12505
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Povodom proslave Dana dobrovoljnih darivatelja krvi, Brodsko-posavska županija, tradicionalno je danas dodijelila povelje zahvalnosti onim dobrim ljudima koji su tijekom dosadašnjeg životnog vijeka krv dali 50, 75, 100 ili više puta.
Čine to kroz akcije prikupljanja krvi županijskog Društva Crvenog križa koji djeluje kroz dva gradska Društva - slavonskobrodsko i novogradiško. U bazi je trenutno oko pet tisuća dobrovoljnih darivatelja krvi, a prošle je godine prikupljeno 4727 doza krvi.
Imali smo danas priliku i popričati s četvoricom koji su 'prebacili stotku' odnosno iza njih je stotinu ili više darovanih doza krvi.
- Krv sam počeo davati s 18,5 godina, davne 1980. godine. U selu Grgurevići, na Petrovo, 29. lipnja, bila je akcija darivanja i tako sam se i ja priključio toj tradiciji. Kad dam krv, osjećam se zdravije. Pomagat ću dok god budem mogao. - skromno je kazao Marijan Grgurević.
Vedrina i skromnost svakog od darivatelja i današnjih primatelja povelje zahvalnosti uistinu oduševljavaju na svakom ovakvom godišnjem svečanom trenutku nagrađivanja.
- Uvijek kad me netko pita kako je sve krenulo, ispričam priču povezanu s doktorom Jelićem. Naime, davne 1981. godine, bio sam u školi i on nas je došao potaknuti da darujemo krv. Ispričao nam je kako je kao mladi liječnik sudjelovao u spašavanju nakon prometne nesreće koja se dogodila između Slavonskog Broda i Nove Gradiške. Kazao je kako je tada imao priliku vidjeti kako se, nakon transfuzije krvi, život vraća u tijelo teško ozlijeđenog 13-godišnjeg dječaka koji se nekoliko trenutaka prije činio kao da je na samrti. Tu priču pamtim i danas. Ona me potaknula, a danas mi je darivanje krvi potreba. Dok god mogu dati krv, znam da sam ja dobro, a ta moja krv sigurno će nekomu pomoći. - kazao je Brođanin Borislav Kovačević koji je krv dao već stotinu i jedan put.
Mnogi darivatelji imaju sasvim osobne razloge zašto su odlučili na ovakav način pomagati drugima.
- Poticaj mi je inicijalno bila jedna obiteljska tragedija koja se dogodila 1986. godine. To je human čin. Radio sam u Slavonskom Brodu i bilo je jednostavno darivati krv pa sam nastavio. Sad više ne mogu davati više puta, samo dvaput godišnje. No, osjećam se dobro kad dam krv. Teško je to opisati. Nekako je lakše. Taj je osjećam i duhovni i fizički. Inače sam humanist po prirodi, u lokalnom sam DVD-u, pjevam u zboru, tako da sve to ide uz taj stil života i način razmišljanja. - kazao je 65-godišnji Zlatko Kulež iz Nove Kapele.
Uvijek je bolje pomagati no trebati i tražiti pomoć - istaknuli su naši današnji sugovornici.
- Otac mi je bio bolestan i primao je krv. Vidio sam koliko to znači pa sam na polovici svog dosadašnjeg puta kao darivatelja, dobio još veći motiv. Krv sam počeo davati s 18 godina, još u srednjoj i nastavit ću dok god budem mogao. Svima koji se boje postati darivatelji poručujem da razloga za bojazan nema. Zdrav sam. Nikad nisam imao nikakvih problema. Doživio sam i da me pozovu jer je krv moje krvne grupe hitno potrebna za operaciju. Ne znam ishod te konkretne operacije, ali nadam se da sam i tada pomogao. - poručio je 55-godišnji Goran Matanović iz Slavonskog Broda.
Neki od darivatelja istaknuli su danas kako je nekad bilo lakše pomagati na ovakav način zbog organizacije sustava darivanja krvi.
- Sad krv možemo dati samo srijedom, ponekad je to nezgodno ako sam na terenu i dolazim tek u petak. Htio bih dati krv, ali nemam gdje. - kazao je Grgurević. - Organizacija akcija nije loša, ali prije je bilo bolje jer smo krv mogli dati u bolnici svaki dan. Ako nam se dogodi da smo srijedom zauzeti, onda moramo čekati novu akciju. No, uvijek se nekako snađemo. - mišljenja je Matanović.
Najmlađi među dobitnicima povelje zahvalnosti danas je bio Zlatko Galik. U ranim je tridesetima, ali krv je već stigao dati čak 50 puta. Inače je iz Baćina Dola, ali trenutno živi u Osijeku, gdje redovito (onoliko puta koliko je to dozvoljeno) daje trombocite i plazmu.
Istaknute su danas i tri darivateljice krvi - Anita Jelašac Petrić, Snježana Majić i Josipa Marijić - koje imaju nešto drukčije uvjete no muškarci pa teže skupljaju veći broj darivanja.