SLAVONSKI BROD - Broj oboljelih od koronavirusa ponovno je u laganom porastu. Prema posljednjim podatcima s kojima je danas izašao Stožer Civilne zaštite Brodsko-posavske županije, u posljednja 24 sata na brodsko-posavskom području imamo 55 novih slučajeva zaraze od COVID-19.
U isto vrijeme u slavonskobrodskoj Općoj bolnici hospitalizirano je devet osoba od čega je jedna na respiratoru, dok su u Novoj Gradiški u bolnici tri osobe.
Iako se u zadnje vrijeme u medijima na prvo mjesto 'probio' rat u Ukrajini, koronavirus nije nestao, a upravo bi ratno stanje moglo dodatno utjecati na pandemiju. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) u nedjelju je izrazila zabrinutost da bi rat u Ukrajini mogao pogoršati pandemiju koronavirusa te nastoji učiniti više na ograničavanju širenja ove zarazne bolesti.
Broj slučajeva zaraze u regiji manji je u odnosu na prethodni tjedan, no postoji znatan rizik od razvoja težih oblika bolesti i smrtnih ishoda, osobito zato što je u Ukrajini stopa cijepljenih vrlo niska, a ista je situacija i među više od dva milijuna onih koji su pobjegli iz zemlje pred ratom u susjedne države, vijest CNN prenio je RTL.
- Djelatnici Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije već su s dolaskom prvih skupina izbjeglica iz Ukrajine obišli teren i one koji su ih zbrinuli obavijestili o mogućnosti cijepljenja tih ljudi koji to nisu obavili u Ukrajini. Naravno i da sve eventualne simptome bolesti ili sumnju na zarazu treba javiti kako bi se moglo na vrijeme reagirati - još ranije je na SBplus portalu kazao ravnatelj brodsko-posavskog Nastavnog zavoda za javno zdravstvo dr. Ante Cvitković.
Iako se sve češće spominje novi soj koronavirusa - deltacron, omikron je, čini se, i dalje najzastupljeniji. Nedavni rezultati laboratorijskih pokusa pokazali su kako je omikron na raznim površinama zarazniji dulje od izvornog koronavirusa.
"Najnoviji laboratorijski pokusi pokazali su da čestice omikrona mogu preživjeti na raznim površinama i pritom su zarazne dulje od čestica izvornog SARS-CoVa-2. Istraživači su, u sklopu studije pokapali različite površine na sobnoj temperaturi kapljicama zaraznog virusa iz izvorne verzije koronavirusa i kapljicama varijante omikron BA.1. Ustanovili su da je na glatkim površinama, poput stakla, nehrđajućeg čelika i plastične ploče omikron bio zarazan i nakon tjedan dana, dok čestice izvornog SARS-CoVa-2 četvrti dan više nisu bile zarazne kada su se zadržale na nehrđajućem čeliku i plastičnim pločama, odnosno sedmi dan na staklenim površinama. Na papirnatoj maramici i papiru za ispis izvorni virus više nije bio zarazan nakon 30 minuta. Omikron se pokazao zaraznim i nakon 30 minuta, ali ne i nakon sat vremena, pokazali su nalazi.", piše RTL, podsjećajući kako je zaraza putem kontakta s kontaminiranim površinama rjeđa, jer se SARS-CoV-2 najčešće prenosi zrakom respiratornim kapljicama. Poruka je i ove studije važnost održavanja higijene ruku kao i čišćenje površina, posebice onih koje redovito dodiruju različite osobe. "S ljudske se kože sve varijante koronavirusa u potpunosti inaktiviraju nakon 15 sekundi izlaganja sredstvima za dezinfekciju ruku na bazi alkohola.", zaključak je RTL-ovog članka koji u cijelosti možete pročitati OVDJE.
Cijepljenje je i dalje najbolji znanstveni odgovor na epidemiju, a popis cijepnih punktova za područje Brodsko-posavske županije za ovaj tjedan možete pronaći OVDJE.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -