3508
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Zagađenje zraka u Slavonskom Brodu je bolest koja ima višestruku etiologiju i kao takvu je treba tretirati i liječiti. - s današnje medijske konferencije posvećene problemu zagađenja zraka poručio je predsjednik Gradskog odbora HDZ-a Slavonskog Broda, dr.sc. Josip Samardžić.
Presica je organizirana povodom visokih koncentracija lebdećih čestica koje su posljednjih desetak dana višestruko premašile dozvoljenih 50 mikrograma po metru kubnom. Pri tome je i dr. Samardžić istaknuo ono, o čemu je SBplus već izvijestio, a to je da u ovom trenutku Rafinerija nije primarni onečišćivač zraka.
- Od ekoloških udruga, pojedinaca, preko lokalne i državne vlasti svi smo bili uključeni u proces rješavanja problema primarnog zagađivača zraka, A to je bila Rafinerija koja je, kao rezultat tog zajedničkog djelovanja, ušla u remont sukladno okolišnoj dozvoli. Prema službenim informacijama vidljivim iz Rafinerije, kotlovi su navodno plinoficirani te se čeka spajanje na plinovod. Pogoni rafinerije ne rade, osim jednog koji je u upotrebi za potrebe grijanja te on ne može biti razlogom ovog onečišćenja. - kazao je dr. Samardžić, apostrofirajući kako je ovaj, nekada primarni izbor onečišćenja, sada u mirovanju te da uzroke posljednjih visokih koncentracija treba tražiti u ložištima i prometu. Naglasio je kako nije dovoljno samo pisati dopise, nego da svi zajedno, bez obzira na poziciju u vlasti, ili stranačku pripadnost, trebaju zajednički djelovati kako bi se postigao konačni cilj, a to je čist zrak.
- Svima nama koji ovdje živimo u interesu je da udišemo čist zrak i u tom smjeru trebamo donositi rješenja, ali ona koja će biti utemeljena na zakonu, struci i dobroj volji svih nas, prvenstveno kao građana ovoga grada - kazala je Anita Holub, predsjednica Kluba vijećnika HDZ-a u Gradskom vijeću Slavonskog Broda, dodavši kako vijećnici HDZ-a unutar vijeća čine ono što jedino i mogu, a to je aktivno sudjelovanje u raspravama.
- Osnovni kriterij za poboljšanje kvalitete zraka je donošenje kvalitetnog i zakonski utemeljenog akcijskog plana kojeg Grad Slavonski Brod, čija je to obveza, nije donio još od prosinca 2018. godine. - dodala je.
Na medijskoj konferenciji govorio je i dr. Ante Cvitković (HDZ), najavljen kao zdravstveni ekolog, koji je ovom prilikom utvrdio kako posljednjih dana, kada je u pitanju sumporovodik, bilježimo tek četiri manja prekoračenja od dozvoljenih koncentracija.
- Kada je u pitanju benzen tu valja napomenuti da se njegove koncentracije promatraju na godišnjoj razini te nikako satne koncentracije benzena ne možemo uspoređivati s onima koje se, kao dozvoljene, promatraju na propisanoj godišnjoj koncentraciji. Mi smo zadnjih dana imali, dakle, uglavnom prekoračenja lebdećih čestica i to onih PM10 do 300 mikrograma po metru kubnom, a dozvoljeno je 50 mikrograma. Izvor za lebdeće čestice su dominantno kućna ložišta, promet, industrija, ali i prirodni fenomeni koji su se dešavali zadnje vrijeme, a što je vidljivo i u drugim dijelovima zemlje gdje su u istom razdoblju zabilježena značajnija onečišćenja zraka - naglasio je dr. Cvitković, poručivši kako je preporuka svjetske i europske, ali i hrvatske zdravstvene organizacije, težiti tomu da se svim mogućim mjerama pokušaju smanjiti koncentracija lebdećih čestica u zraku koje utječu na povišen kardiovaskularni morbiditet i mortalitet.
U slučaju Slavonskog Broda, mišljenja su u HDZ-u, to bi značilo pomoći građanima i industriji pri prelasku na ekološki prihvatljiviji energent, ubrzanju postupka plinofikacije u pojedinačnim slučajevima, pomoći pri subvencioniranju energetske obnove kuća i stambenih zgrada. Pri tome, dodali su danas, nije dovoljno samo slati dopise, nego je nužno djelovati. No, naglasili su, na to djelovanje pozvani su svi, ne samo lokalna vlast, stranke, saborski zastupnici, koji zajednički trebaju utvrditi ciljeve i boriti za rješavanje problema koji mogu pridonijeti čišćem zraku, nego i sami građani koji u svakodnevnom životu trebaju činiti sve kako bi što manje zagađivali zrak.