329
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Projekt Win-Win, faza II - programi produženog boravka i predškole za učenike i djecu pripadnike romske nacionalne manjine u Slavonskom Brodu, naziv je projekta koji se provodi već više od godinu dana u prostorima Osnovne škole Hugo Badalić u Slavonskom Brodu. Riječ je naime o hvalevrijednom projektu za čiju provedbu se došlo temeljem dosadašnjeg iskustva koje je pokazalo kako je među romskom djecom prisutan problem nedostatka vještina pisanja, čitanja i razumijevanja hrvatskoga jezika, ponavljanja razreda te napuštanja škole. Upravo iz toga razloga javila se potreba za pravovremenom intervencijom i njihovim što ranijim uključivanjem u programe obrazovanja kako bi pri upisu škole romska djeca bolje poznavala hrvatski jezik i na taj način bila uspješnija tijekom svoga obrazovanja.
Projekt Win-Win, faza II - programi produženog boravka i predškole za učenike i djecu pripadnike romske nacionalne manjine u Slavonskom Brodu ukupne je vrijednosti 1.176.087,37 kn (156.093,62 eura) i u stopostotnom je iznosu financiran sredstvima Europske unije. Korisnik projekta je Grad Slavonski Brod dok su partneri u provedbi Osnovna škola Hugo Badalić Slavonski Brod, Dječji vrtić Ivana Brlić Mažuranić Slavonski Brod i Romska organizacija mladih Hrvatske. Razdoblje provedbe projekta je od 8. lipnja 2021. do 8. lipnja 2023. godine.
Prva faza projekta koja se provodila tijekom 2018. i 2019. godine potvrdila je kako su djeca uključena u ovaj projekt ostvarila značajniji uspjeh od one romske djece koja do sada nisu imala priliku pohađati predškolski program i program produženog boravka te je zbog toga bilo iznimno važno nastaviti s njegovom daljnjom provedbom.
Druga faza projekta Win-Win započela je početkom školske godine 2021./2022. provođenjem programa produženog boravka za polaznike 1. do 4. razrede Osnovne škole Hugo Badalić kojim je obuhvaćeno 50 učenika romske nacionalne manjine. Ovaj program je omogućio ostvarenje boljeg školskog uspjeha za učenike s obzirom da su isti ostvarili pomoć pri pisanju zadaća i ponavljanju gradiva dok je vrijeme raspoloživo za druženje i igru pospješilo socijalizaciju i integraciju ciljane skupine. Kroz projekt je uz redovan prijevoz učenicima romske nacionane manjine uključenima u program produženog boravka osiguran i svakodnevni prijevoz nakon programa na relaciji od Područne škole do naselja Josip Rimac.
Uključenosti ciljnih skupina svakako pridonosi i Romska organizacija mladih Hrvatske koja aktivno djeluje na području Slavonskog Broda i koja svojim angažmanom diseminira informacije o projektu u Romskoj zajednici, educira roditelje o koristi obrazovanja te osigurava suradnju obitelji ciljanih skupina. U tu svrhu kroz projekt je angažiran koordinator dok su dva pratitelja angažirana u svrhu pratnje, podrške i nadzora pri prijevozu djece romske nacionalne manjine u program predškole.
Zahvaljujući ovom projektu, romskoj se djeci nastoji osigurati jednak početak obrazovanja kao i svoj ostaloj djeci.
Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.
Sadržaj objave isključiva je odgovornost Grada Slavonskog Broda.