1562
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Lola, Zita, Asi....Dio je to imena od ukupno 26 pasa koji se trenutno nalaze u slavonskobrodskom Skloništu za nezbrinute životinje „Sretna šapica", a koje je TD Komunalac, koje skrbi o skloništu i psima, na svojoj službenoj Internet stranici ponudilo Brođanima na udomljavanje.
Svi ti psi od sada se nalaze i u Jedinstvenom informacijskom centru za izgubljene i napuštene životinje, a koji je osnovan pri upisniku kućnih ljubimaca Ministarstva poljoprivrede. Obvezu upisa napuštenih životinja u jedinstveni informacijski centar imaju sva registrirana skloništa u Hrvatskoj. S tim da bi svatko tko pronađe napuštenu životinju to trebao prijaviti skloništu koje će onda osigurati potrebnu skrb i prućiti mogućnost njenog udomljavanja.
I dok u Slavonskom Brodu tu mogućnost već nude, uz napomenu kako su svi psi u „Sretnoj šapici" veterinarski pregledani, kastrirani ili sterilizirani te čipirani, ostala mjesta Brodsko-posavske županije muku muče sa zbrinjavanjem napuštenih pasa. Iako su zakonski bili obvezni osigurati skloništa, velika većina to nije učinila, pa se tako na popisu hrvatskog informacijskog centra našao samo Slavonski Brod i TD Komunalac.
Nema niti općina, ali ni Grada Nove Gradiške, koji za sada nema namjeru ni graditi Azil. "Grad ima sklopljen ugovor s Veterinarskom stanicom u Pakracu u kojem ima osiguran određeni broj mjesta za zbrinjavanje pasa lutalica. Gradu je od velike pomoći i Udruga "Njuškice" koja kroz vlastite aktivnosti zbrinjava, odnosno, udomljava, najveći broj pasa lutalica s našeg područja.", napisala je još ranije u svom odgovoru za SBplus Nela Bednarik. U Gradiški se doduše s napuštenim psima kane boriti i sufinanciranjem čipiranja čime bi lakše trebali doći do vlasnika kojima životinja pobjegne ili koje nesavjesni vlasnici odluče ostaviti.
Podsjetimo, Grad Slavonski Brod do sada je u dokumentaciju i izgradnju 40 posto Azila uložio 2,5 milijuna kuna, a do završetka cijelog projekta i kapaciteta od 112 pasa treba osigurati oko 3,5 milijuna kuna plus PDV. Znači riječ je ukupno o gotovo sedam milijuna kuna u kojima su mogle participirati sve općine i gradovi te sukladno tome dobiti i broj određenih mjesta za pse s područja svojih općina. Načelnici su tijekom prošle godine pozvani da općinskim vijećima prezentiraju i od njih dobiju suglasnost za sufinanciranje ovoga projekta koji je na dobrobit svih. Sukladno uloženim sredstvima za izgradnju skloništa od 112 mjesta predviđenih za pse svaka od 26 općina i 2 grada imala bi pripadajući broj mjesta predviđen za pse, i to prema postotnom udjelu uloženih sredstava svih 28 jedinica lokalne samouprave. Prijedlog je odbijen te je tako Grad Slavonski Brod u funkciju stavio sklonište kapaciteta 40 pasa i jedina je jedinica lokalne uprave i samouprave na području Brodsko-posavske županije koja ima vlastiti prostor za zbrinjavanje napuštenih životinja. Zbog čega se i našao na popisu skloništa za napuštene i izgubljene kućne ljubimce Ministarstva poljoprivrede.
I dok udruge za zaštitu životinja pozivaju građane da posjete stranice Ministarstva poljoprivrede i lokalnih skloništa te udome napuštene životinje, iz skloništa, s obzirom na to da se bliži sezona godišnjih odmora, apeliraju prema građanima da za odlaska na ljetovanje ne zaborave svoje kućne ljubimce.
- Razdoblje godišnjih odmora najkritičniji je kada su u pitanju odbačeni psi. Još smo daleko od potpunog 'buđenja svijesti' kod ljudi koji ih nemarno i bezosjećajno napuštaju i ostavljaju na cesti. Kapacitet azila od četrdesetak mjesta tada se jako brzo popunjava. - kazao je prilikom ranijih razgovora za SBplus radnik Azila, Nikola Destanović.
Bez obzira na to što imamo sklonište vaši ljubimci su samo vaši i ne zaslužuju da ih izbacite na ulicu. Uz napomenu da ako to i učinite, a imate čipiranog psa, svi troškovi njegova smještaja u Azilu/Skloništu ići će na Vaš teret. Strah ostavljene i napuštene životinje, doduše, nikako nećete moći nadoknaditi. Stoga ako imate mogućnosti svoje ljubimce vodite sobom ili im osigurajte siguran boravak kod rodbine ili prijatelja do vašeg povratka.