Impozantno zdanje postat će novo kulturno središte Požeško-slavonske županije.
POŽEGA - Gradski muzej Požega otvorio je danas svoja vrata nakon što u njemu tri i pol godine nije bilo događanja.
No, vrijedilo je čekati. Suvenirnica, nova izložbena dvorana veličine stotinjak kvadratnih metara za povremene izložbe, prostor za radionice te prvi kat i podrum rezervirani za novi stalni postav koji je također predstavljen u subotu, 1. lipnja. Desetak je puta veći od posljednjeg stalnog postava i prostire se na čak šeststo kvadratnih metara. Čuva najstariju krunicu pronađenu na tlu Hrvatske, prvi zapis na latinici i staroslavenskom jeziku u Hrvatskoj, prvi udžbenik iz Kemije, prve tiskane novine u Slavoniji,... tako da Požežani imaju na što biti ponosni.
Ilustracija. Foto: Ž.G./PLUS
- Prije 29 godina Požegu je pogodio potres koji je ne samo uništio statiku Muzeja nego je i oštetio stalni postav. Zbog toga i višegodišnjeg neulaganja mnogi dijelovi Muzeja izgledali su ruševno. Danas mogu reći samo jedno - kakvo čudo u očima našim. Na putu do otvorenja stajalo je tisuću prepreka i mislili smo da nikad neće biti maknute. - kazala je ravnateljica i kustosica
Ljiljana Marić, prof. phil., hist.
Otvorenje je svojim dolaskom uveličao i predsjednik Vlade, Andrej Plenković
Projekt Požeške bolte vrijedan 41,1 milijun nekadašnjih kuna sufinanciran je iz Europskog fonda za regionalni razvoj Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014.-2020. iznosom od gotovo 33,5 milijuna kuna.
Ilustracija. Foto: Ž.G./PLUS
Projektom je zamišljeno objedinjavanje kulturno-povijesnih, društvenih, enoloških, gastronomskih, prirodnih i ostalih turističkih potencijala te unapređivanje njihove kvalitete kroz edukacije zaposlenika i brendiranje. Primaran naglasak je na unapređenju osnovne infrastrukture Gradskog muzeja Požega koji predstavlja centralno mjesto promocije kulturno-povijesne baštine grada i požeškog kraja uz opremanje Centra za posjetitelje Požeška kuća kao početnog mjesta od kojeg počinje čitava turistička priča.
Ilustracija. Foto: Ž.G./PLUS
Požeški gradonačelnik Željko Glavić priznao je kako se tijekom svog mandata budio i lijegao s projektom Gradskog muzeja.
Nakon Muzeja bećarca u Pleternici, Gradski muzej Požega još je jedan dodatak razvoju turizma i predstavljanju Požeško-slavonske županije na široj karti - ne samo Hrvatske, nego i Europe.
Kako stoji u Povijesti muzeja, Gradski muzej Požega osnovan je 6. prosinca 1924. godine zaslugom Julija Kempfa, istaknutog Požežanina, povjesničara, autora prve monografije o Požegi i Požeškoj županiji, prosvjetnog djelatnika, sudionika u javnom životu grada i gradonačelnika.
Ilustracija. Foto: Ž.G./PLUS
Kroz svoju povijest Muzej je promijenio nekoliko lokacija u užem dijelu grada, uključujući i prvi stalni postav u Županijskoj palači. Zalaganjem profesora
Antuna Bauera Grad je 1953. godine kupio reprezentativnu baroknu trgovačku građansku kuću Krauss s početka 18. stoljeća koja je i zaštitni znak Muzeja. Kako se povećavao muzejski fundus te proširivala muzejska djelatnost, Muzej se proširio na građansku kuću Spitzer s početka 20. stoljeća koja je smještena na Trgu Svetog Trojstva te kasnije na građansku kuću s početka 20. stoljeća u ulici Matice hrvatske.
Ilustracija. Foto: Ž.G./PLUS
Od 1990-ih godina Muzej je promijenio čak sedam privremenih verzija stalnog postava, pokušavajući u trošnom prostoru pronaći najadekvatnije mjesto za prezentaciju povijesne i kulturne vrijednosti Požege i Požeštine.
Sve se promijenilo gradskim projektom 'Požeške bolte' koji je danas dobio 'točku na i', ali i tri točkice koje znače nastavak ove tek započete priče koju vrijedni djelatnici tek trebaju razvijati i graditi na dobrim temeljima.
Osim požeških mladih slavuja koji su se oglasili s prozora gostima u dvorištu u prizemlju, glazbeno je otvorenju pridonio i nastup Ive Gamulina Giannija.
Ilustracija. Foto: Ž.G./PLUS