2720
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Oni su jedni od rijetkih u Slavonskom Brodu koji se mogu pohvaliti kako su prebacili planiranu normu, i to zahvaljujući građanima. Riječ je o slavonskobrodskom Gradskom Društvu Crvenog križa koje je, u suradnji s Kliničkim zavodom za transfuzijsku medicinu Kliničkog bolničkog centra Osijek, u prvih šest mjeseci ove, 2019. godine, organiziralo ukupno 38 akcija dragovoljnog darivanja krvi.
Da Brođani i stanovnici okolnih općina, koji su svoju veliku humanost kada je u pitanju darivanje krvi posebno iskazali tijekom Domovinskog rata, i dalje vrlo empatični i spremni pomoći drugome u nevolji govori i podatak kako su od 1. siječnja do 30. lipnja ove godine krv darovale ukupno 1783 osobe.
- Od ukupnog broja onih koji su odlučili darivati ovu dragocjenu tekućinu koja je spas bolesnima krv je darovao 1401 muškarac i 382 žene. To je zapravo 108,06% od plana za prvih šest mjeseci ove godine. - poručili su iz Gradskog Društva Crvenog križa.
U istom razdoblju krv je po prvi puta dalo 180 osoba, odnosno 104 muškarca i 76 žena, što je rezultat i kontinuirane suradnje sa srednjim školama gdje se mlade u završnim razredima, a koji su napunili 18 godina, potiče na to da postanu dragovoljni darivatelji.
Prema onome što smo ranije doznali u Crvenom križu većina mladih koja jednom da krv nastavi ju davati i dalje. Ako odu na studij daju krv u gradu u kojem studiraju, ali ostaju darivatelji. Posebno je to izraženo, kažu, kod onih mladih gdje je u obitelji već netko bio darivatelj.
- Prvi puta sam krv dala prošle godine u svibnju kada je za punoljetne učenike naše škole u Crvenom križu organizirano darivanje. Nakon toga sam otišla studirati i tamo sam davala krv, a plan je bio da ovo ljeto, na odmoru, opet odem u Starčevićevu na jednu od organiziranih akcija. Nažalost, umjesto da dam krv i pomognem nekome drugom, ja sam završila u bolnici i bila u situaciji kada sam krv morala primiti. U tim trenutcima možda još i više shvatite koliko je važno biti dio te humane ekipe ljudi. Jer nečija je krv pomogla meni. Zahvaljujući nekome tko je odvojio dio svog vremena i darovao svoju krv meni je bilo bolje. Iako jedva čekam da ponovno dam krv, sada zbog primljene transfuzije moram čekati određeno vrijeme u kojem krv ne smijem darivati, ali nakon toga sigurno ću nastaviti - ispričala nam je Sara P.
U Crvenom križu se zahvaljuju svim darivateljima krvi na svakoj darovanoj dozi i na svim spašenim životima, a kako se tijekom akcija često susreću s velikim brojem upita oko obavljanja tipizacije i darivanja matičnih stanica podsjećaju i na to kako, oni koji žele, mogu obaviti it aj dio. Naime, svi koji imaju više od 18 godina mogu se javiti na svaku akciju dragovoljnog darivanja krvi i dati uzorak za tipizaciju. Ono što razlikuje darivanje i tipizaciju je što za darivanje morate imati i određenu kilažu i dobro zdravstveno stanje dok se za tipizaciju uzima epruveta od 7 mililitara krvi. Kad uđete u bazu tamo ste do 65 godine. Znači, za sve one koji žele, dovoljno je da dođete na bilo koju redovnu akciju i možete dati uzorak.