3179
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Agresija Rusije na Ukrajinu ima svoj neizravni utjecaj na Hrvatsku, pa time i Brodsko-posavsku županiju. Uz prihvat izbjeglica iz Ukrajine, koji je organiziran kako na privatnom planu tako i kroz organizirani smještaj, te njihovo uključivanje u svakodnevni život, mnogi građani boje se proširenja sukoba iz Ukrajine na ostatak europskih zemalja. Iako za to, prema izjavama brojnih političara, pa čak i predsjednika Zorana Milanović koji je to kazao za svog nedavnog boravka u Slavonskom Brodu, ne bi trebalo biti razloga, građani su zabrinuti.
U strahu od nuklearnog oružja mnogi se pitaju imamo li skloništa i koliko nas ona mogu zaštiti. Nedavno je takvo jedno pitanje gradonačelniku Slavonskog Broda Mirku Duspari, postavio stanovnik Kolonije, kojem je tijekom radio emisije odgovoreno kako adekvatno sklonište za taj dio grada postoji u sklopu Vatrogasnog doma na Koloniji. Tragom tog pitanja provjerili smo koliko skloništa ima u Slavonskom Brodu te u kakvom su stanju.
"Na području grada Slavonskog Broda postoji 31 sklonište. Neka od tih skloništa su javna, a neka u vlasništvu pravnih ili fizičkih osoba. Ono što treba istaknuti je to da su stupanjem na snagu Zakona o sustavu civilne zaštite 2015. godine izvan snage stavljeni svi pravilnici koji su do tada regulirali upravljanja skloništima pa prema trenutno dostupnoj stručnoj literaturi više ne postoji pojam „atomskog skloništa". Trenutno su u tijeku obilasci skloništa u Slavonskom Brodu kako bi se utvrdilo njihovo stanje, a u slučaju potrebe za njima, ona se mogu osposobiti u kratkom roku.", za SBplus su odgovorili iz slavonskobrodske gradske Uprave.
Razloga za paniku nema, a u slučaju eventualne potrebe građani će na vrijeme biti upoznati s lokacijama i uputama o ponašanju.
Do 2000. Godine kad si projektirao kucu morao si i platiti neku naknadu za sklonista ciji iznos nije bio mali, nakon '99. Ili '00. Godine ta naknada je ukinuta. Kako je rekao neki dan jedan vojni analiticar da smo se... Prikaži sve nakon 2000. Godine malo previse opustili po pitanju ulaganja u zastitu i sigurnost drzave. Kad je Racan dosao na vlast onda je pocelo masovno otpustanje vojske i policije iz sluzbe i pad standarda u istim institucijama.