SLAVONSKI BROD - Gradski životni prostori sve su izloženiji onečišćenju okoliša. U borbi za zdravo životno okruženje, u Londonu su se pojavili prvi svjetski biotehnološki filteri koji količinski mogu poboljšati kvalitetu zraka - 'CityTree' instalacije mahovine.
Trenutno u Londonu postoje tri, a pojedina ima mogućnost čišćenja zraka kao što to čini 275 stabala. To ju čini izuzetnim alatom za poboljšanje kvalitete zraka, posebno u zagađenim područjima gdje nije moguće posaditi tako veliki broj stabala.
Instalacija je ispunjena različitim vrstama mahovine koje jedu čestice i dušikove okside istodobno proizvodeći kisik. Osim toga, ova stabla imaju svoje sisteme za navodnjavanje i za prikupljanje podataka iz okolice koji se kasnije mogu koristiti za borbu protiv zagađenja. Mahovina je poznata kako može upiti i veliku količinu vlage te, čak i u onim najtoplijim mjesecima u godini, istovremeno hladiti zrak.
Stoga je ovakve instalacije 'biotehnološkog filtera' za poboljšanje kvalitete zraka najbolje je postaviti na žarišnim mjestima zagađenja kao što je to, primjerice, u blizini Graničnog prijelaza Slavonski Brod gdje je posljednjih tjedana zabilježena uglavnom loša kvaliteta zraka. Iako je, na drugoj mjernoj postaji u Slavonskom Brodu, smještenoj kod Sportske dvorane Vijuš, kvaliteta je zraka označena najčešće kao 'prihvatljiva', to svakako ukazuje na lokalizirano onečišćenje zraka i činjenicu da su, po prestanku rada Rafinerije, oni koji žive i borave u blizini Graničnog prijelaza Slavonski Brod, odnosno, u slavonskobrodskom Naselju Jelas i dalje najizloženiji lošem utjecaju lebdećih čestica, dok su drugi dijelovi grada u više-manje dobroj poziciji kada je u pitanju kvaliteta zraka. No hoćemo li u Slavonskom Brodu znati iskoristiti inovativno rješenje, na odluci je nadležnih. Zasad su vrlo pohvalni poduhvati sadnje sedamdeset platana duž prve slavonskobrodske avenije te desetak stabala kod Sportske dvorane Vijuš, u čijem će zelenilu uživati prolaznici u budućnosti.
Na priloženoj fotografiji prikazan je model iz 2018. godine. Osim njega, postoji prvi 'slim' model iz 2017. te modeli s većim klupama, odnosno, površinom za sjedenje iz 2019. te 2020. godine.
Da ovo inovativno i prirodno rješenje nije tek daleka i nedostižna fikcija za 'naše' podneblje, svjedoči činjenica da se ovakva vrsta mahovine može postaviti i u interijerima. Budući da je većina poslovnih prostora izložena djelovanju centralnih sustava grijanja ili hlađenja te strujanja zraka, ova ideja je vrlo korisna za sve one koji bi svoje radno okruženje željeli učiniti zdravijim.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -