SLAVONSKI BROD - S dvije točke dnevnog reda, sljedeći će tjedan biti održana 24. po redu sjednica Županijske skupštine Brodsko-posavske županije u skraćenom formatu. Vijećnici će u Slavonskom Brodu raspravljati o mjerama suzbijanja negativnih posljedica epidemije koronavirusa te prošlogodišnjem stanju kvalitete zraka na području Županije kroz Izvješće Upravnog odjela za graditeljstvo, infrastrukturu i zaštitu okoliša.
Iz spomenutog Izvješća saznajemo - između ostalog - kako je Državni hidrometeorološki zavod određen kao tijelo koje upravlja radom državne mreže i osigurava izgradnju novih postaja. Praćenje kvalitete zraka na tim postajama obavljaju referentni laboratoriji, dok Ministarstvo zaštite okoliša i energetike provodi nadzor nad radom državne mreže za praćenje kvalitete zraka.
Kako je poznato, kvaliteta zraka u Slavonskom Brodu mjeri se na dvije postaje - Slavonski Brod-1 (na Jelasu uz Aeroklub „Brod") i Slavonski Brod-2 (uz Stadion na Savi).
Prema Izvješću županijskog Odjela, u 2019. godini koncentracija sumporovog dioksida na tim postajama bila je ispod donjeg praga procjene. Nije zabilježeno prekoračenje propisane vrijednosti od 350 mikrograma po metru kubnom (broj dozvoljenih godišnjih prekoračenja je 24 puta). Osim toga, nije prekoračena ni dnevna propisana granična vrijednost od 125 mikrograma po kubnom metru.
- Prema razini onečišćenosti u odnosu na razdoblje od 20120. do 2019. godine i dalje je to prva kategorija kvalitete zraka - čist ili neznatno onečišćen zrak. - stoji u Izvješću u dijelu koji se odnosi na koncentracije sumporovog dioksida, no taj je spoj tek jedan u nizu analiziranih. Naime, prema svakom od njih pojedinačno određuje se kakvoća zraka pa dok jedni pokazuju kako je zrak čist, drugi ukazuju na onečišćenje.
Prekoračenja, ipak, nisu zabilježena ni pri mjerenju količine ugljikovog monoksida, dok za dušikov dioksid i dušikove okside to nije utvrđeno zbog dugotrajnog kvara uređaja i, samim time, nedostatnog obuhvata podataka.
Kada je u pitanju ozon, zabilježena su prekoračenja u lipnju (4 puta), srpnju (5) i kolovozu (2) 2019. godine, zbog čega je prema tom parametru na postaji SB-1 određena druga kategorija zraka - onečišćen zrak.
Obuhvat podataka na mjernoj postaji SB-2 također nije bio dostatan za procjenu je li bilo prekoračenja kada su u pitanju lebdeće čestice PM10. Prikupljeno je 69 posto podataka, ali su prekoračenja zabilježena u siječnju (6), veljači (9), listopadu (5), studenom (3) i prosincu (12).
S obzirom na frakciju takvih lebdećih čestica, zrak je bio onečišćen. Na mjernoj postaji SB-1 gornji je prag procjene za 24-satni prosjek prekoračen 122, a donji 182 puta, dok je na mjernoj postaji SB-2, gornji prekoračen 82, a donji 143 puta.
Ipak, prema količini arsena, kadmija, nikla i olova u frakciji lebdećih čestica, zrak je bio prve kvalitete.
Kada su u pitanju lebdeće čestice PM2,5, one su slavonskobrodski zrak također svrstale u drugu kategoriju po kakvoći, a povećane koncentracije bile su izraženije u hladnim, zimskim mjesecima.
S obzirom na kvalitetu življenja (prema rječniku DHMZ 'dodijavanje mirisom'), Brođani prošle godine nisu imali problema s neugodnim mirisom sumporovodika. Datumi prekoračenja u 2019. godini su 8. siječnja te 14. i 15. lipnja.
Lebdeće čestice, dakle, osnovni su problem Brođana - čak i kada Rafinerija 'miruje'. Županijski Upravni odjel za graditeljstvo, infrastrukturu i zaštitu okoliša, na čijem je čelu trenutno privremeni pročelnik Miroslav Jarić, iz istih je podataka izveo sljedeći zaključak:
„Problem onečišćenja zraka i pogoršanje kvalitete zraka na području Slavonskog Broda u velikoj mjeri uzrokovan je radom Rafinerije nafte Brod te se može reći da i u onečišćenju lebdećim česticama i benzo(a)pirenu doprinosi u velikoj mjeri. Ovo je izraziti problem, poglavito u zimskim mjesecima (…) Izmjerene vrijednosti lebdećih čestica u prosjeku prekoračuju granične vrijednosti. Naglašeno je kod svih institucija kako će se u cilju rješavanja problematike onečišćenja zraka na području Slavonskog Broda poticati rad Povjerenstva za praćenje poboljšanja kvalitete zraka i daljnja međudržavna suradnja i rad međudržavne Radne grupe za praćenje stanja (…) Zaključno, onečišćenje zraka nije prihvatljivo za građane, stoga je prioritet i nužnost rješavanje dugogodišnjeg onečišćenja zraka na području Slavonskog Broda i okolnih naselja županije. (…)". (Zaključak je u cijelosti moguće pronaći i pročitati OVDJE).
Mogli bismo pročelnika Jarića u ovoj situaciji nazvati 'Captain Obvious', no u strahu da nas (netko) neće razumjeti, o zaključku ćemo, tek, zaključiti kako je suvišan jer iznosi ono što je svima već odavno evidentno.
Drugim riječima, županijski će Upravni odjel, Brođane 17. lipnja 2020. godine izvijestiti kakav su zrak udisali tijekom cijele 2019. godine te će, na kraju, zaključiti kako - stvari treba mijenjati. Ipak, vjerujemo kako će se na ovoj točki, pojedini županijski vijećnici zadržati nešto duže.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -