1601
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Problem odlaska mladih iz sredine u kojoj žive jedan je od problema s kojima se susreće i Slavonski Brod, i to gotovo u svim segmentima življenja. Pa čak i na polju humanog rada i darivanja. Taj problem osjećaju i gradska te općinska Društva Crvenog križa, koja, nakon što ulože vrijeme i trud u odgajanje mladih darivatelja, kasnije budu suočena s njihovim odlaskom u druga mjesta gdje onda nastavljaju s ovom humanom aktivnosti. U isto vrijeme na području Brodsko-posavske županije traže nove darivatelje koji će pokriti njihov odlazak.
Ipak, unatoč problemima za sada su i u slavonskobrodskom i novogradiškom te 26 općinskih društava Crvenog križa uspješni u ispunjavanju plana. "Tijekom protekle 2019. godine Crveni križ Brodsko-posavske županije imao je u planu prikupiti 4370 doza krvi, a prikupljeno je 4628 doza. Darivanju je kroz ukupno 97 organiziranih akcija, pristupilo 5015 darovatelja, od čega je njih 452 tijekom liječničkog pregleda odbijeno. Od ukupnog broja darivatelja njih 7,08 posto ili 355 krv je dalo po prvi puta.", istaknuli su u Crvenom križu, dodajući kako su, u odnosu na ostatak zemlje ispod državnog prosjeka. "Prema broju darivanja prosjek društava CK s područja Brodsko-posavske županije je 2,7 posto davanja na sto stanovnika što je ispod hrvatskog prosjeka koji iznosi tri posto.", kazali su.
Iako se svi još sjećaju vremena Domovinskog rata kada je broj dragovoljnih darivatelja i prikupljenih doza krvi na ovom području bio u samom vrhu u Hrvatskoj, razloga zbog čega smo danas ispod hrvatskog prosjeka leži u više čimbenika.
- Na području koje pokriva naše društvo Crvenog križa postoji svjesnost i spremnost mladih za davanje krvi. Doprinose tome i naše aktivnosti i predavanja koja organiziramo po školama, a da smo u tome uspješni dokaz je i to da svake godine uključujemo nove mlade darivatelje. Ono što nam nikako ne ide u prilog je što veliki broj mladih darivatelja krvi koje, da tako kažemo, odgojimo kako u Brodu i Novoj Gradiški tako i u 26 općina odlazi trbuhom za kruhom i zbog studija u druga mjesta i veće gradove poput Zagreba, Osijeka, Splita, Zadra... - u više navrata se ukazivalo na ovaj problem. - Oni ostaju darivatelji, ali krv daju u mjestima gdje su otišli studirati i to je ono s čim se susrećemo sa svakom novom generacijom - još ranije je za SBplus, isticala Tatjana Kolobarić iz Gradskog društva Crvenog križa Slavonski Brod.
Dodatni problem jeste reorganizacija od prije sedam godina kada je Osijek preuzeo akcije a darivatelji izgubili mogućnost da svakodnevno odlaze na Transfuziju darivati krv, zbog čega se dio njih rjeđe odaziva akcijama.
- Tu je problem što se darivatelji moraju pridržavati unaprijed postavljenog plana akcija. Nema svakodnevnih odlazaka, nema apela. Imamo dobru web stranicu, dobra nam je i Facebook stranica, na kraju godine tiskamo kalendare s planom akcija za cijelu godinu, kako bi darivatelji mogli unaprijed isplanirati kada će darivati krv - pojasnila je Kolobarić.
Svakako da je organiziranje darivateljima itekako potrebno, jer mnogi od njih, koji rade, posebice kod privatnika, niti ne mogu se organizirati dati krv ako je akcija u vrijeme dok rade. - Pred nama je veliki izazov kako spriječiti opadanje i podići broj i razinu stalnih darivatelja krvi. Mi sada u Crvenom križu za svakoga tko dođe na akciju dati krv osiguramo obrok i napitak, a svi su taj dan kada daruju krv osigurani od nezgode u dolasku, za vrijeme davanja krvi i po povratku s akcije. Sada prema općem kolektivnom ugovoru za državne službenike i namještenike davatelji imaju pravno na jedan slobodan dan, a žene s više od 25 i muškarci s više od 35 davanja krvi oslobođeni su plaćanja participacije za sve lijekove i zdravstvene usluge koje idu na teret Zavoda. No, potrebna su veća materijalna ulaganja u davalaštvo, veće beneficije za darovatelje kako bi se davalaštvo dalje poticalo", ističu u Crvenom križu.
Ako se druge beneficije i ne riješe barem će kod zadržavanja mladih darivatelja biti napravljen određeni iskorak sada kada je Slavonski Brod dobio Sveučilište. Posebice u godinama koje slijede i kada će biti ponuđeno daleko više studijskih programa, što će značiti i veći broj mladih koji će ostajati studirati u svom gradu gdje će moći nastaviti s humanom gestom dragovoljnog darivanja krvi.