SLAVONSKI BROD - Brodsko-posavski župan Danijel Marušić donio je Odluku o proglašenju prirodne nepogode za područje Općine Brodski Stupnik.
Podsjetimo, na području ove općine tijekom 18. lipnja tuča je nanijela velike materijalne štete na poljoprivrednim usjevima i višegodišnjim nasadima. Stoga su svi oni koji imaju štete pozvani na ih, u pisanom obliku na za to propisanom obrascu, prijave Općinskom povjerenstvu. Rok za prijavu je osam dana od dana donošenja Odluke o proglašenju prirodne nepogode.
Upravo će Općinsko povjerenstvo sve zaprimljene prve procjene šteta unijeti u Registar i to u roku od 15 dana od dana donošenja Odluke o proglašenju prirodne nepogode, dok konačnu procjenu štete kod svako pojedinog oštećenika Županijskom povjerenstvu, putem Registra, trebaju prijaviti u roku od 50 dana od dana donošenja Odluke.
"Obvezujem Županijsko povjerenstvo da prijavljene konačne procjene štete, putem Registra, dostavi Državnom povjerenstvu i nadležnom ministarstvu u roku od 60 dana od dana donošenja Odluke o proglašenju prirodne nepogode, a prilikom konačne procjene prihvati isključivo procjene koje je objavilo Općinsko Povjerenstvo.", piše u Odluci koju je potpisao brodsko-posavski župan Danijel Marušić.
Podsjetimo, prije ove župan Marušić proglasio je i elementarnu nepogodu od šteta nastalih uslijed mraza 28. i 29. ožujka te 1. i 2. travnja. Tada je nepogoda proglašena za područje oba grada te još 16 općina.
No, ono što je ključno pitanje jeste koliko zapravo poljoprivrednici isplaćenim naknadama za prijavljeno mogu pokriti nastale štete. Ako je suditi po podatcima za prošlu godinu, onda je to iznos zbog kojeg se, gotovo i ne isplati gubiti vrijeme za administrativne poslove prijave šteta.
Ako se prisjetimo prošle godine zahtjevi za sanaciju nastalih šteta, koje su u dvije elementarne nepogode dosegle iznos od 62.060.777,54 kune, upućen je Ministarstvu financija i Ministarstvu poljoprivrede. No, u konačnici iznos koji je stigao nije bio niti približan za ublažavanje nastalih šteta. Sredstva državnog proračuna dodijeljena su kao pomoć u ukupnom iznosu od 1.969.091,54 kn i to za štete nastale na prinosima u poljoprivredi u iznosu od 500.972,79 kuna, za one na građevinskim objektima fizičkih osoba u iznosu od 6.100,00 kuna te za štete na nerazvrstanim cestama u nadležnosti jedinica lokalne samouprave u iznosu od 1.462.018,75 kuna. Kada bi se uplaćeni iznos za pojedinu općinu dijelio u istim iznosima za svaku osobu, onda ispada da su oni koji su štetu imali dobili od 657 do 5123 kune po osobi, ovisno o općini u kojoj se nalaze. Naravno, da ti iznosi mogu biti i manji, ovisno o tome kolika je šteta kod pojedine osobe procijenjena. A štete su ne sumnjamo bile daleko veće. Hoće li ove godine situacija biti povoljnija za one koji su pretrpjeli štete ostaje vidjeti. No, s obzirom na cjelokupnu ekonomsku situaciju u zemlji, dodatno otežanu problemima s epidemijom koronavirusa koji su se itekako reflektirali na gospodarstvo i državne financije, teško je vjerovati da će ti iznosi biti veći. Samo da ne budu i manji.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -