladi učestalo koriste, posebno u obrazovanom sektoru, te ćemo poticati razvijanje adekvatne digitalne infrastrukture, uključujući 5G mrežu.
Foto: SDP
Cijeli program koalicije "Rijeka pravde" moguće je pročitati OVDJE.