SLAVONSKI BROD - Kolike plaće imaju svi ovdašnji politički dužnosnici (župan i njegovi zamjenici, gradonačelnici i njihovi zamjenici, općinski načelnici i njihovi zamjenici) SBplus je istražio 2014. godine.
Dva dana nakon našeg teksta, Index.hr je donio podatke o bruto i neto plaćama 95 gradonačelnika u Hrvatskoj, od ukupno 127 gradova koliko ih Hrvatska ima. Njihov članak naslovljen Koliko zarađuju gradonačelnici? bio je ilustriran fotografijama Milana Bandića, Mirka Duspare i Ive Baldasara, a ispod imena naveli su kako Bandić ima plaću od 18.251 kn, Duspara 17.862 kn, a Baldasar 17.582 kn.
Budući da, zadnje četiri godine, Mirko Duspara nije imao prosječnu bruto plaću od 26.933 kune mjesečno, nego 22.962 kuna, Grad Slavonski Brod ostvario je uštedu veću od 200.000 kuna. Dakle, za razdoblje od 12 godina, koje vrijeme je Duspara gradonačelnik, Grad je uštedio, najmanje, vrijednost uređenja kružnog toka 'Kod Halajka' s PDV-om. I kusurom od 100 tisuća kuna.
Činjenica da je brodski gradonačelnik, od strane Indexa, predstavljen kao čovjek koji ima drugu najveću plaću u Hrvatskoj izazvala je dosta negativnih reakcija ljudi u Slavonskom Brodu i okolici, jer je većina njih smatrala kako Duspara ima 'bezobrazno visoka primanja' s obzirom na druge parametre koje Slavonski Brod kao urbana, gospodarska, kulturna... sredina ima u Hrvatskoj.
Mada je Index donio podatke o bruto i neto plaćama, nejasno je zašto su rang listu radili prema neto, a ne prema iznosima bruto plaća, jer, osnovni smisao analize primanja političkih dužnosnika jeste podatak koliko porezni obveznici izdvajaju sredstava za njihov rad.
Za bruto plaću Milana Bandića, ne računajući trošak zdravstvenog osiguranja i drugih manjih doprinosa (vidljiv u podacima za bruto 2), zagrebački porezni obveznici 2014. godine izdvajali su 36.264 kn, za Ivu Baldasara Splićani su izdvajali 33.142 kn, dok su Brođani za plaću Mirka Duspare izdvajali 'samo' 22.962 kn.Dakle, brodski porezni obveznici svog gradonačelnika plaćali su 57 posto manje u odnosu na Zagrepčane i 44 posto manje nego su Splićani plaćali svoga.
Dakako, moguće je kazati kako je razlika između bruto plaća gradonačelnika Zagreba i Splita premala u odnosu na gradonačelnika Slavonskog Broda, jer je Zagreb desetak, a Split tri puta veći od Slavonskog Broda.
Međutim, prema podacima Indexa, ukupno 24 grada manja od Slavonskog Broda, za plaću svog gradonačelnika, izdvajali su preko 23.000 kuna mjesečno, te pet većih gradova (Zagreb, Split, Rijeka, Osijek i Pula) preko 28.000 kuna mjesečno. Dakle, prema podacima do kojih je tada došao Index, Duspara bi imao tek 30. gradonačelničku plaću u Hrvatskoj. S tim da u analizi Indexa nije bilo podataka za gradove Zadar i Velika Gorica, čiji su gradonačelnici također imali veće plaće od brodskog gradonačelnika.
Tportal 2015. godine, u članku pod nazivom Plaće gradonačelnika u Hrvatskoj od prosjeka do bezobrazluka Mirka Dusparu svrstao je među 15 gradonačelnika s najvećom plaćom u Hrvatskoj. Ponovili su istu pogrešku kao Index te donijeli podatke koji ne prikazuju stvarno stanje, jer su također prikazali neto plaće, a ne koliki je stvarni trošak kojeg porezni obveznici moraju izdvojiti za plaće svojih dužnosnika.
Nedavno je RTL televizija, u suradnji sa portalom gradonačelnik.hr, donijela slične podatke kao i Indeks 2014. te su i oni, pogrešno, napravili ljestvicu najvećih plaća uzimajući kao kriterij isključivo neto iznose. Prema tim podacima, neto plaća Mirka Duspare je peta gradonačelnička plaća u Hrvatskoj i iznosi 17.862 kn.
Pedeset i pet dana prije lokalnih izbora, provjerili smo kakvo je stanje s plaćama hrvatskih gradonačelnika analizirajući 50-ak gradova temeljem podatka navedenih u imovinskim karticama dostupnim na web stranici Povjerenstva za sukob interesa. Za 30 gradova, donosimo podatke o broju stanovnika, visinu planiranog proračuna za 2017. godinu, ime gradonačelnika, stranačku pripadnosti, te iznos neto i bruto plaće gradonačelnika. Iz naše tablice je vidljivo kako danas najmanje 22 grada za plaću svoga gradonačelnika izdvaja više nego Slavonski Brod, sedmi grad po broju stanovnika u Hrvatskoj.
