2656
Prikaza
3
Komentara
SLAVONSKI BROD - Kada je u ožujku 2019. godine, otvoren novoizgrađeni kajakaški dom u Slavonskom Brodu vrijedan 9,6 milijuna tadašnjih kuna, značilo je to - primarno - najviše za kajakaše koji su, iz limenih kontejnera uz rijeku Savu, preselili u moderan objekt koji su ljudi povezani s tim sportom prozvali najljepšim u Europi.
No, priznanje je stiglo i za druge struke koje su ovim objektom upotpunile sportsku cjelinu koju čine Dvorana Vijuš i Stadion kraj Save. Zasluge (i nagrade) za izgled impozantnog slavonskobrodskog centra za kajak i kanu preuzela je tvrtka Sangrad, točnije, arhitekti Vedran Pedišić i Gordana Gregurić Miočić, a radove je izvodila slavonskobrodska tvrtka Šprajc THD s kooperantima.
No, vrlo brzo, neodržavanje novog objekta počelo je uzimati svoj danak. Danas, pet godina kasnije, oštećenja na vanjskim pločama prilično su uočljiva, a nitko ih ne sanira i ne popravlja. Bude li tako i dalje, neće trebati dugo da kajakaški dom iz arhitektonske ljepotice postane ruglo grada.
Naša naslovna poruka da nije dovoljno samo graditi nego treba i održavati te čuvati novoizgrađene objekte, ne odnosi se, dakako, samo na sportske građevine. Europski izvori bespovratnih sredstava hrvatskim su gradovima posljednje desetljeće pružili niz mogućnosti te je izgrađen veliki broj potpuno novih građevina javno-društvene namjene. No, neumoljivi zub vremena zbog tog ih statusa neće nimalo štedjeti pa je potrebno zasukati rukave i voditi brigu o izgrađenom. Ponekad je, uistinu, riječ o osnovnim popravcima koji će održavati ugled objekta.