SLAVONSKI BROD - Epidemija koronavirusa i dalje je aktualna, ali dok odaziv nas cijepljenje jenjava, broj onih koji se testiraju raste. Dijelom je to posljedica porasta broja oboljelih, a dijelom i zbog činjenice da mnogi moraju obaviti testiranje na COVID žele li pristupiti bilo kojoj zdravstvenoj pretrazi. Kada su u pitanju rezultati PCR testiranja koja se provode u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije, oni pokazuju da oko 55 posto testiranih bude pozitivno, što jasno ukazuje na to da se virus brzo širi u populaciji. Hoće li varijanta omikron dovesti do stvaranja takozvanog 'imuniteta krda' ostaje vidjeti, tek zdravstveni djelatnici trude se maksimalno, što savjetima i preporukama, to i svojim postupcima, utjecati na smanjenje broja oboljelih.
- Kako bismo razdvojili one kod kojih, temeljem simptoma, postoji sumnja da su pozitivni od pacijenata koji trebaju rutinsku potvrdu radi drugih pretraga, testiranja na koronavirus podijelili smo na dvije ustanove. Tako je Dom zdravlja preuzeo one kod kojih postoji sumnja na COVID, a Nastavni zavod za javno zdravstvo uglavnom one pacijente koji se moraju testirati radi redovnih zdravstvenih pretraga. To su onkološki bolesnici, trudnice i ostali pacijenti koji zbog zdravstvenog stanja moraju odraditi određenu zdravstvenu pretragu. - za SBplus kazao je ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije, dr. Ante Cvitković.
Naručivanje putem sustava CEZIH
I dok u drugim gradovima i ustanovama postoji naručivanje i, ponekad i višednevno, čekanje na PCR testiranje, u Nastavnom zavod za javno zdravstvo ono se provodi po sistemu 'dan za danom'. Dakle danas se naručujete za sutra. - Kako bismo ljudima što više olakšali ovu situaciju u kojoj smo se svi skupa našli, od jučer smo uveli mogućnost naručivanja putem sustava CEZIH. Riječ je zapravo o klasičnom e-naručivanju. Dakle, liječnici obiteljske medicine pacijente, koji trebaju PCR pretragu, za njeno obavljanje u Nastavnom zavodu mogu naručiti putem e-uputnice - za SBplus je pojasnio dr. Cvitković.
Ovom prilikom pozvao je sve pacijente koji sumnjanju da su zaraženi neka se svakako konzultiraju sa svojim liječnicima obiteljske medicine. Naime, jedan dio starijih osoba, sa slabijim simptomima omikrona, nerijetko odustaje od zvanja liječnika i testiranja. Epidemiolozi su mišljenja kako to nije dobro te da bi se svakako trebali, makar telefonski, konzultirati s liječnicima obiteljske medicine. - Razlog toj preporuci leži i u tome što se i u slučaju zaraze omikronom, ali i kod obične gripe, kod starijih ljudi, situacija vrlo brzo može zakomplicirati stoga je nužno da budu u kontaktu sa svojim liječnicima koji će donijeti procjenu trebaju li se testirati ili ne - savjetuju epidemiolozi, uz podsjetnik svima da se pridržavaju preporuka Stožera Civilne zaštite, koji je, uz ostale, donio i nove odluke vezane uz organizaciju javnog prijevoza putnika, obveznog korištenja maski za lice, okupljanja, ali i odluke vezane uz prelazak državnih granica.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
Quercus06.02.2022. u 14:08
Lauc napravio analizu: Evo kako je i Krunoslav Capak protifirao od masovnog testiranja. Je li on u sukobu interesa? “U Hrvatskoj svaki dan radimo 15 do 20 tisuća (nekad i više) PCR testova. Nekoliko stotina tih testova radi se radi... Prikaži svei postavljanja dijagnoze u bolnicama, no 99% njih ne služe doslovno ničemu (osim da dobijemo covid-potvdu). To plaćamo skoro 10 milijuna kuna svaki dan, a zajedno s antigenskim testovima i dosta više. Na godišnjoj bazi to je skoro 4 milijarde kuna koje dijelom iz proračuna, a dijelom izravno iz naših džepova doslovno bacamo u vjetar. To su dva pelješka mosta svake godine samo za besmislene testove… U Gruziji će vam PCR test naplatiti 80 kuna i na tome će onaj tko ga prodaje zaraditi. Kod nas su cijene potrošnog materijala i opreme gotovo iste. Plaće su nešto veće, no kad se radi puno testova plaće su vrlo mali dio troška. Dakle kada vam PCR test naplate 400, 500 ili 700 kuna, 80 do skoro 90% toga je čisti profit onoga tko prodaje test. (ja sam stalni sudski vještak u području analize DNA i ako netko želi, točan izračun može naručiti i kao formalno stručno mišljenje). Dakle doslovno svaki dan netko ostvaruje 5-7 milijuna kuna čistog profita na PCR testovima. Kod nas većinu testova rade javne institucije pa Iz nekog zastarjelog „socijalističkog“ razloga neki misle da to nije problem. No ne zaboravite da tim novcem gotovo potpuno slobodno raspolažu oni koji upravljaju tim institucijama. https://www.sloboda.hr/lauc-napravio-analizu-evo-kako-je-i-krunoslav-capak-protifirao-od-masovnog-testiranja-je-li-on-u-sukobu-interesa/?fbclid=IwAR2Zk0mYk2JU1rx6tysDzS1Qew3z72R2TFFeWF71-Xsd5be6A1vuRjQWbU8
-