12719
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Pacijent je stigao tijekom noći s teškim respiratornim poteškoćama. Uzet mu je bris i dok ne stignu nalazi koji će pokazati je li pozitivan ili negativan na koronavirus, bit će smješten ovdje - kazao nam je medicinski tehničar Đulio Džaferović, dok je njegov kolega Mato Ivušić s druge, potpuno izolirane strane, provjeravao stanje pacijenta i davao mu propisanu terapiju.
'Spremni smo na najgore, ali se nadamo da do toga ipak neće doći'
Pacijent je smješten u COVID2 zgradi, u kojoj je još nedavno bila brodska Neurologija. Prostor jedinice za liječenje moždanih udara sada je Intenzivna jedinica za skrb o Covid sumnjivim pacijentima koji imaju teške respiratorne probleme. U ovom se prostoru, koji je potpuno opremljen svom potrebnom medicinskom opremom, zadržavaju dok ne stigne nalaz brisa. - Standard je takav da na jednog pacijenta imamo jednu sestru i jednog liječnika - kazao nam je dr. Josip Janković koji je dio tima COVID2 zgrade.
I dok u nekadašnjoj Infektologiji, koja je sada preimenovana u COVID1 zgradu imaju 12 soba s po tri kreveta, u COVID2 zgradi uz jedinicu Intenzivnog liječenja, osposobljenju kako bi se glavna zgrada bolnice izolirala od mogućeg 'proboja' virusa, postoji još osam soba za izolaciju i 16 kreveta za srednje teške bolesnike. - Mobilizirano je 40-ak medicinskih sestara i tehničara i 20 liječnika koji su svi upućeni u COVID. Prošli smo obuku, i spremni smo na najgore, ali se nadamo da toga ipak neće doći - kazao je dr. Robert Kuduz dok nas je provodio hodnicima COVID2 zgrade u kojoj je sve prilagođeno novonastaloj situaciji.
- Mi smo s COVID1 zgradom imali sreću da je dizajnirana na način da je pristup pacijentu omogućen s vanjske strane. Kod ove smo zgrade razmišljali što učiniti da simuliramo takve uvjete i došli smo na ideju da se na vratima ugrade prozori kroz koje ćemo, dok čekamo njihove nalaze, moći komunicirati s pacijentima koji su covid sumnjivi - kazao nam je doktor posebno apostrofirajući spremnost osoblja ostalih odjela brodske bolnice da u ovoj borbi dođu pomoći kolegama s Infektologije.
Uz jednog pacijenta u COVID2 zgradi, u COVID1 nalazi se pet bolesnika koji imaju sumnju na COVID19. - Stanje pacijenta u jedinici Intenzivnog liječenja je stabilno i čekamo nalaz kako bismo mogli odlučiti što dalje. Ukupan broj sada hospitaliziranih pacijenata, kao i onih koji su oboljeli na našem području mnogima se ne čini veliki. Ali ono što je izazov je kada primite nepokretnog bolesnika koji ima sumnju na koronavirus i koji zahtjeva stalnu njegu i intenzivnu intravenoznu terapiju. Za svako to davanje terapije, za svako uzimanje krvi ili bilo kakav terapijsko-dijagnostički postupak mora se obući sestra, a često i doktor. U u tom je smislu to dosta naporno i izazovno te zahtijeva veliku koncentraciju - pojašnjava dr. Ivica Čabraja, brodsko-posavski infektolog koji, uz pomoć kolega s ostalih odjela koji su mu priskočili u pomoć, odrađuje lavovski dio posla u epidemiji s kojom smo se susreli i koja je za sve novo iskustvo.
Nemamo talijanske kapacitete, ali smo se brzo snašli i prilagodili
U tim novonastalim uvjetima brodska je bolnica, osim vrsnih stručnjaka i, kako naši sugovornici ističu, odlične komunikacije između Uprave i bolničkog kriznog stožera koji su prihvaćali prijedloge struke, imala i nešto malo sreće. Za ove uvjete idealno dizajnirana zgrada Infektologije, koja omogućava vanjski pristup pacijentima, i zgrada Neurologije kao zaseban objekt, omogućila je brodskim liječnicima stvaranje upravo onakvih uvjeta kakve su oni koji su prošli kroz puno teže dane borbe s epidemijom - rekli da bi voljeli da su imali.
- U jednoj grupi kada su kolege iz Italije pitali što bi promijenili da se sada mogu vratiti na početak izbijanja epidemije, kazali su kako bi prije svega odvojili respiratorne infekte od ostatka bolnice, napravili posebne zgrade za Covid pacijente i pazili na ljudstvo. Mi nemamo talijanske kapacitete, ali imali smo uvjete koje smo minimalnim ulaganjima u rekordnom roku i uz razumijevanje Uprave, prilagodili ovoj borbi - govore naši sugovornici koji 'iza sebe imaju' 20 osoba pozitivnih na koronavirus, od kojih su s današnjim danom ukupno tri izliječene.
- Danas smo dobili drugi negativni bris za pacijenta od 69 godina koji je kod nas bio hospitaliziran i koji je imao srednje teški oblik bolesti s obostranim znakovima upale pluća, visokom temperaturom i na sve to težu bakterijsku infekciju. Na svu sreću dobro se oporavio, i drugi nalaz je negativan te smo ga proglasili izliječenim. Druga bolesnica koja je danas proglašena izliječenom je imala vrlo blage simptome, brisevi su joj ponovljeni 14. pa 16. travnja oba puta je bio negativan nalaz tako da je i ona proglašena izliječenom što je, od početka epidemije ukupno troje onih koji su ozdravili - istaknuo je dr. Čabraja.