Razlika između podataka do kojih smo mi došli danas i Index 2014. godine jeste u tome što su u međuvremenu neki gradonačelnici (iz Pule, Velike Gorice, Samobora, Čakovca, Bakra, Rovinja…), a koji su imali veću bruto plaću od Duspare, ušli u Hrvatski sabor i danas primaju naknadu kao saborski zastupnici a (na funkciji gradonačelnika su volonteri) ili su postali ministri (gradonačelnik Malog Lošinja - Gari Cappeli). Kod dijela gradonačelnika (Opatija, Pag, Jastrebarsko, Kutina, Vodnjan…) u zadnje tri godine došlo je do smanjenja plaća, tako da danas imaju manja primanja od Duspare.
Nije nevažno napomenuti kako za rad čak 13 zamjenika gradonačelnika (Rijeka, Pula x 2, Split x 2, Varaždin, Vinkovci, Zadar x 2, Rijeka, Velika Gorica, Poreč, Sisak) porezni obveznici izdvajaju više nego Brođani za rad svog gradonačelnika.
Kad bismo napravili izračun prosječne plaće u 22 grada - u kojima građani za plaću gradonačelnika izdvajaju više sredstava nego li u Slavonskom Brodu, došli bismo do 26.933 kn za bruto plaću. Ako bismo toj brojci pridodali i bruto 2 (zdravstveno osiguranje, doprinos na plaću za zapošljavanje, doprinos na plaću u slučaju ozljede na radu) došli bismo do 31.565 kuna ukupnog troška koliko bi Brođani izdvajali za plaću svoga gradonačelnika - kad bi njegova plaća bila prosječna.
Razlika između ukupnog troška za trenutnu Dusparinu bruto plaću od 26.911 kuna (uključujući bruto 2) i ove prosječne koju smo izračunali (31.565 kuna) jeste 4.454 kuna mjesečno. Odnosno 53.448 kuna godišnje. U zadnje četiri godine, ukupno, 213.792 kuna manje.
Budući da, zadnje četiri godine, Mirko Duspara nije imao prosječnu bruto plaću od 26.933 kune mjesečno, nego 22.962 kuna, Grad Slavonski Brod ostvario je uštedu veću od 200.000 kuna. Dakle, za razdoblje od 12 godina, koje vrijeme je Duspara gradonačelnik, Grad je uštedio, najmanje, vrijednost uređenja kružnog toka 'Kod Halajka' s PDV-om. I kusurom od 100 tisuća kuna.
Potpisnik ovog priloga slaže se kako je statistika, i u ovom slučaju, tek 'točan zbroj netočnih podataka' jer smo računali koliko bi Slavonski Brod uštedio da je Duspari isplaćivao prosječnu plaću navedenih gradova. Naime, ušteda bi bila još veća da smo tražili sedmo mjesto koje, po broju stanovnika, pripada Slavonskom Brodu. Ali, tada bi netko mogao spomenuti BDP... i tako bismo mogli unedogled.
Ono što je sigurno, svi koji kažu kako Mirko Duspara ima 'drugu', 'treću', 'petu'... gradonačelničku plaću u Hrvatskoj - ne govore istinu. Naime, kao svuda u svijetu tako i u Hrvatskoj, zaposlenik prima bruto, a ne neto plaću. U ovom slučaju, bitno je koliko gradonačelnik košta građane, a ne koliko od toga ostaje njemu.
Dakle, istina je kako gradonačelnik Slavonskog Broda, ustvari, ima najmanje četrdesetu plaću u hrvatskoj lokalnoj samoupravi. To što ima petu neto plaću, nije posljedica volje gradskog vijeća - koje određuje visinu bruto plaće dužnosnika, službenika i namještenika - nego činjenice da ima petero djece i zbog toga manje porezne obveze.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
duga30.03.2017. u 13:11
pe_iur@ i te kako se slažem s tobom, ali ne sjećam se da si ti o tome tada tako pisao, niti je netko od tvojih političkih šefova izašao s nekakvim priopćenjem toga tipa. Čak štoviše, na kradezeovoj kvazi televiziji ste... Prikaži sve ugošćivali tu nakazu i davali mu vjetar u leđa držeći se one narodne "neprijatelj moga neprijatelja, moj je prijatelj".
-
pe_iur30.03.2017. u 11:19
pogled_u_nistavilo@ po svim mojim komentarima, a vjerujem da si neke od njih pročitao, svakome osim tebi je jasno da ja nisam mogao biti tamo. Radi se o principu, a ne o obrani pojedinca ili grupe. Kao i u slučaju Opačkove... Prikaži sve kružne vožnje oko Dusparine kuće. Tamo je pojedinac svojom pozicijom gazde instrumentalizirao svoje uposlenike, koristio svoj strojni i vozni park i radio nedopustivo nasilje nad članovima obitelji Mirka Duspare. I maloljetnom djecom.
-
krepkajuha29.03.2017. u 20:36
Bome kod zamjenice gradonačelnika dernek uz gradonačelnikovo prisustvo i još nekolicine drugih ili je nešto drugo u pitanju, roletne spuštene do kragne.
-
pe_iur29.03.2017. u 11:18
"Uvidom u poslovne knjige Hrvatskih voda vidljivo je da Vodovod d.o.o. Slavonski Brod nije doznačio cjelokupnu naknadu za zaštitu voda što će se još dodatno utvrđivati kontrolom obračuna naplate za 2016. godinu." (Hrvatske vode). Tko je sve u komentarima lagao... Prikaži sve da je nepravilno i prekomjerno naplaćeni iznos naknade za zaštitu voda na računu Hrvatskih voda? Tko je lagao da su tim novcem (koji nije uplačen!) kompenzirani neki drugi poslovi s Hrvatskim vodama?
Prikaži sve komentare
-