/ 21
4538
Prikaza
61
Komentara
SLAVONSKI BROD - Subota je, kako smo pisali, bila „udarni dan" brodske HDZ-ove mladeži. Večernjim programom u Knjižnici, njihov predsjednik Marko Šimić, mladi diplomirani pravnik, uvodno pozdravljajući nazočne, a među njima i jedinog, sada pravog političara, kandidata za gradonačelnika Dragana Jelića, u nastupu demonstrirao je sigurnost i odmjerenu, konciznu retoriku, primjereniju već iskusnim političarima i govornicima. Jelić je u dvije tri rečenice iskazao potporu mladima i njihovoj namjeri opisanoj u uvodu ovog članka.
Cijeneći intenciju organizatora, Mladeži HDZ-a Brodsko-posavske županije, mladima pružiti priliku javno prezentirati vlastitu kreativnost i dosege na različitim stvaralačkim područjima, a razlogom Svjetskog dana poezije, i osvrćući se na predstavljanje mladih pjesnika, koliko god osjećao bliskost s poetama, ali zbog onoga što sam čuo i kako sam čuo, odmah u početku bih mogao krenuti iskazom rezignacije i vrlo slabom, najslabijom, ocjenom. Dakako, ako je samo o poeziji riječ.
Različite poetike i kvalitativna ujednačenost
Troje autora - Anđela Bionda, Josip Rakić i Antonio Gavran - mlade su osobe posve različite poetike. Ako ova riječ nije prejaka za ono što su prezentirali jer ne treba biti posebno kritičan a da se najjednostavnije kaže - pred njima je, generalno, dalek put do pjesništva.
Anđela Bionda i Josip Rakić imaju objavljene zbirke iz kojih su kazivali svoje stihove, a Antonio Gavran u rukopisu ima petstotinjak pjesama.
Rakićeva zbirka „Priče moga Dide" programatska je, a sam autor, koji dolazi iz Ruščice, objašnjavajući svoj „program" kaže: „Tko zna - nek se podsjeća, a tko ne zna - nek se uči". Očito svjestan svoje autorske „kvalitete" i pozicije među pjesnicima, Rakić je samokritičan, ali i odlučan ne osvrtati se toliko na formu, koliko mu je važan sadržaj i namjera - stihovima istrgnuti iz zaborava slike iz zavičajne prošlosti i života slavonskog seljaka.
Anđela Bionda, studentica prava, čitala je lirske iskaze iz svoje knjige „Izvor sreće". Iako prožete melankolijom i sladunjavošću, njene, sebi okrenute pjesme, šalju i poruku potrebe uvijek u sebi zadržati djetinju ljubav i optimizam.
Antonio Gavran iz Donjih Andrijevaca svoja poetska razmišljanja, obilježena pitanjem smisla i egzistencije, iznosi u slobodnoj formi. Stil, širina razmišljanja i leksik ovog autora govore o njegovoj neupitnoj načitanosti i potencijalu no to su, kao i kod prethodna dva autora, tek naznake trasa kojim bi, možda, mogli doći do cilja.
Ukupnom dojmu večeri, svojim prekrasnim pučkim pjevanjem, najznačajnije su doprinijele djevojke iz ženske pjevačke skupine KUD-a „Kupina" iz Kupine.
Dajte ne budite smiješni, pa tko ima sluha da uopće nešto organizira u ovom gradu,a da od toga ima nema koristi? Svi to rade pa tako zasigurno i mladež HDZ-a, ma kakva god ona bila, usput drago mi je da... Prikaži sve se ovaj Gavran direktno javio i oprao naslov koji je Stipić napisao i usput koji je i doveo do ovog sveobuhvatnog komentiranja... Nadam se Stipiću da ti je sad jasno što radiš, pokazuješ tu neke mailove koji su drugačiji od teksta koji si objavio i govoriš kako nisi želio povrijediti rad tih mladih ljudi i na kraju ga opet objaviš, žao mi je ako zbog toga prestanu pisati ma kakvi god bili i poput ostale mladeži nađu svoje mjesto u "brodskim birtijama" za šankom uz prekrasnu klasičnu glazbu Mile Kitića i društva, i sve zbog toga što ih nadobudni pojedinci svrstavaju u isti koš s lopovima i prevarantima... Organiziraj ti u gradskoj knjižnici skup mladih pjesnika i onda budi komentator kao organizator toga skupa, neću ti ništa na to reći! Štoviše napokon ćeš dobiti čestitke jer konkretno nešto radiš!
robro@"potpisujem" i mislim da je to pravi rezime ove koliko vidim žustre rasprave @savjest mislim da bi energija koju dajete u ovim komentarima dobro poslužila u kuhinji, naime idu Blagdani, ispusite se malo nasjeckanju svih potrebnih namirnica za "francusku" salatu... Prikaži sve i zamislite da je to novinar sbplusa (sarkazam, naravno)